| Meme10Memu a întrebat:

Dumnezeu este pretentios si cere o dovada de devotiune exclusiva fata de El. Lui Dumnezeu ii place sa stie ca omul si ingerul trebuie sa renunte la ceva in mod benevol si cu alegere libera pentru a dovedi Lui Dumnezeu ca iubeste exclusiv pe Dumnezeu. Ingerii trebuie sa renunte benevol la relatii intime prin materializare si de aceea Dumnezeu i-a creat cu aceasta capacitate. Adam trebuia sa renunte sa manance din pomul interzis. Asadar atat ingerii cat si omul trebuie sa renunte la ceva pentru Dumnezeu. Aceasta renuntare echivaleaza cu o jertfa continua adusa Lui Dumnezeu. Aceasta pretentie a Lui Dumnezeu este justificata fiindca vedem cu cat de multa daruire a creat Dumnezeu pe om dotandu-l cu simturi care sa-i faca viata frumoasa si placuta. *?

2 răspunsuri:
| MireP a răspuns:

Dumnezeu cere sa renunti la tot ce ai avea mai important, asta pentru unii pot fi banii, pentru altii familia. Ce iubesti mai mult, aia sacrifici, dar nu e intotdeauna suficient pentru Dumnezeu.

Daca asta face viata mai frumoasa inseamna ca a fi sclav e paradisul. Cand gresesti iti iei biciuri pe spate, cand nu gresesti viata e frumoasa pentru ca lipsesc biciurile.

| Meme10Memu explică (pentru MireP):

Nu am vrut sa spun asta. Adam avea o multime de alti pomi din care sa manance fara sa aiba interdictie. Ingerii sunt liberi sa zboare prin univers si dincolo de univers.
Ingerilor li s-a pus o interdictie pe masura libertatilor neinterzise pe care le au si anume sa nu se amestece cu oamenii si sa nu aiba relatii intime cu oamenii. Obiectul interdictiei trebuie sa existe pentru ca altfel nu are la ce sa fie interdictie neexistand obiectul interdictiei. Obiectul interdictiei la ingeri e capacitatea lor de a procreea cu oamenii. Obiectul interdictiei la Adam era pomul binelui si raului.