| RAY a întrebat:

Dumnezeu da mai nou tablete ca sa isi dovedesca existenta? daca e vorba de asa ceva poate devin si eu crestin

crestinul din ziua de azi a uitat sa fie crestin,a uitat sa isi iubeasca aproapele, sa se roage pentru aproapele lui facand totul din interes propiu
https://www.tpu.ro/......eaza-la-o/

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Dumnezeu asta e mai preocupat cu tableta aia decat sa dea de mancare la oamenii care mor de foame. Niste maimute oligofrene religiosii astia, doamne fereste.

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbește frumos, domnule!
Este sărbătoare azi.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Corect,asa e

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Ce sarbatoare?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sa nascut fecioara maria dupa ce luna trecuta a murit, pacatosule

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Chiar ma doare pe mine in fund de prostiile astea.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Daca exista cu adevarat un dumnezeu nu merita respectul unui copil orb din nastere care poate dovada de mai multa bunatate decat asa zisul dumnezeu care e nepasator, pasiv si nu i pasa de propia lui creatie, in toata istoria cei slabi au fost calcati de cei puternici nici un zeu nu a venit ca sa le apere

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu cred ca exista Dumnzeu asta sau orice prostie de genul. Si daca ar exista tot nu m/as ruga lui. De ce m/as ruga unui jegos? Si ucigas in masa? Inca un motiv pentru care cred ca religiosii sunt vai de steaua lor.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Corect

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei,,vad" numai partea buna. Aceea fiind creatia. Ca dumnezeu ne-a facut din iubire si bla bla bla. Dar in continuare ce se intampla. Cica are grija de noi. Mhm. Ia sa facem noi o mica calatorie in Africa.
Sau in Bucuresti pe la biserica si super market-uri. Dai de o groaza de cersetori. Unde-i dumnezeu aici? Sunt o groaza de oameni care mor de foame. Sau cum a zis ray mai sus. Copii care se nasc cu diferite boli / handicap / mor de la nastere.

Tare mult as vrea sa vad un credincios cum ma contrazice la faza asta. Dar si parca-l vad ca-mi,, Dumnezeu ne iubeste pe toti si are grija de noi". Vai ce-mi vine sa-i dau una... -_-

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

Mda, si dupa pun botul ca sunt facuti prosti. Stii vorba aia cu doctorul, daca operatia e un succes "mersi doamne" daca nu, " doctorul e de vina". Daaa, are grija. Pana da unu peste el cu masina chiar pe trecerea de pietoni. Cum bine zice House aici \\ https://www.google.it/......ps?/search

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Foarte corect. Deoarece stiinta inca nu are dovezi daca exista sau u, Dumnezeu. Si nu are dovezi clare ce se intampla dupa moarte. Asa ca oricat de ateu ar fi cineva, tot nu e convins pe deplin de lipsa unui creator. Credinta pica numai in cazul in care cineva ar putea dovedi, palpabil, vizibil, experienta in eprubeta sau spune cum vrei, neexistenta unui creator. Si chiar daca ar reusi cineva sa faca o explozie big-bang, asa cum toti ateii cred ca s-a format universul, nici atunci nu e credibil. Pentru ca a existat omul ce a facut universul in eprubeta. Deci, cineva...creeaza. Nimic nu se intampla de la sine.

| RAY explică (pentru RAY):

Nu am cuvinte cand citesc asa ceva, cica credinta bazata pe nimic pica doar cand se dovedeste ca nu exista dumnezeu

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor)))) Cat adevart e faza cu doctorul.
Sau de exemplu, daca e un pacient si trebuie sa faca o operatie care sunt sanse de 99% sa moara. Sta ala acolo 4 ore cat sa-l faca. Si uite ca a mers. Iese din operatie bine-mersi si ala e ceva gen : MULTUMESC DOAMNE!
Zi tu, cat de mare e nivelul de prostie la faza asta? A venit Iisus din cer si l-a operat sau nu. n-am inteles. El inloc sa se duca la medicul ala si sa-i pupe picioarele pentru ca i-a salvat viata, el zice,, multumesc doamne". -_-

| FoxyM a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa dea mâncare? dar omul de ce e puturos si nu pune rasaduri si nu planteaza pomi fructiferi? nu vrei sa ne dea si in gura cu mana lui? De sa ne iubească daca noi il iubim pe Satan si facem rau si nici macar 10 porunci amarate nu putem tine.Religia nu e un subiect de discutat, ca ne vom certa ca nebunii!

| RAY explică (pentru FoxyM):

Dar dumnezeu de ce lasa copii cu cancer, orbi, handicapati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FoxyM):

Stai sa vorbesc pe limba ta. https://www.youtube.com/watch?v=D7aHOsxFP4w

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nemessys):

