|

Dumnezeu ii pedepseste pe cei rai(violatori,criminali,mincinosi,adulteri etc.) dandu-le boala si suferinta? Eu cred ca nu pentru ca Dumnezeu este alcatuit din energie pozitiva,mai ales din iubire si pace, si nu ar vrea sa faca asa ceva. Daca El da boala si chin atunci nu mai poti sa spui despre Dumnezeu ca este bun si milos.Eu cred ca toata suferinta vine de la diavol.Voi ce credeti?

17 Raportează Evaluează
17 răspunsuri:
| a răspuns:

Bolile si suferințele vin de la dereglări ale organismului fie genetice, psihice fie produse de factori externi precum alimentatie, poluare, stres samd De ce sa complicam lucrurile cu dumnezei si diavoli.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru suntserios):

Doarece ne da un sens, un scop divin. O satisfacere emotionala euforie.

| a răspuns (pentru AA1CK3D):

Wow. Deci tie iti da o satisfactie emotionala, o euforie faptul ca cineva se îmbolnăvește ca asa vrea un personaj imaginar? Ce dorinte bolnave.

| a răspuns (pentru suntserios):

Dar foamea?

| a răspuns:

Acum 3 ore | AstalusAna a răspuns (pentru BĂBĂCIUNE2006):
Trăgea nădejde ca vei deveni atee.Fiecare denominațiune își căuta adepți.La fel procedează si ateii. Știi zicala :Toți cei ce se aseamănă se aduna.

laughing laughing asa crestino cu numele arunca prima piatra ca esti fara de pacate, nici macar nu vb despre religie cu cineva ca fiecare crede in ce vrea

| a răspuns:

Voi crestini stiti cei aia iubire, pace, energie pozitiva?

| a răspuns:

Îmi permit sa ii răspund la Ray ca si creștinii stiu ce e iubirea, nu numai ateii. Diferență o face ca creștinii își iubesc pana si dușmănii, in timp ce ateii se iubesc doar pe ei. Iată diferență!

rolling on the floor rolling on the floor s-a vazut asta si se vede mereu, inclusiv tu mai judecat cea fara de pacate, numai vb de x care ma ignorat apoi a mintit ca eu l-am ignorat cica ca numai aveam argumente am si dovada

| a răspuns:

Intunericul este lipsa luminii, si tot la fel, raul este lipsa binelui. Exista in lumea aceasta sute de motive si greseli umane care conduc la boli. NU Dumnezeu trimite boala. Exista in lumea aceasta sute de motive care conduc la disolutii de familii. NU Dumnezeu doreste asta.
Exista sute de motive (multe de natura spirituala) care conduc acceidente si decese. Nu Dumnezeu fixeaza asta.

Providenta divina poate fi apanajul celor credinciosi, sau, poate fi indepartata prin mii de situari in adversitate cu Dumnezeu. sad

| a răspuns:

La voi astia credinciosii, e ca in filmele cu prosti.
De dragul povestii, sa presupunem ca spiridusii astia ar exista...pai cat de prost sa fie diavolul asta incat sa le dea diverse nenorociri celor care sunt de partea lui, cand in felul asta exista riscul ca astia sa schimbe echipa?! Nu are nici un interes sa se intample asta, nu?

In plus, tot povestea voastra spune ca Dumnezeu asta, cand il apuca nervii, face ca toate alea si ajunge si la genocid, asa ca niste boli trimise pe ici si colo ar putea fi datorate doar faptului ca s-a trezit cu fundul in sus si fara erectie.

| a răspuns (pentru Holiday):

Cu electie ca sa -i ia la p uricat pe credinciosi.

| a răspuns:

Ei se pedepsesc prin propriile fapte. Dumnezeu doar îi trimite după moarte unde le este locul. Îți dai seama că nu poate lăsa toți hoții, violatori, perverșii, criminalii etc in Rai, nu? Daca ar fi așa nu s-ar mai numi Rai. Citește din Biblie și vei înțelege cum stă treabawinking.

| a răspuns:

Bunatatea divina nu trebuie sa aiba acelasi sens cu bunatatea umana.

| a răspuns:

Deci teoretic: persoanele care fac rautati (cele precizate mai sus) o fac la indemnul diavolului corect? Atunci diavolul de ce sa-i pedepseasca pe cei care ii asculta porunca? Iar oamenii credinciosi care toata viata lor traiesc dupa biblie, si n-au comis nimic rau de ce sufera? De ce mor atatia copii de foame? De ce sunt batjocorite atatea femei credincioase numai pentru ca stau in calea razboaielor altora? De ce nu-i salveaza Dumnezeu?

| a răspuns:

Suferinta ne-o facem noi singuri. Urmarea fireasca a faptului ca te-ai lovit este durerea. De ce ne doare? Fiindca ne-am lovit. Omul isi face rau cu mana lui, Satan doar ne influenteaza. Urmarea fireasca a pacatului este moartea.

| a răspuns:

Bine ai raspuns cand ai zis '' nu ar vrea sa faca asa ceva.'' Ai dreptate, nu vrea. Dar Dumnezeu, cel infinit in bunatate, indurare, iubire, mila, este si un Dumnezeu drept. Dumnezeu este si judecator, dar si tata iubitor. Dumnezeu nu vrea sa pedepseasca pe nimeni, dar omul cand face anumite fapte, aceste fapte au consecinte, un om nu poate sa minta sa minta sa minta si sa se astepte ca Dumnezeu ''il acopera'' sa nu fie prins. Consecintele fapteu lui il vor gasi, nu Dumnezeu da suferina, ci omul si-o face, pentru da orice pacat, este o ofensa la adresa Lui Dumnezeu.
Dar sunt doua tipuri de oameni, cei credinciosi care sunt copiii Lui Dumnezeu, si cei care L-au respins pe Dumnezeu si pe Hristos si nu asculta. Aceia nu sunt copiii Lui Dumnezeu. Sun impotriva Lui. Dar Dumnezeu ii cheama si pe ei, si ii iubeste, dar in clipa mortii, vor fi pedepsiti si despartiti de Dumnezeu, pentru ca au ales, noi aici alegem, fiecare dintre noi, are doua bilete in suflet, unul spre rai, si unul spre iad, alegi pe care vrei. Doar prin Hristos suntem mantuiti, prin har, nu prin fapte.

Biblia spune asa, ''Cine il are pe Fiul, are viata, cine nu il are pe Fiul, nu va vedea viata''

Si ''Eu sunt calea, adevarul, si viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine''

''Oricine va chema numele Domnului va fi mantuit''

''Daca nu se naste cineva din nou, nu va intra in imparatia Lui Dumnezeu''

Dar te intreb ceva. Esti mantuit? Ai numele scris in cartea vietii mielului? Ai Duhul Sfant in interiorul tau? I-ai spus vredata Lui Dumnezeu ca vrei sa fii mantuit si sa il primesti pe Hristos ca mantuitor personal? Daca raspunsul este ''nu'' atunci lasa-ma sa iti prezint ceva.
Când vorbim de vestea Bună a lui Dumnezeu pentru tine, trebuie să știi câteva lucruri de la început. Dumnezeu te iubește și ai valoare pentru El Cea mai puternică încurajare pentru ca omul să se întoarcă spre Dumnezeu este minunata Lui chemare de dragoste: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea...2006 - 2123 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Suferință este consecință faptelor noastre. Daca consumam ceea ce organismul nu tolerează vom suferi daca trăim dintr-un mediu toxic si nu alegem sa ieșim din el,suferim, daca fumam, suferim, daca curvim, si dam peste un partener cu SIDA suferim, si lista poate continua.
Îmi permit sa ii răspund la Ray ca si creștinii stiu ce e iubirea, nu numai ateii. Diferență o face ca creștinii își iubesc pana si dușmănii, in timp ce ateii se iubesc doar pe ei. Iată diferență!
Iar daca vreun creștin raspunde la întrebări cu citate din Biblie si le si susține este pentru ca nu il poate contrazice pe Dumnezeu indiferent de ce a făcut.Tocmai ca Biblia este o carte transparenta, nu ascunde nimic din ceea ce a făcut si urmează sa facă Dumnezeu cu omenirea pana la sfârșit.Eu chiar si înainte de a deveni creștină eram aceiași persoana.

| a răspuns:

Daca citesti Vechiul Testament cu atentie nu ai sa vezi iubire sau mila de la zeul evreu.
Doar crime, violuri, sclavie, copii ucisi in fata mamelor, razboaie de cucerire toate comandate de zeul criminal si sangeros.