| AlexMAV a întrebat:

E un pacat mare daca nu ma mai inchin TPU? Nu m-am mai inchinat de vreo 8 luni poate mai mult si merg la Biserica doar de vreo 5-6 ori pe an straight face. Pur si simplu m-am "plictisit". Se spune ca Romania e cea mai relgioasa tara si ca avem multe biserici, dar Dumnezeu de ce nu face ceva in privinta aceste tari? :O Se duce de rapa tara asta.... Inca o intrebare: De ce exista atatea religii in lume? Sunt fooooarte multe. De ce? Oare care e cea adevarata? De vreun an a inceput sa nu imi mai pese de religie. Ceva sfaturi?
PS: Am 16 ani, sunt crestin-ortodox. FUNDA!

25 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E adevarat ca sunt multe religii dar un studiu atent al Bibliei te poate ajuta sa vezi care aplica normele lui Dumnezeu. Se poate gasi, important e sa o cauti.

| milan9 a răspuns:

Este normal şi de bun simţ a crede faptul că doar o singură credinţă poartă mesajul "unui Singur Dumnezeu" în lume.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Este normal şi de bun simţ a crede faptul că doar o singură credinţă poartă mesajul "unui Singur Dumnezeu" în lume.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit."

He, he, la fel cum alte "credinte unice" sunt confirmate de cartile lor de capatai...

| KhludCiprian a răspuns (pentru milan9):

"Este normal şi de bun simţ a crede faptul că doar o singură credinţă poartă mesajul "unui Singur Dumnezeu" în lume."
In fapt, nu e nici normal nici de bun simt.

Iti voi pune in mesaj aristotelic si nu voi disputa nici macar ca Dumnezeu exista ca sa vezi ca aceasta premiza e falsa:
1. Dumnezeu exista
2. Dumnezeu are un mesaj adevarat ce este in domeniul crestinatatii (ca sa nu discutam de hindusi, sau altii)
Concluzia ce o tragi:
3. Este o singura miscare ce accepta acel mesaj adevarat

Deoarece mesajul sau poate sa fie relativ mic si poate sa fie acceptat de mai multe credinte (sau poate sa fie mai multe, sau chiar nici una).

Sa explic cu doua exemple concrete (acum voi folosi doua mesaje ce NU conteaza interpretarea TA teologica, e doar sa arate ca folosind primele 2 premize nu rezulta a treia).

Isus poate avea mesajul ca rasplata va fi doar daca cineva va ajuta un strain cu un pahar cu apa, indiferent daca e evreu sau samaritean, facand mesajul Legii ce e ebraic ca fiind universal.

Vezi aceasta scena din filmul Ben Hur, ce desi e filmata de un protestant, cred ca prezinta un mesaj de iubire (divina daca vrei) ce poate e ceea ce Dumnezeu a vrut:
https://www.youtube.com/watch?v=tVlf7OiiTJE

Daca acesta e mesajul acelei divintitati, orice budist, hindus, musulman sau protestant (unii chiar necitind Biblia) sa ajunga exact la mesajul lui Dumnezeu.

Similar, poate fi argumentat si un mesaj al lui Dumnezeu ce poate a fost inteles odata si acum pur si simplu nu mai exista, ca a fost casapit de o pozitie majoritara a unor credinte.

Poate mesajul lui Dumnezeu e ca atunci cand cunosti pe Dumnezeu vei fi in cunoastere si vei deveni divin, exact cum Isus era. Aceasta perspectiva (probabil ca ti-ai dat seama: e cea gnostica) desi poate unii o tin azi dupa 17 secole, a avut momente in care nimeni nu o tinea. Idem, pozitia crestina nu o tinea nimeni inainte de Isus.

Nu cred ca ai deveni gnostic deoarece biserica gnostica ai gasi sa fie mai unita decat BO de azi, deci vad putina inconsistenta aici!

| milan9 a răspuns:

Scriptura invita la folosirea ratiunii, iar morala crestina nu are nici o invatatura care sa lezeze cunoasterea, binele, frumosul, valoarea…
"Bate si ti se va deschide"
"Cautati si veti afla, cere si ti se va da" (raspunsuri daca tu cauti cu adevarat Adevarul).

| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o. UNICITATEA Bisericii a fost subliniata de Mantuitorul Hristos aproape in mod obsesiv. Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| milan9 a răspuns:

Divinitatea a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar aceasta "CALE" este bine definită în Noul Testament: Biserica - careia Mântuitorul ii confirma unicitatea de la început şi până la sfârşit, tot la fel cum îi confirma acesteia si preotia creştină.

