| Steregoi a întrebat:

Dumnezeu lasa oamenii sa pacatuiasca si ii lasa sa moara neintretinandu-le trupul sa traiasca vesnic. Asta e realitatea, nu-i asa?

48 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu lasa nimic,ca dumnezeul tau nici nu exista nici macar biblic, iahve spune inainte de mine nu era nimni si nici dupa mine nu a fi nimeni si nici un mantuitor, desi iisus nu exista potrivit vt, desi zeul tau a fost inventat de pavel, iahve avea un singur popor atat cel evreu

: inainte de Mine n-a fost facut nici un Dumnezeu, si dupa Mine nu va fi, 11. Eu, Eu Sunt Domnul, si in afara de Mine nu este nici un mantuitor! Eu Sunt de la inceput, si nimeni nu izbaveste din mana Mea; cand lucrez Eu,

"17. Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Prorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc."
Matei 5

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Shuriken a evaluat răspunsul tău Dumnezeu nu lasa nimic, ca dumnezeul... ca fiind şi eronat.

eronat e ceea ce a spus dumnezeu si iisus incredibil

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da eronat la propia lui biblie

| Steregoi explică (pentru RAY):

Nu va fi niciunul ca el. happy

| DeyCj a răspuns:

Din păcate, nu. Asta e realitatea creștină.

| mentholinks a răspuns:

Conform Bibliei Dumnezeu nu ii lasa pe oameni sa moara ci El ii omoara, la propriu. " Să ştiţi dar că Eu sunt* Dumnezeu Şi că nu** este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, Şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea." Deuteronomul 32:39. Tu pui cam multe intrebari pentru unul care nu stie prea bine Biblia. De aceea multe din ele nu au niciun sens.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Pe tine de ce nu te-a omorat inca?

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Intreaba-l, ca tot e prietenul tau si iti raspunde la rugaciuni.

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Cancerul e o dereglare a instalatiei in lipsa unei intretineri complete.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Omorare prin lipsa. Cand omoara Dumnezeu nu mai da. Cand i-a mistuit pe aia Dumnezeu nu a mai racit ca sa nu se topeasca. Cand i-a inghitit pamantul Dumezeu nu a mai intretinut materia de sub ei care s-a prabusit si dematerializat.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Animalele sunt roboti biologici neintretinuti complet si care au suferit dereglari. happy

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Scrie deja in Biblie, nu este nevoie sa repet o intrebare la care s-a raspuns deja dar evident ca tu nu sti asta.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu vreau sa merg chiar singur, vreau sa te iau si pe tine cu mine.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Alegerea ta.

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Apa e un diluant. happy

| benny7 a răspuns:

Omul piere fără contenire, din pricina păcatului!

Răspuns utilizator avertizat
| benny7 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Sunt multe feluri de păcate, nu e doar omorul!

| benny7 a răspuns:

Omul trupesc însă se supune la fiecare pas materiei trupului...

| Romanul86 a răspuns:

Daca ai copii trupul tău trăiește prin ei.

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Acum 5 minute | Romanul86 a răspuns (pentru CookieDog):
Stiința ta de acum nu poate explica ce sunt viruși și cum au apărut!
Doar bacterile știți ce sunt și cum au apărut.
Cu virusuril poți face mutații în organisme poți face organisme modificate genetic care produc cancer celor care le consumă.

pai pentru tine e usor, la toate raspunsul e dumnezeu

| Romanul86 a răspuns (pentru RAY):

Și pentru voi e ușor : Știința va spune adevărul!

| RAY a răspuns (pentru Romanul86):

Omule stiinta nu pretinde a avea adevarul absolut, nu exista adevar absolut, totul e relativ, nu e usor a gandi, e mai usor a spune dumnezu a facut si gata

| Steregoi explică (pentru RAY):

Daca pentru tine adevarul e relativ adopti si minciuni ca adevaruri si de fapt pentru tine nu exista adevar si minciuna poate fi adevar sau este adevarata dupa modul tau de gandire. happy

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

Adevar relativ = adevar amestecat cu minciuna. rolling on the floor

| Steregoi explică (pentru RAY):

Virusii dau de lucru sistemului imunitar. Dumnezeu a creat virusii pentru ca imunitatea sa aiba de lucru. Si lui Adam i-a dat sa munceasca in gradina Edenului. Munca nu avea sa-l omoare. Dar datorita pacatului Dumnezeu nu mai intretine imunitatea ca sa nu fie compromisa de munca.

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

Nu e suficient. happy

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Pentru tine exista doar minciuna

| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Esti manipulat de ei. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

De pseudostiinta in care nu exista consens desi consensul este pretins. Iata un exemplu:

http://www.descopera.ro/......neta-marte

Numai Dumnezeu poate daca vrea sa pregateasca o alta planeta ca Pamantul.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Visatori ca Elon Musk.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu. Dumnezeu, la inceput, nu a avut in plan( si nici nu are) sa lase omul sa moara. El a vrut ca omul sa traiasca in armonie cu El, sa vorbeasca cu el cum tu vorbesti cu cineva acum. Totusi, El le-a zis clar sa nu faca ceva, iar omul, ispitit de cel rau, a facut exact inversul. Vezi tu, nu Dumnezeu lasa oameni sa pacatuiasca. Oameni au libera alegere, deci nu Dumnezeu ii lasa sa moara, ci oameni isi fac singuri soarta. Dumnezeu ne-a oferit o solutie, care, din pacate, oameni in general nu profita. Trupul asta nu este perfect. O data cu moartea, oamenii care au ales solutia lui Dumnezeu, se duc in al trup, care este perfect si nu moare nici o data.

| ziptrack a răspuns:

Dumnezeu a inzestrat omul cu liberul arbitru ca sa poata sa decida singur. Daca omul alege sa pacatuiasca, asta tine doar de decizia lui si de multe ori o face din nestiinta, pentru ca daca ar cunoaste Adevarul scris in Biblie, s-ar gandi de mai multe ori inainte sa pacatuiasca.

Trupul omului reprezinta Templul lui Dumnezeu, o imbracaminte provizorie pe care omul are datoria sa o sfinteasca. Cu cat omul se indeparteaza de invataturile din Scripturi cu atat el pacatuieste mai mult impotriva lui Dumnezeu sau impotriva propriului trup, de unde si boala trupeasca.

Dv. sunteti pus pe acest taram ca sa-I demonstrati lui Dumnezeu ca meritati sa faceti parte din noul popor care va trai vesnic impreuna cu Iisus si Dumnezeu pe Pamant, asta dupa Marea Judecata.

Toate lucrurile astea sunt scrise in Scripturi si este datoria fiecarui om sa cerceteze Scripturile pentru ca acestea reprezinta singura cale prin care omul poate ajunge la cunoasterea Adevarului.

| smihai23 a răspuns:

Doar daca tu crezi asta.

| eugen2018 a răspuns:

Iti placa sa manaci rahat.Asa-i?
Ma pis pe realitatea ta de retardat mintal la orice ora.

| Steregoi explică (pentru eugen2018):

Si ce daca? Tu habar nu ai care e realitatea. Voi astia ca tine ati fi in stare sa sustineti inchizitie ateista. Ce diferenta e intre voi si inchizitia religioasa? Niciuna! Ati fi in stare sa ucideti ca sa promovati ateismul.