| InfernoImperiulHadesian a întrebat:

Dumnezeu mai face si greseli? Cum explicati existenta lui Joseph Merrick? Se pare ca designul inteligent mai da si erori din cand in cand.

22 răspunsuri:
| William a răspuns:

Sa inteleg ca tu esti Inferno caruia i-am dat ignor?

| DeliaDaniela a răspuns:

D-zeu nu cauzeaza aceste defecte. El a creat prima pereche de oameni ca fiind perfecti. Dar pacatul mostenit de la Adam poate cauza defecte fizice cat si mentale. In plus, parintii le pot face rau copiilor, inca dinainte ca ei sa fie nascuti ( droguri, tigari sau multe alte situatii).
Dar plin de iubire, D-zeu va 'repara" aceste lucruri inn curand si atunci cu siguranta vom fi rascumparati pentru suferintele de acum. Nu crezi?

| dragos9234 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Un alt utilizator spune altceva ""Dumnezeu a dat parintilor tai ADN-ul dorit pentru a te face pe tine, exact asa cum esti tu unica si speciala.""

| DeliaDaniela a răspuns (pentru dragos9234):

Frumoasa partea cu "unica si speciala"hee hee
Dar atat din punct de vedere religios, cat si medical, parintii sunt adesea vinovati de defectele copiilor. Nu esti de aceeasi parere?

| dragos9234 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Ba da.

| AdrianL a răspuns:

Nu nu face greseli, da' oamenii da.Defectele le putem mosteni de la parinti sau chiar de la strabunic ca nust unde zice ca pacatele au sa le plateasca copii pana la a 4-a generatie nu era chiar asa da la asta se referea.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu este perfect si nu incearca pe nimeni. Iacov1:13

| Mădă0611 a răspuns:

straight face puteam sa traiesc si fara sa stiu cum arata nenea.

Pacatele parintilor, pam pam.

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Da,dar atunci unde mai era distractia?

| dragos9234 a răspuns:

Dar cine a spus ca Dumnezeu a facut o greseala. Poate asa dorea sa-l faca.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru dragos9234):

Multi au aceeasi parere cu a ta. E de apreciat ca ai zis "poate asa dorea sa-l faca", asta inseamna ca macar crezi in d-zeu si crezi ca el ne-a creat. Sau nu?
Dar oare ce a avut de castigat ca l-a facut asa? Oare asa de egoist si de rau sa fie d-zeu? Daca ar fi fost asa, nu crezi ca noi nici macar nu am mai exista pe pamant?

| dragos9234 a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Nu am fost creati!
Din moment ce Dumnezeu nu exista nu poate fi egoist sau rau, insa biblia asta transmite.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru dragos9234):

Multi sunt de aceeasi parere cu tine. Dar daca nu te superi ca te intreb, ai avut intotdeauna aceeasi idee, sau ce te-a determinat sa ajungi la concluzia asta? Oare situatiile in care lumea se afla in prezent, sau chiar ai facut cercetari profunde in acest sens?
Si tu cum iti explici existenta pe pamant? Teoria lui Darwin, ne tragem din maimute, teoria Big-bang... sau cum anume? happy

| RAY a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Raspund eu deci stiu ca degeaba tot la acelasi idei vei ramane indiferent de explicati, maimutele sunt mai multe specii si ele nu e o singura specie, oamenii au acelasi stramos comun cu cimpanzeii, de unde stim asta?
pai sa analizat ambele adn urii si sau potrivit foarte mult in plus mostenim un retrovirus de la stramosul nostru, sa stii ca adn e o metoda fb, deci suntem maimute primitive. anatomic semanam foarte mult, big bang nu a creat stele, planete, oamenii a fost doar o eliberare de energie

| DeliaDaniela a răspuns (pentru RAY):