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| Holiday a răspuns:

Nu e nici una "adevarata" decat pentru cei care vor sa creada in ea. Cu alte cuvinte nici una nu are nici o baza reala.
Faptul ca nu mai crezi in asa ceva, n-ar trebui sa te ingrijoreze, ba dimpotriva.
Despre ortodoxism chiar nu mai e cazul de discutie, tarile cu cei mai multi ortodocsi sunt: Rusia, Etiopia, Ucraina, România, Grecia, Serbia, Bulgaria, Belarus, Egipt, Georgia.
Uita-te bine la ele si zi-mi una care o duce bine, macar una, asa ca nu ar trebui sa te mire ca ne ducem de rapa in conditiile astea, o biserica in plus nu-ti creste nivelul de trai sau educatia, dimpotriva.

| Ceiriog a răspuns (pentru Holiday):

,,Despre ortodoxism chiar nu mai e cazul de discutie, tarile cu cei mai multi ortodocsi sunt: Rusia, Etiopia, Ucraina, România, Grecia, Serbia, Bulgaria, Belarus, Egipt, Georgia."
Grele si intortocheate sunt caile Domnului!
Cum poti sa decizi credinta adevarata ( cred ca asta incerci sa faci ) uitandu-te la cum o duc tarile in care predomina?

| Holiday a răspuns (pentru Ceiriog):

"Cum poti sa decizi credinta adevarata ( cred ca asta incerci sa faci ) uitandu-te la cum o duc tarile in care predomina?"

Voi, sau ma rog, aia care zici tu ca au "credinta adevarata" fac parte dintr-o organizatie, si anume Biserica Ortodoxa, si daca vii si zici ca putini din organizatie au credinta adevarata inseamna ca organizatia e putreda, mai mult decat atat, aia cu "credinta adevarata" nici macar nu se disociaza de biserica lor, de marea gloata pseudocredincioasa, asta insemnand ca accepta organizatia asa cum e, asa ca...despre ce discutam?

| sublime89 a răspuns:

Nu exista d-zeu. Religia e o iluzie colectiva. Dupa ce te vei mai informa si tu in legatura cu diverse probleme ce tin de stiinta si religie, vei ajunge la aceleasi concluzii singur.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da. In primul rand, calcand pragul besericii, incalci porunca lui Dumnezeu Isaia 42:8; Exodul32:8; A doua problema este lipsa de studiere a Bibliei care este Cuvantul inspirat de Dumnezeu si scris prin intermediul profetilor 2Petru 1:20, 21; Apoi crestinii adevarati trebuie sa fie recunoscuti prin iubirea de semeni Ioan 13:34, 35; Dar ceea ce se face in beserici este o lupta vehementa impotriva lui Dumnezeu si-a Fiului Sau Isus care azi este Rege ceresc al Regatului lui Dumnezeu, care incurand va domni si peste pamant, si va inlatura guvernarea umana ineficientaDaniel2:44. Multimea religiilor de azi sunt parte din masinatiile lui Satan de-a induce omul in eroare, de-al indeparta de catre Dumnezeu si de catre inchinarea adevarata. Cine doreste sa gaseasca religia adevarata studiaza bbiblia cartea de legatura intre om si Dumnezeu, cartea care ne dezvaluie cunostinta lui Dumnezeu si ne ajuta sa facem schimbarile necesare in viata pentru a fi aprobati de Dumnezeul adevarat care ne-a creat.Deci! religiile sunt multele cai diferite care duc in acelasi loc,, la distrugere! Doar o singura forma de inchinare adevarata este, care sfinteste Numele lui Dumnezeu, care este neutra din punct de vedere politic, sta separata de lume, infaptuieste vointa lui Dumnezeu. Este important s-o cauti, si ai s-o gasesti. Succes!

| KhludCiprian a răspuns:

Pot sa iti falsific inainte de toate moralitatea lui Dumnezeu cu o dilema:
- ceea ce este bun este bun ca Dumnezeu o comanda
sau
- este bun chiar daca Dumnezeu nu o comanda
Este o dilema propusa de Socrate, dar nu te gandi ca e simpla filosofie, dar ideea ca trebuie sa fii bun nu are legatura cu Dumnezeu, e independent de ea.

Mai mult, orice credinta zice ca il are pe Dumnezeul adevarat cu credinta adevarata (orice ar insemna asta), dar nici una nu ofera un model moral asupra lumii inconjuratoare.

Deci sa rezum:
- Dumnezeu e independent de moralitate (nu iti cer sa citesti Biblia sa concluzionezi ca e imoral, dar sa intelegi doar ca e fara moralitate)
- nici o credinta (majora) nu promoveaza valorile ce le gasesti in orice om (empatie, umanism, rationalism)

Deci cateva sfaturi:
- fii moral, nu ai nici un motiv sa nu fii. Toti ceilalti sunt exact ca tine
- nu da bani la nici o credinta, da bani la oamenii ce sufera daca vrei sa ajuti ceva
- daca vrei sa faci ceva bun si nu stii ce sa faci: devina membru la Crucea Rosie, ai sa fii schimbat dupa!
- nota de sanatate: daca mai ai contact cu Biserica, nu pupa icoanele, nu e igienic!

| Ceiriog a răspuns (pentru KhludCiprian):

Sunt perfect de acord cu tine cu acest paragraf :,,- nu da bani la nici o credinta, da bani la oamenii ce sufera daca vrei sa ajuti ceva", doar ca a-si schimba ceva. