| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu iti indeplineste orice dorinta?

22 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De exemplu spuneam de mult: dă doamne să nu mai fie intrebări tâmpe aici, pe TPU dar... nimic

| StrongHeart a răspuns:

Doar daca crezi pe deplin, fara nici un fel de dubiu, poti reusi sa faci orice iti propui cu ajutorul Lui!

| Algo098 a răspuns:

Dz cel inexistent, invizibil, inventat, atotputernic, atotstiutor si din cale afara de iubitor "iti da, dar nu-ti baga si-n traista", adica face el ce e mai bine, lasa oamenii sa se omoare in razboaie, sa moara in spitale, sa moara de boli si de foame, pentru ca e foarte bun si iubitor, apoi daca faci ceva bun, el a facut si el te-a ajutat, daca faci ceva rau, e vina ta ca esti pacatos, iar la urma, daca esti suficient de credul, de naiv si crezi in toate povestile primitive si mincinoase, vei fi rasplatit pentru nimicul pe care l-ai facut in viata pe care ai trait-o, fix cu o viata vesnica infinita si nesfarsita, plina de bucurii, dar numai dupa ce ai murit, adica niciodata

http://www.youtube.com/watch?v=M_4Ys9juEXc

http://www.youtube.com/watch?v=HhXOU5aoanU

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Cum sa nu, îi dai unuia în cap si zici ca Dumnezeu e de vina.
Mananci nu stiu ce prostii la Mc si zici ca tot Dumnezeu e de vina cand te îmbolnavesti.
Mananci lilieci, animale necurate interzise de Dumnezeu în biblie, si zici ca e vina lui Dumnezeu ca a trimis Coronavirus.
Si daca vine sa faca dreptate printr-un potop de-al lui Noe, zici ca e Tiran.
Cum dai niciodata nu va fi multumit omul.
Fii multumit ca ai aparut si tu pe lumea asta buna/rea.Nu trebuie sa îi multumesti lui Dumnezeu, multumeste vietii ca existi.
Viata e un mister pentru credinciosi, viata e o gluma pentru atei.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa scrierile religioase toti oamenii sunt rai, prosti si pacatosi, iar solutia e exterminarea globala a oamenilor ca in povestile primitive, fanteziste si mincinoase cu potopul si cu Noe. Stiinta nu e buna. Povestile primitive sunt totul si de acolo izvoraste marea intelepciune si stiinta adevarata, aceea a sapei de lemn.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Pe ce lume traiesti? Eu vad divorturi, prostitutie, minciuna, violenta de orice fel, copii abuzati sexual/cu munca de parinti, etc. Mai iesi si tu din casa, realitatea e afara.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care e solutia divina?

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

De ce ma întrebi pe mine daca raspunsul îl gasesti la tine?

Sunt doua variante, alege una:
1. Potopul
2.Guvernarea Lui pe pamant, dar si acolo e dezastru, sau o sa fie, fiindca sunt multi pacatosi pe pamntul acesta.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-am intrebat din cauza ca pari a fi credincios in Dz si in scrierile care il contin pe Dz ca personaj principal si esti in masura sa dai un raspuns avizat, ceea ce s-a si intamplat si iti multumesc pentru raspuns.

| Bariel a răspuns (pentru Algo098):

Am citit un articol in care un credincios spunea ca Noe a imbarcat pana si dinozaurii pe arca laughing

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Nu-mi multumi, nu am ajutat pe nimeni, m-am ajutat pe mine însumi prin voi.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt doua variante, alege una:
1. Potopul
2.Guvernarea Lui pe pamant, dar si acolo e dezastru, sau o sa fie, fiindca sunt multi pacatosi pe pamntul acesta.

Facand abstractie de realitate, aceea ca Dz e doar un personaj fictiv si inexistent, putem face un exercitiu da gandire logica:

Ambele variante nu sunt bune. Dz si-a demonstrat incapacitatea de a face ceva bun si de a avea grija de copii lui. Copiii lui sunt rai si pacatosi pentru ca sunt dupa chipul si asemanarea lui, de unde se deduce ca si Dz e rau si pacatos, incapabil sa-si educe si sa aiba grija de copiii lui. In felul asta Dz decade din exercitiul drepturilor parintesti prin purtarea abuziva, prin neglijenta grava in indeplinirea obligatiilor parintesti, prin atingerea grava a intereselor superioare ale copiilor lui, deci
nici sa guverneze nu e bun, din moment ce nu a fost in stare sa aiba grija de 2 copii, mai ales ca e atotputernic, atotstiutor si din cale afara de iubitor.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Am uitat sa te luminez.

"Copiii lui sunt rai si pacatosi pentru ca sunt dupa chipul si asemanarea lui"

Nu, copiii sunt răi pentru că "omul a ajuns ca Dumnezeu, cunoscând binele și raul", astfel că, esti pe drept numit propriul Dumnezeu, "Am zis, voi sunteti dumnezei!"
Încă o dată îți zic, nu îl învinovati pe Dumnezeu pentru păcatul tau, altfel nu demonstrezi ca ai fi un om inteligent, ci din contra.
Cât despre povestea Adam și Eva și raul din grădina, este o poveste codificată pentru atei ca tine, dar nu o vei înțelege, fiindcă nu ai fost la scoala sa înveți ce înseamnă simbol, metafora, figuri de stil smd.
Ti-o voi rumega eu acum și te voi lasa cu frustrările tale cu tot:
Pomul înseamnă creierul; șarpele care sta în el este raul.
Binele a existat dintotdeauna, raul a venit dupa, atunci când primul rau s-a manifestat la om, la Eva, nicidecum la Dumnezeu.
Raul exista dar nu s-a făcut cunoscut, binele da, era deja cunoscut. (ex. Nu stii ce înseamnă durerea până nu ai contact cu aceasta, ea există, dar nu s-a simțit.
Daca nu exista rau, nu exista nici bine, nici Dumnezeu, nici omul, nici Yin Yang.

Ti-as spune și ce fel de rau a facut Eva, dar ma tem ca nu voi ajuta deloc, asa cum nu am facut-o nici până acum.
Bine scrie acolo: "Nu aruncati mărgăritare în gura porcilor"

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Povestile fanteziste, primitive, aberante, fara logica si mincinoase sunt excelente pentru prostirea naivilor si nestiutorilor. Cei care au scris fanteziile astea fara valoare au avut grija sa impaneze povestile lor stupide cu promisiuni si amenintari fanteziste. Tot ce face bun omul e pus pe seama spiridusului atotputernic si invizibil Dz si tot ce nu e bun e pus pe seama spiridusului invizibil Satanel si a omului naiv facut pacatos la gramada ca sa se simta si vinovat dupa ce e prostit pe fata cu minciuni fanteziste. Pentru ca omul omul naiv sa fie prostit complet in conditiile in care se vede cu ochiul liber ca puterea si iubirea lui Dz, marele spiridus atotputernic si invizibil inseamna oamenii lasati sa moara in razboaie, de boli si de foame, primitivii smecheri au inventat si promisiunea fantezista a vietii dupa moarte, care chipurile nu poate fi verificata de omul naiv si asa se face ca omul credincios (credul) nu are de castigat decat fantezie si minciuna si e luat de prost de niste smecheri primitivi si mincinosi. E corect? E foarte corect. Fiecare isi traieste viata dupa puterile lui si daca niste primitivi reusesc sa-l insele, asta e. Daca nu poate mai mult, trebuie sa se multumeasca cu ce poate.

| anonim_4396 explică (pentru Algo098):

Da, ai ramas la stadiul de leguma, de prea multa frustrare nu mai vezi ratiunea, te împiedici de dansa.
Din prea multa filosofie ajungi sa înnebunește rău de tot.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu. Ci Dumnezeu spune ca celor alesi, cei ce aleg sa mearga pe drumul Lui. Le va da tot ce au nevoie, dar, nu orice dorinta este buna, de multe ori noi vedem o dorinta ca fiind perfecta si care ne va da doar bine, dar Dumnezeu o vede de multe ori ca pe un lucru care ne va distruge, El este atotintelept si cunoscator, nu noi. El ne da ce ne trebuie, si nu intotdeauna tot ce ne dorim, pentru ca nu tot ce ne dorim noi este bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se mai înțelege ca ispitesti pe Dumnezeu, pentru ca nu tot ce îți doresti e bun, si daca nu e bun, un Dumnezeu bun (Sfant) nu va materializa raul.
Îți aduci aminte cand Hristos a fost ispitit pe streasina templului de Diavolul?
El (Diavolul) i-a zis asa atunci: " Daca te vei arunca de aici, jur ca este scris în biblie, ca îngerii te vor purta pe brate ca nu cumva sa îti lovesti piciorul"
Ce i-a zis pe urma Iisus?
"Este de asemenea scris: Sa nu ispitesti pe Dumnezeu!"
Un Dumnezeu Atotstiutor va sti El ce e mai rau/bun pentru tine.
Zic rau, fiindca poate sa te saraceasca pe tine pentru ca bogatii sa te îmbogateasca, adica sa le încerce inima prin tine.Nu trebuie sa te superi atunci, fii multumit ca ti-a dat viata, si daca mori de foame, vei fi o marturie pentru ei (bogatii), ca sa nu fie trimisi acestia în iad fara vina.

