| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu ma poate face asexual daca ma rog lui? cum scapi de ispita diavolui? o vad in fiecare chip feminim, fac cruce cand femei pe strada, dar cateodata imi pierd credinta

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Chiar daca Dumnezeu te-ar face asexua(T), gandul tau tot acolo ar zbura asa ca degeaba cu asexuatul, INFRANAREA poftelor este solutia. P.S. Degeaba faci matani (cruci) caci pofta NU DISPARE, iti recomand sa RECITI cele 10 Porunci cand te bantuie poftele si apoi sa sa RECITI Romani 6, 23. Fiindcã plata pãcatului este moartea: dar darul fãrã platã al lui Dumnezeu este viata vesnicã în Isus Hristos, Domnul nostru.
si atunci poate scapi.

| MihaelaDart a răspuns:

Fă-te călugăr și îți vor trece astfel de gânduri laughing.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu,nu vezi cate cazuri sunt

| mentholinks a răspuns:

Cate raspunsuri, atatea solutii. Alege una si aplic-o.

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, nu aceasta este o solutie. Asculta-ma cu atentie te rog, noi suntem ispititi si cand ne trezim de dimineata, sa nu mai mergel la locul de munca. Pe planeta asta, cat suntem in trup, vor fi ispite, asta nu inseamna ca nu le putem invinge si sa le distrugem, dar nimeni nu a ajuns intr-un stadiu in care sa nu mai fie ispitit niciodata, pentru ca suntem inca in trup, cand vom fi in cer, prin jertfa Lui Hristos, atunci nu vom mai pacatui niciodata, dar solutia nu este cea descrisa de tine.
Trebuie sa inveti, asa cum spune biblia, si Danut mai sus, sa te infranezi. Toti trecem prin aceste ispite, dar infranarea este importanta. Intensitatea poftei sexuale si a ispitei creste cu cat te concentrezi asupra ispitei, pincipiul de baza este, sa te infranezi, adica sa nu intretii acele ganduri, sa le omori, sa spunem ca esti pe telefon si dai de un articol in care o femeie este pe jumatate dezbracata, in acel moment ai 2 posibilitati, fie ma opresc acolo si ma uit cu atentie la acel articol, fie merg mai departe si nu mai revin, cand am mers mai departe, am omorat acel gand. Iti voi a un link, cu o predica a unui om care a trecut si el prin asa ceva.

Poti trece peste primele 10 minute :

https://www.youtube.com/watch?v=fgURfKU0iVg&t=1321s

| Helper07 a răspuns:

Nu poti lupta singur, lasa-L pe Dumnezeu sa te ajute. Prin har poti birui.

| Username272 a răspuns:

Am sa iti raspund sincer, trebuie sa lupți cu propriile gânduri sa scapi de asta, să te relaxezi, să te gândești că e un păcat si iti faci rau tie si sufletului tau

| RAY a răspuns (pentru Username272):

Tu ai citit biblia vreodata?

| Giovannni a răspuns:

O idee buna. In cazul tau chiar nu este indicat sa faci vreun copil.