| angelica02 a întrebat:

E pacat sa facem dragoste si sa ne spovedim sa ii spunem lui popa?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Sunt Crestin Ortodox! Ca sa stii macar cu cine vorbesti!
Daca faceti dragoste in necesitate sau dragoste, nu trebuie sa va spovediti.Dar nici nu e pacat sa o faceti! Un preot destept intelege! Desi nu e treaba lui! Citeste un evreu care s-a convertit la Ortodoxie: Nicolae Steinhardt!

17 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Oricine se uită la o femeie ca să o poftească a si preacurvit cu ea in inima lui. Ca ii zici sau nu lui popa ce treaba are? Popa e un neicanimeni.

| VelaJohnny a răspuns:

E pacat daca ai facut dragoste si nu esti casatorita cu el, si Dumnezeu nu te iarta daca mergi la preot si ii spui lui sa te ierte. Dumnezeu te iarta numai daca tie iti pare sincer rau si nu mai faci adulter, care este un pacat foarte grav.
Daca e cu sotul tau, stai linistita, de ce v-ati casatorit? Nu intra pe lista si asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum o spui. daca spui ca traiesti in curvie si desfrau, e bine.dar daca te duci sa-i spui ca ti-ai traso cu ilinca in sura, s-ar putea sa nu fie tocmai in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deasemeni,o pacatoasa la spovedit spune ca; parinte ..am pacatuit cu popa din satul vecin.rau,fiica mea.foarte rau.tu ai biserica si preot, aici in sat.

| 6684464 a răspuns:

laughing
De trei ori am vazut intrebarea asta si de trei ori am ras. oh go on
In primul rand invata sa pui virgule(niciodata nu-i prea tarziu) pentru ca din ce ai scris pare ca intrebi daca nu cumva este pacat sa-i spui popei prin spovedanie ca ai facut dragoste. laughing Asta m-a facut de doua ori sa rad.
A treia oara am ras cand m-am prins la ce te-ai referit. oh go on

Răspuns utilizator avertizat
| 熊Panda熊 a răspuns:

Daca sunteti casatoriti, si dati nastere unui copil, atunci nu doar nu pacatuiti, ci sunteti chiar binecuvantati. Repet : daca sunteti casatoriti!

| VelaJohnny a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Relatiile sexuale sunt numai pentru procreare? straight face citeste in VT sa vezi ce scrie, ca tanarul proaspat casatorit sa nu se inroleze in armata, tocmai pentru ca sa isi „bucure sotia". Solomon a scris in Proverbele ca necesitatile sexuale sa fie numai intre sot si sotie si pentru satisfacere, nu numai pentru procreare: Proverbe 5:18 „Izvorul tău de apă să fie binecuvântat şi bucură-te cu soţia tinereţii tale! 19 Cerboaică iubită, căprioară plină de farmec! Sânii ei să te îmbete tot timpul. Desfată-te întotdeauna cu iubirea ei! 20 De ce, fiul meu, să te desfeţi cu o femeie străină sau să îmbrăţişezi sânul unei necunoscute?"

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Relatia este binecuvantata, clar. Poti sa ai cu sotia momente de trandete. Crestinismul nu e impotriva acestor momente intime, daca cei doi sunt intre un cuplu casatorit.
Dar, eu ziceam sa nu se ajunga la contraceptie. Vezi ce a patit Onan, de exemplu.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Pai, pastila de a 2-a zi e pacat, intrucat s-a format viata deja, e un organism viu acolo in pantece si pastila il omoara, este crima. Dar atata timp cat spermatozoidul nu a fecundat ovulul, astfel ca nu s-a format un licar de viata, nu este nimic grav. Prezervativele sunt okay... laughing big grin

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Onan n-a folosit pastila, nici spermatozoidul nu a apucat sa fecundeze ovulul. Si i s-a considerat un pacat. Cam ce a facut el, e asemanator cu prezervativul.

Nu se intampla absolut nimic daca rezisti unei tentatii o vreme... N-a murit nimeni din asta... E mult mai important sa aiba sotii o relatie buna, sa se inteleaga bine.
Dar hai sa nu mai lungim povestea.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Auzi, da cine e Onan ala? Nu cumva s-a spovedit la un preot catolic? Si asta e o necesitate prietene, d-aia ai fost creat cu hormoni si pofte de genu, nu ca sa ti le pui in cui ci ca sa te bucuri de viata cu sotia ta.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Onan era un personaj din Vechiul Testament, din Facere, din cate imi amintesc, cred ca fiul lui Iuda, iar fratele lui a murit, si prin legea leviratului, Onan trebuia sa-i faca urmasi din sotia fratelui lui. Ei bine, el intra la femeia fratelui lui, dar se fereste sa ii faca copii, lasandu-si samanta jos. Acest lucru a fost foarte neplacut lui Dumnezeu si Onan a murit. Facerea 38.
Asa e si cu prezervativul. Il arunci la gunoi.
Poti sa te bucuri de viata si daca nu faci contraceptie.
Dar zic ca persoana care a intrebat are acum destule afirmatii pentru a o extrage pe cea mai potrivita, si nu mai are rost sa povestim mai mult, prietene.

| VelaJohnny a răspuns (pentru 熊Panda熊):

happy hm...sti despre ce e vorba acolo? E vorba de principiul leviratului. Daca cercetezi VT vei vedea ca era o porunca, si anume ca in caz ca fratele tau era casatorit insa murea fara mostenitori, tu trebuia sa te casatoresti cu sotia lui si copilului care se va naste din sotia fratelui tau dupa ce te-ai casatorit tu cu ea sa ii dai numele fratelui tau, pentru ca numele decedatului sa fie pastrat mai departe. Era o traditie si na, cum e in prezent, dar nu se tine cont, de numele de familie. Asta a incalcat Onan, nu a vrut sa ii lase fratelui sau un nume in continuare, mostenitori.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Si apropo, nu prin simplul fapt ca ai facut un pacat cu buna stiinta, si apoi il zici preotului, si apoi iar il faci ti se iarta pacatele.
E adevarat, avem nevoie de spovedanie, dar si de pocainta adevarata si indreptare a vietii.