Eu cred ca un om sincer nu va vrea sa îi ceara lui Dumnezeu luna de pe cer, dar va vrea sa fie iubit de El si de semenii lui, atat.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca tu te chinui toata viata de o boala oribila, cu dureri insuportabile, etc etc, si-i ceri Sefului sa-ti mai aline durerea da nu vezi nici o schimbare, ce se intampla mai exact? E mai bine pentru tine sa suferi? Te mai duci si la biserica, postesti, faci tot ce trebuie, te rogi, da parca e degeaba. Tot ce iti doresti e sa nu mai simti ca mori in fiecare zi, oare e prea mult pentru un Dumnezeu "atotputernic"?

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

A fost mult pentru un Dumnezeu "Atotputernic" atunci cand am pacatuit pentru prima oara, atunci am cazut din gratia lui Dumnezeu si am îmbratisat moartea, si obligatoriu si boala.
Dar, revenind la un caz particular, si acela al muribundului de față, nu cred ca exista o durere atat de mare de insuportat ca pacatul nostru.Trebuie sa doara, ca sa înjuram mai mult pe Dumnezeu, din iadul acesta numit pamant.
Vrei sa nu mai doara? Ajuta-i pe oamenii acestia pedepsiti din neam în neam de Dumnezeu, si îndreapta-ti ura ta spre tine si iubirea ta spre ei.
Nu bogatii trebuie sa îi îmbogateasca pe saraci?
Nu sanatosii trebuie sa îi însanatoseasca pe cei bolnavi?
Si slava Domnului, ne-a pus Dumneezeu si leacul în cale, trebuie numa sa îl gasim.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Cea mai mare durere este la nasterea unui copil.De acolo putem învata cum apare durerea si cum dispare ea. La început e placerea(sexul, pacatul, dorinta) dupa vine durerea (nasterea, boala) si dupa copilul (victima)
Cine îl întreaba pe acest micut daca doreste sa vina în lumea celor vii? Nimeni! Fiindca noi cu toate ca stim ca e durere aici, tot îl aducem pe lume, si, atentie, plângând!
Ei, pana la copil, este durerea si suferinta, care nu este infinita, ci finita de viata unui copil care face parte din tine.
Dar pana apare el, tu trebuie sa mori ca sa traiasca el, fiindca l-ai conceput prin placere (dorinta)
Si, dupa cum vezi, toti nasc la oameni, nimeni nu se opreste, fiindca dorinta e mare si durerea la fel.
Ia gandeste-te, daca primii oameni, Adam si Eva, nu ar fi nascut la oameni, ar mai fi fost durere? Nu!
Dar pacatul acesta se transmite de la gene la gene, fiindca toti suntem la fel, înnebuniti dupa sex.
Si Dumnezeu le-a interzis celor doi (Adam si Eva) sa faca sex, dar nu s-au putut abtine, si asta e pretul lor pentru durerea noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, orice dorinta, numai daca nu își doreste si El una de la tine, desigur, sa le fi o marturie oamenilor rai, necredinciosi, fanatici, bogati, iubitori de placeri etc.

Dar din dar se face rai, viata în schimbul altei vieti se face rai:
http://epochtimes-romania.com/......u---211441

| Dana2103 a răspuns:

Dorinta este generata de niste molecule din creierul tau
Se indeplineste daca muncesti pentru visul tau, daca esti realist si traiesti rational