CHiar ma gandeam cat mai e pana se baga un religios in seama laughing

| Nemessys a răspuns (pentru FoxyM):

De ce nu pune rasaduri? Nu stiu. poate nu are maini sau picioare. La asta te-ai gandit? big grin

Cica,, iubim pe satan". Esti tu asa de sigur. Asta e ceva gen : ori tii cu dumnezeu, ori tii cu diavolul". Tipule, sa stii ca noi nu credem in niciunul dintre ei. Daca nu credem in dumnezeu, asta nu inseamna ca ne ducem in,, tabara" lu' Satan. Pur si simplu nu suntem in nicio,, tabara".
Sau ce. faptul ca il iubim pe satan, asta ii da mai multa putere si cu acea putere face ce vedem noi in ziua de azi? Ba esti tampit? Ia ca n-am stiut.

SA MORI TU CA NU E DE DISCUTAT? Dar ce frate. sa ramanem si pana in anul 5000 cu *** asta invechit rau de tot? Si ca inca mai existe scavi care se roaga in fata unei picturi ieftine? Chiar asa vrei sa fie viitorul?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor) A facut o mare greseala. laughing) A facut o alegere dar nu stie de ce a facut sau ce motive are cat sa faca asta.

Eu nu-i inteleg pe unii... de ce ar citi biblia cand ar putea citi o carte de dezvoltare personala? Sau orice alte carti psihologice care intr-adevar te ajuta in viata. Cunoasterea de sine... orice altceva. Dar biblia? -_-

-Si. domnu' sef, ma aganajati?
-Da, esti angajat, salariul tau este de 1500 de lei. Dar stai mai vreau sa-ti pun o intrebare.
-Ok. Ascult.
-Ai citit biblia?
-Am citit-o pe toata domnu'.
-Bun. atunci ai salariu de 2000 de lei.

-Tu, celalalt baiat, ai citit biblia?
-Nu
-Atunci tu o sa ramai la 1500.

Asa se face? Sau cu ce naiba te ajuta ca citesti biblia? straight face Eu nu vad mari diferente intre biblia si o carte cu povesti. Ba si una de istorie este ok, acolo macar sunt intamplari REALE.

| AC4S4 a răspuns (pentru Nemessys):

Tu nu vezi nimic bun în Biblie, alții da.

| FoxyM a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi da mie video-uri pe Youtube ca nu ma convingi cu nimic...

| FoxyM a răspuns (pentru Nemessys):

Bai asta, unt o ea nu un tampit ca tine, ca tu esti facut degeaba, de ce ar vorbi Dumnezeu cu unul ca tine? Nu sunt toti oamenii fara maini si picioare, de ce ar vorbi Dumnezeu cu noi daca noi nu credem in el si tot spunem ca ne lasa la greu? noi suntem creatia lui cum e scris dar la cat de rau suntem nici parintii nunar vorbi cu noi.Asa ca termina cu tampenile si cu vocabularul asta de taran si du-te la munca si cadstiga-ti painea si nu astepta sa-ti dea Dumnezeu de mancare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FoxyM):

Nu vreau sa te conving de nimic. Eu doar vorbeam pe limba ta, deschide si poate ai sa intelegi ce vreau sa zic.

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Ray,Dumnezeu nu face asta, chestia cu handicapul, orbirea etc este din cauza mamelor care nu au avut o alimentatie sanatoasa si un stil de viata sanatos cand au fost insarcinate, sau au fost negativi partenerii.Colega mamei a baut ca tembela cola toata sarcina ei si a nascut un copil cu diabet,crezi ca Dumnezeu e de vina? Iar partea cu bolile ce sufera oamenii, ele sau format in timp din cauza aerului necurat, etc. Dumnezeu nu poate vorbi cu noi, chiar daca suntem creati de el, pentru ca nu suntem toti "copii" lui.Nu mai suntem bucuria lui cand nu il putem iubim macar putin si credem ca e un rau ca ne lasa aici sa murim si sa ne chinuim.Si pentru restulbig grine ce ar vorbi cu niste rai si idioti ca noi, mai ales ca suntem atat de inferiori, la fel cum un om bogat ar ignora unul sarac? Cine va credeti sa il luati la raspundere cand voi nu va puteti rezolva nici cele mai mici treburi.Nu va convine, certati-va cu peretii.Stiti sa judecati, dar va vine si voua randul...

| AC4S4 a răspuns (pentru Nemessys):

Dar de medicii care se roagă înainte de a opera ce părere ai? Tot proști sunt?