Ok, dar este interesant ca nu toti sustin ideea ta, chiar daca ei nu sunt crestini. Nici macar cercetatorii... asta ar cam trebui sa iti dea de gandit.
noi doi ne-am mai contrazis putin in trecut, se pare ca amandoi ramanem fermi pe pozitii laughing
Si sa stii ca adn-ul nostru seamana cu cel al cimpanzeilor, dar nu este la fel. Exista deosebiri majore, fapt pentru care putini sunt cercetatorii care sustin teoria ta.

| RAY a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Zi-mi si mie un singur cercetator care contrazice teoria evolutiei care e baza biologiei monderne?

| DeliaDaniela a răspuns (pentru RAY):

Evolutionistul Loren Eiseley a afirmat: " Dupa ce le-a facut reprosuri teologilor ca s-au bazat pe mit si pe miracol, stiiinta se vedea pusa in trista situatie de a trebui sa-si creeze propria mitologie, si anume sa presupuna ca ceea ce nu s-a putut dovedi ca se produce astazi s-ar fi produs la nasterea lumii" ( The Imense Journery, Nwe York, 1957.

Fizicianul H.S.Lipson a spus: "Singura explicatie plauzibila este creatia. Stiu ca acest lucru le repugna fizicienilor si, de altfel si mie, dar nu trebuie sa respingem o teorie intemeiata pe fapte concrete doar pentru ca nu ne place" ( Physics Bulletin, 1980. ).

"Carnea si parul acestui gen de reconstituiri sunt rodul imaginatiei... culoarea pielii, forma, trasaturile-despre aceste nu stim absolut nimic cu privire la oamenii preistorici ( a afirmat James C.King cu privire la teoria despre maimute.).

Mai vrei si alte exemple sau ajung? happy

| RAY a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Savanti crestini ce ar putea altceva sa spuna decat sa neaga evolutia
National Science Teachers Association
2. The Global Network of Science Academies
3. American Association for the Advancement of Science
Sir Harold Kroto, Chemistry, 1996

