| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Dupa ce murim, ce se intampla cu sufletul nostru. Isi pastreaza chipul din timpul vietii sau ne pierdem definitiv identitatea? Daca isi pastreaza chipul din timpul vietii isi pastreaza si organele genitale sau hainele?

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Povesti o data ce murim e imposibil sa fim constienti de ceva din moment ce numai avem constinta

| milan9 a răspuns:

Versetul Iezechiel 18, 4 nu se referă la nici o moarte a sufletului! Exceptând propaganda eronată a sectei iehoviste, nici un verset al Scripturii nu se referă la vreo moarte a sufletului! Ceea ce ignoră cu desăvârşire această sectă este procentul copleşitor al exprimării "figurate", simbolice, polisemantice, întâlnite în Biblie!

Să ne uităm la CONTEXT. Despre ce vorbeşte autorul aici? Israeliţii murmurau împotriva lui Dumnezeu, citând un verset care zicea: "Părinţii au mâncat struguri acri şi copiilor li s-au strepezit dinţii" (vers. 2) - ei se plângeau de faptul că pedeapsa pentru ceea ce a făcut tatăl, cade asupra urmaşilor săi! Iar versetul 4 vine ca un răspunsul al lui Dumnezeu la această problemă de mai sus: "Cel ce a păcătuit, acela va muri". (în sensul că va fi ÎNVINOVĂŢIT, PEDEPSIT sau se va COMPROMITE din cauza păcatelor sale).

Scriptura spune: "Deoarece Eu judec toate sufletele - părinţi şi copii - regula Mea este aceasta: fiecare om va „muri" pentru păcatele sale (va răspunde sau se va compromite pentru faptele sale proprii- "nu ale altora")"

În text nu se vorbeşte despre condiţia, starea în care se va afla omul mort ci numai despre CAUZA CĂDERII sau COMPROMITERII sale.

| ADN30 a răspuns (pentru milan9):

Nici versetele din Eclesiastul 9:5, 6,10 nu se refera la moartea, sau trecerea in inexistenta si inactivitate a sufletului?

| milan9 a răspuns (pentru ADN30):

Nici macar. Iata de ce...

Potrivit Ecclesiastului 9, 10, este evident ca în lumea "dincolo", sufletul nu mai duce aceeaşi existenţă, nu mai poate lucra pentru mântuirea sa ("nu se află nici faptă"), nici nu mai poate contribui la formarea sa spirituală ("nu se află nici înţelepciune"). Textul nu spune că nu mai există viaţă conştientă, existenţă! Sufletul fiind lipsit de trup, nu mai poate contribui la propria mantuire, optiunile acestuia neavand aceeasi relevanta ca in timpul vietii biologice!

Ori, Scriptura subliniază de multe ori VIAȚA CONȘTIENTĂ și EXISTENȚA sufletelor în lumea "dincolo".

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Ecclesiastul 9, 5 este mult mai clar!

Ecc. 9, 5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel PROFAN materialist ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei dezbateri ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc 9, 5 EXPRIMĂ O CONCEPŢIE STRĂINĂ DE DUMNEZEU!
În Eclesiastul 9, 2 se spune: "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău", iată exemplu de altă idee a Eclesiastului, CONTRADICTORIE CU RESTUL SCRIPTURII!
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Acolo este prezentat doar un punct de vedere uman!

Primele zece versete din capitolul 9 redau punctul de vedere greşit, aflat în DIALOG şi controversă cu cel al lui DUMNEZEU. "Morţii niciodată (se referă la toţi) nu vor mai avea parte de tot ce se face sub soare". Cine poate crede că morţii au dispărut TOŢI PENTRU TOTDEAUNA? Este doar varianta greşită aflată în opoziţie cu cea a lui Dumnezeu (un PROCEDEU STILISTIC preferat în scop pedagogic de autorul scrierii).

În finalul cărţii, perspectiva sacră triumfă: "Dar adu-ţi aminte de Creatorul tău în zilele tinereţii tale..." (Eclesiastul 12, 1-13).
"ŞI CA PULBEREA SĂ SE ÎNTOARCĂ ÎN PĂMÂNT cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat." - Ecclesiast 12, 7

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău:...

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

| ADN30 a răspuns (pentru milan9):

Am intels explicatia ta. Si iti respect opinia.
As mai vrea insa, te rog frumos, daca vrei, sa imi spui cum explici versetele din Iov 14:14, 15! Adica, daca sufletele nu mor, atunci de ce lui Dumnezeu ii este dor de cei care au murit? De ce daca Iov nu avea sa moara, a spus ca va astepta pana cand Dumnezeu il va chema, deoarece ii fa vi dor de el? Daca sufletele nu mor, atunci nu ar avea de ce sa ii fie dor lui Dumnezeu de ele.

| milan9 a răspuns:

Sufletul nu moare niciodata.
După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11.