| FoxyM a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nevoie.Eu nu cred in afacerea "Biserica", eu cred in acel ceva care ne tine noua echilibrul in univers.Stiu ca tu crezi ca sunt vreo fetita credincioasa insa nu, eu am ars toate icoanele ca sa nu mai am tampenii in casa. Daca sunt nebuna, sunt in modul cel mai bun. Obisnuieste-te!

| FoxyM a răspuns (pentru Nemessys):

Dar cine te obliga sa citesti Biblia? De ce te preocupa pe tine ce fac altii? Care sunt grijile tale ca poate ti le rezolvam noi si nu Dumnezeu in care tu nu crezi...Nu esti obligat decat sa participi la viata ta si s-o ingrijesti.Chiar mi-ar fi placut sa fi tu ala cu 1500 lei daca ar fi reala treaba asta.

| RAY explică (pentru FoxyM):

Fi serioasa, dumnezeu nu are nici o vina e perfect

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus asta, am zis ca de obicei oamenii...in rest nu se stie.

| RAY explică (pentru FoxyM):

Mai sti discutia noastra, maxim am luat calcul un creator deist

| FoxyM a răspuns (pentru RAY):

Desigur ca stiu!

64 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Da multi nu inteleg conceptul de credinta in Dumnezeu si nu ar trebui si tu sa iei in seama un copil care vorbeste prosti si nu stie ce semnifica sau inseamna Dumnezeu.Credca nu stie nici ce religie este

| RAY explică (pentru Freya1):

Dar eram curios, timpuri noi dorinte noi

| Freya1 a răspuns:

Scuze ca raspund asa dar nu imi apare in fine... Daca esti credincios si crezi in Dumnezeu trebuie sa te rogi mereu nu doar cand ai nevoie de ceva iar daca este nevoie si chiar trebuie sa te ajute intr-o privinta te rogi dar pentru lucruri importante o cumpana in viata sau o problema de sanatate nu pentru inutilitati gen tableta ca e Dumnezeu nu mos craciun.Dar este copil si probabil din bucuria aia asa sa gandit.La noi la crestiti se spune ca tot ce ne e dat ne e dat de la Dumnezeu dar oameni maturi suntem realisti si constientizam ca ne ajuta nu ne baga in traista deci pe undeva este si meritul nostru ca am gandit sau am muncit cum trebuie sa obtinem acel ceva

| RAY explică (pentru Freya1):

Ai dreptate naty

| Fatamuntilor a răspuns:

Hai ma Ray, nu era nevoie sa faci postare pe dorinta acelei fetite!
De unde ai tras tu concluzia ca Dumnezeu iti da lucruri... cum pica din cer?

| RAY explică (pentru Fatamuntilor):

Poate i-a dat mai sty

| Nemessys a răspuns:

Cică dumnezeu are grija de oameni, îi iubește etc. Mhm văd o groaza de cersrtori pe strada. Cred ca ai dreptate. Nu exista dumnezeu pentru mâncare sau pace, exista pentru tablete

| RAY explică (pentru Nemessys):

Si eu ce spuneam, am sa ma duc la biserica poate imi va cadea un s8, cersetorii,copii handicapati,orbi,infometati,copii care toata viata sufera, redardati, care sufera de bolii mintale, copii care mor la nastere, ce dumnezeu e asta daca nu i pasa de creatia lui atunci de ce sal nuimim dumnezeu?

| GoldenZenith a răspuns:

Eu dacă mă gândesc la un gagic o sa mi-l dea Dumnezeu?
Post-ul ăla e aiurea laughing

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Bine tu macar isi doresti ceva matur, rational, sa te ajute sa isi gasesti jumatatea, faza cu tableta pe bune

| GoldenZenith a răspuns:

Nu și dacă îl vreau pe Depp ca gagic.
Ți-am zis, e aiurea rău rolling on the floor

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Las ca te poti ruga pentru mine la zeul tau, eu in continuare ma rog la afrodita

Răspuns utilizator avertizat
| AnastasiaK a răspuns:

Eh, acum depinde. Daca esti destul de credincios, te rogi sa primesti tableta si o primesti. Daca nu, mergi pe ideea unui banc mai vechi, adica furi tableta si te rogi sa te ierte happy

| RAY explică (pentru AnastasiaK):

Bravo,buna ideee

| Nilsson a răspuns:

Esti penibil daca la varsta ta incerci sa umilesti o copila doar pentru ca a avut o dorinta inocenta si i s-a implinit.
Si mai dai si funde la cei care ii insulta pe crestini, unde ti-e moraliatea, ateule?

| RAY explică (pentru Nilsson):

Esti culmea, nu iisus spune cereti si vi se va da, de unde sti ca nu a fost un miracol divin? fundita e pe buna dreptate cei drept ca dur raspunsul, dar eu am premiat doar prima parte Dumnezeu asta e mai preocupat cu tableta aia decat sa dea de mancare la oamenii care mor de foame. restul nu comentez

| RAY explică (pentru Nilsson):

1. Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi.
2. Căci cu judecata cu care judecaţi, veţi fi judecaţi, şi cu măsura cu care măsuraţi, vi se va măsura.
3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
4. Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?
5. Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău.
6. Nu daţi cele sfinte câinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâşie pe voi.
7. Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
8. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Se premiaza pe parti mai nou raspunsurile? Vad ca toata fraza e pe fond portocaliu.
Te afunzi in penibil, imi dai tu mie textul cu "nu judeca" cand tu judeci o copila, m-ai lasat fara cuvinte.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Maine du-te la biserica si roaga-te, nu uita ca a spus iisus cel care ridica sabia de sabie va fi strapuns, hai sa nu folosim sabia ok, e adevarat ca raspunsul e dur, eu nu am judecat o pe fata aia, nu am nici o treaba cu ea

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

"Maine du-te la biserica si roaga-te, nu uita ca a spus iisus cel care ridica sabia de sabie va fi strapuns, hai sa nu folosim sabia ok, e adevarat ca raspunsul e dur, eu nu am judecat o pe fata aia, nu am nici o treaba cu ea"

Nu mai face pe nevinovatul si pe lupul moralist, ti-ai batut joc de o copila si dai funde la cei care adreseaza insulte crestinilor, si incerci sa ii faci sa para tot ei rai.

Ma duc demult la biserica fara sa imi zici tu, ce incerci sa faci este sa exploatezi o oarecare slabiciune a crestinilor, aceea ca multi isi constientizeaza pacatele si au o parere da rau pentru asta, dar incerci sa ii faci sa se simta prost pentru ca te infrunta.

Eu nu pun botul la asa ceva, e pacat sa nu iti reproses nimic cand faci astfel de lucruri josnice.
Mai degraba ai tu nevoie sa te duci la biserica.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Haaa nu am nevoie e maicamea deja acolo

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Cu siguranta se roaga pentru tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine,intrebarea aia a fost pusa de un copillaughingNu te poti astepta ca el sa inteleaga ce e credinta.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dar nu primesc un s8 daca devin crestin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Poate tu ai noroc, eu n-am primit inca.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă s-ar combina credința unui copil cu maturitatea unui adult ar fi numai bine. Să își dorească numai lucruri (nu materiale) care să-l ajute și sa nu se indoiască deloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

Mda adevarat ei nu se indoiesc de nimic, noi incepem s-o facem involuntar.

| unprietenaproape a răspuns:

Am invatat ceva, de la tine

| Andreea19Alina a răspuns:

Omul crestin din ziua de astazi nu a uitat sa se roage pentru aproapele, sa ii fie alaturi la bine si la rau, sa ajute sarmanii si oamenii aflati in nevoie.
Singura problema este faptul ca nu ii vedeti voi: nu mai aveti timp sa observati oamenii si gesturile minuscule, care, adunate, formeaza definitia iubirii supreme fata de aproapele.
Asa zisii crestini pe care ii judecati ca fiind lipsiti de credinta, nu sunt crestini decat cu numele: nu poti considera pe cineva crestin doar pentru ca se intituleaza astfel si, din cauza acestuia, sa ajungi sa judeci crestinii autentici.
Un adevarat crestin nu-ti va spune niciodata cat de mult se roaga pentru cineva, cat sufera pentru el, fara ca el sa stie, altfel ar putea fi considerata mandrie.
Ca sa poti afirma cum ca nu mai exista virtuti crestine, te invit :
-sa mergi intr-o biserica si sa fii atent la toti oamenii de acolo: un crestin adevarat ar tace si ar fi in comuniune cu Dumnezeu acolo, spre deosebire de acei oameni care vorbesc, rad, barfesc sau carora le suna telefonul si ies afara aa raspunda.
-sa mergi intr-un spital/azil/ orfelinat si sa vezu cat de mult conteaza un mic gest facut fie de vizitatorii rudelor internate acooo, fie de nenumaratii voluntari care se afla acolo din dragoste pentru aproapele.
-doar mergi pe strada si observa-i pe oamenii din jur.
E atat de usor sa te crezi ateu si sa-i desconsideri pe crestini cand, tu, la randul tau, nu esti unul si nu oferi.
Ofera, inainte sa ceri si "toate vi se vor adauga voua".
Dumnezeu este prezent oriunde in viata omului. Trebuie sa vezi cu sufletul, nu cu ochii: iubirea nu este palpabila.
Va veni un moment in care veti constientiza si regreta faptul de a nu va fi apropiat de Dumnezeu macar putin.