Sir Richard Roberts, Physiology or Medicine, 1993

Dr. Elias J. Corey, Chemistry, 1990

Dr. Steven Weinberg, Physics, 1979

Dr. Herbert Kroemer, Physics, 2000

Dr. Roderick MacKinnon, Chemistry, 2003

Dr. Douglas D. Osheroff, Physics, 1996

Dr. Alan J. Heeger, Chemistry, 2000

Dr. Robert Curl, Chemistry, 1996

Dr. Kurt Wüthrich, Chemistry, 2002

Dr. Martin Chalfie, Chemistry, 2008

Dr. Jack W. Szostak, Physiology or Medicine, 2009

Dr. Phillip A. Sharp, Physiology or Medicine, 1993

Dr. Craig C. Mello, Physiology or Medicine, 2006

Dr. Stanley Prusiner, Physiology or Medicine, 1997

Dr. Roger Y. Tsien, Chemistry, 2008

Dr. David Gross, Physics, 2004

Dr. Roger Kornberg, Chemistry, 2006

Dr. Robert Howard Grubbs, Chemistry, 2005

Dr. Sidney Altman, Chemistry, 1989

Dr. Jerome I. Friedman, Physics, 1990

Dr. Thomas A. Steitz, Chemistry, 2009

Dr. Venki Ramakrishnan, Chemistry, 2009

Dr. Horst Stormer, Physics, 1998

Dr. Peter C. Doherty, Physiology or Medicine, 1996

Dr. Gerhard Ertl, Chemistry, 2007

Dr. Richard Schrock, Chemistry, 2005

Dr. John L. Hall, Physics, 2005

Dr. Riccardo Giacconi, Physics, 2002

Dr. Wolfgang Ketterle, Physics, 2001

Dr. Jack Steinberger, Physics, 1988

Dr. Robert C. Richardson, Physics, 1996

Dr. Frank Wilczek, Physics, 2004

Dr. Alexei Abrikosov, Physics, 2003

Dr. Roy Glauber, Physics, 2005

Dr. Susumu Tonegawa, Physiology or Medicine, 1987

Dr. Anthony J. Leggett, Physics, 2003

Dr. Russell Hulse, Physics, 1993

Dr. Eric Wieschaus, Physiology or Medicine, 1995

Dr. Rudolph A. Marcus, Chemistry, 1992

Dr. William D. Phillips, Physics, 1997

Dr. Dudley Herschbach, Chemistry, 1986

Dr. John Mather, Physics, 2006

Dr. Walter Kohn, Chemistry, 1998

Dr. Leon Lederman, Physics, 1988

Dr. Ivar Giaever, Physics, 1973

Dr. Paul Berg, Chemistry, 1980

Dr. James Cronin, Physics, 1980

Dr. Johann Deisenhofer, Chemistry, 1988

Dr. Paul Crutzen, Chemistry, 1995

Dr. Sheldon Glashow, Physics, 1979

Dr. Phil Anderson, Physics, 1977

Dr. Aaron Ciechanover, Chemistry, 2004

Dr. Erwin Neher, Physiology or Medicine, 1991

Dr. Gerardus ‘t Hooft, Physics, 1999

Dr. Adam Riess, Physics, 2011

Dr. John Polanyi, Chemistry, 1986

Dr. Robert Horvitz, Physiology or Medicine, 2002

Dr. Claude Cohen-Tannoudji, Physics, 1997

Dr. Christian de Duve, Physiology or Medicine, 1974

Dr. Brian Schmidt, Physics, 2011

Dr. Roald Hoffmann, Chemistry, 1981

Dr. Arvid Carlsson, Physiology or Medicine, 2000

Dr. Antony Hewish, Physics, 1974

Dr. Ben R. Mottelson, Physics, 1975

Dr. Richard R. Ernst, Chemistry, 1991

Dr. Murray Gell-Mann, Physics, 1969

Dr. Mario Molina, Chemistry, 1995

Dr. Torsten Wiesel, Physiology or Medicine, 1981

Dr. Avram Herhsko, Chemistry, 2004

Dr. Albert Fert, Physics, 2007

Dr. David Lee, Physics, 1996

Dr. David Baltimore, Physiology or Medicine, 1975

Dr. Peter Agre, Chemistry, 2003

Dr. Roger Guillemin, Physiology or Medicine, 1977

Dr. Alfred Gilman, Physiology or Medicine, 1994

Dr. E. Donnall Thomas, Physiology or Medicine, 1990
oamenii astia au castigat premiul nobel in biologie

| DeliaDaniela a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu daca faptul ca ei erau crestini justifica faptul ca au negat teoria evolutionista... la urma urmei, daca ei descopereau ca noi am evoluat din maimute, cu siguranta ar fi susinut si ei ideea ta. Dar, uite ca nu o sustin. Ai zis sa iti dau un singur exemplu, eu ti-am dat mai multe. Deci tot la ideea mea se ajunge: nici macar cercetatorii nu pot ajunge la un acord comun

| RAY a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Sunt uni asa zisi cercatatori care spun ca pamantul e plat, adevarati cercetatori sunt cu toti de acord

| DeliaDaniela a răspuns (pentru RAY):

Banuiesc ca ai auzit de Darwin, cel mai celebru geolog si biolog. Uite ce spune wikipedia despre el : "lipsa anumitor noțiuni de genetică din zilele noastre, precum "cromozom", legile lui Gregor Mendel și teoria ereditară a lui Morgan, l-au împiedicat pe Darwin să explice toate aspectele teoriei sale". Acele lipsuri exista si azi, tocmai din acest motiv ideiile evolutiei nu au o baza clara si nici comuna printre cercetatori.

"Fiind conștient de controversele pe care le generează, Charles Darwin nu a dorit să publice aceste concluzii timp îndelungat deoarece și-a dat seama de potențialele efecte ale acestei teorii; evoluția subminează cartea biblică a Facerii, ceea ce putea crea îndoieli asupra existenței lui Dumnezeu." Asta nu lasa oare indoaial ca si Darwin credea in d-zeu? Eu stiu ca tu mi-ai zis odata ca nu crezi in existenta lui d-zeu, dar Darwin a lasat impresia ca credea in El.Nu? happy