| TrăieşteClipa a întrebat:

Dumnezeu i-a carbonizat pe cei doi fii ai lui Aaron pentru ca si-au aprins cădelnițele si au intrat peste El in cortul intalnirii.

Leviticul 10.2
L-au surprins cumva intr-o ipostaza nepotrivita, sau pur si simplu S-a speriat de ei in acel moment si a reactionat din instinct?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu iubeste si iarta, dar pe vremea aceea NU EXISTA IERTARE, fiecare pacat insemna MOARTE pentru ca Iisus nu venise pe pamant, si repet, fara Iisus NU exista iertare, Dumnezeu le salva sufletul prin moarte fizica. Nu va indoiti daca nu cunoasteti scripturile. Satan razvalmaceste scripturile in capul vostru de incepatori. Dumnezeu voia sa le salveze sufletul pentru ca, repet, pacatul inseamna moarte.

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

In VT jertfele de animale erau folosite pentru iertarea pacatelor.
Deci exista iertare si pe vremea aceea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Gresit... acele jertfe erau facute ca un simbol si ca o ''pregatire'' pentru jertfa finala, adica Hristos, singura cale spre Dumnezeu.

| TrăieşteClipa explică (pentru anonim_4396):

Crestinii sunt in general mai ignoranti, dar tu exagerezi.
Cred ca mai multa religie stie pisica mea decat tine.

Leviticul 19:22 "Preotul să facă ispăşire pentru el înaintea Domnului, pentru păcatul pe care l-a făcut, cu berbecul adus ca jertfă pentru vină, şi păcatul pe care l-a făcut îi va fi iertat. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cortul intalnirii", posibil, sa fi fost un adapost improvizat.Un reprezentant ISU ne.ar putea lamuri mai bine.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Au încălcat Legea. Nu cunosc bine Legea, dar nu poți să aduci jerfă sau să aprinzi candelă tot timpul.Lui Dumnezeu nu îi este frică de nimic.

| TrăieşteClipa explică (pentru Sabou_Gabriel_1995):

Un dumnezeu iertător si iubitor nu putea sa le dea doar un avertisment in loc sa-i pârlească cu foc divin?