Luca16, 22: Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
Luca16, 23: Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11

| milan9 a răspuns:

"Dacă omul a murit o dată, fi-va el iarăşi viu? Toate zilele robiei mele aş aştepta până ce vor veni să mă schimbe." -Iov 14, 14
"Atunci Tu mă vei chema şi eu Îţi voi răspunde; Tu vei cere înapoi lucrul mâinilor Tale."- Iov 14, 15

Iov stia ca Sheolul - locuinta mortilor, locuinta sufletelor lor, este un loc oarecum indepartat de Dumnezeu- lucru sugerat prin dorul de Dumnezeu pe care Iov il resimtea deja. Se stie ca de-abia prin Invierea Mantuitorului s-a deschis posibilitatea Mantuirii, reabilitarea omului, s-a deschis Imparatia lui Dumnezeu.

"Atunci Tu mă vei chema şi eu Îţi voi răspunde; Tu vei cere înapoi lucrul mâinilor Tale."- Iov 14, 15

Dar, dupa cum am spus, tot ce tine de cartea Iov se citeste cu mari retineri, sau cu foarte mare atentie pentru ca ca Iov expune IN NUME PROPRIU o serie intreaga de pareri si cuvinte de REVOLATA fata de Dumnezeu pentru incercarea la care a fost supus, ori, este clar ca nu pot fi toate corecte si justificate.

| milan9 a răspuns:

Biblia ne dă perspectiva lui Dumnezeu asupra problemelor în discuţie, DAR (!), relatează şi UNELE LUCRURI SPUSE SAU FACUTE DE ALTII, unele bune şi altele rele. happy

Ea prezintă punctele de vedere umane şi chiar punctul de vedere al diavolului, ca în exemplul: Iov 2, 4- "Şi Satan a răspuns Domnului şi a zis: ‘Piele pentru piele, da, omul dă tot ce are pentru viaţa lui’.

Dacă studiem cu atenţie Cântarea Cântărilor, vom descoperi că ea relatează o conversaţie între cel puţin trei persoane care nu sunt identificate clar în text.

Deci, la fel textul din Iov trebuie analizat foarte bine in contextul lui. Trebuie luate in considerare toate nuantele

Se retine faptul ca Iov expune IN NUME PROPRIU o serie intreaga de pareri si cuvinte de REVOLTA fata de Dumnezeu pentru incercarea la care a fost supus, ori clar ca nu pot fi toate corecte si justificate.

| sublime89 a răspuns:

Sufletul? Care suflet?

| Lizzu a răspuns:

Vrei sa stii prea multe deodata laughing

| ErrorFound a răspuns:

O intrebare mai importanta ar fi: Spiritul exista?

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru ErrorFound):

De existat tot trebuie sa existe, nu? Daca nu sub forma initiala macar sub o alta forma de energie. Nimic nu moare, totul se transforma.

| ErrorFound a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Stii ca de fapt materia este energie condensata? Comprimata? Daca materia se imprastie, la fel si energia. Inteleg ca este posibil ca ceva sa existe, dar categoric nu ceea ce ne este prezentat. Si daca ar respecta legile fizicii, cum ar fi tinut spiritul in viata daca nu exista o sursa de energie?

Tind sa cred ca devenim constiinta universala dupa ce murim. Suntem integrati in tot si vom fi peste tot.

| Moisie a răspuns (pentru ErrorFound):

Da spiritul exista, dar exista si se manifesta numai la oamenii vii!
Mai ales la oamenii cu preocupari artistice, sau creative!

| Moisie a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Dar de ce sa existe sub forma de energie?
Viata este o ardere, omul "arde" la fel ca o flacara, ce ramane dupa ce s-a stins flacara?
Ramane cumva vreo forma de energie?
Nu cred!
Ramane doar cenusa!
Iar la om ramane dupa moarte doar cadavrul!

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Moisie):

Da, dar cenusa aia se integreaza si se transforma mai departe. Ajunge iar in pamant, si este sursa de energie pentru plante sau sub forma de petrol.

| Lizzu a răspuns (pentru Moisie):

Moisie...spiritul ori il ai ori nu-l mai ai.el nu se manifesta activ doar cand ai talent sau creezi si este latent in restul timpului..il avem sau nu, cred eu.

| Moisie a răspuns:

Exact ceea ce se intampla si cu flacara dupa ce s-a stins focul!
Sau cu alte cuvinte revenim la starea in care "ne-am aflat" inainte de a
ne naste!

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Moisie):

Dumnezeu are organe genitale?

| Moisie a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Acel Dumnezeu care l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa ...ARE!
Altfel nu s-ar fi casatorit si nici n-ar fi divortat!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia arată că noi suntem suflete atât cât suntem vii. Când murim sufletul (adică noi ca persoană) pur şi simplu dispare. (Gneza 3:19) Singura speranţă de a mai există în viitor stă în mâna Creatorului care ne poate readuce la viaţă. În Cuvântul Său, Biblia el chiar promite acest lucru. (Ioan 5:28, 29)

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Pentru mai multe informaţii vezi aici: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102005136

| sempreinvolo30 a răspuns:

Ezechiel18:4 spune:sufletul care pacatuieste moare.
Deci sufletul moare o data cu corpul deoarece sufletul reprezinta de fapt corpul

| ADN30 a răspuns:

Cei care vor învia îşi vor recunoaşte familia şi prietenii, dar se vor recunoaşte şi pe ei înşişi. Chiar dacă trupul celui care a murit s-a descompus, Dumnezeu îl poate învia cu un corp nou. (Citeste 1 Corinteni 15:35, 38.)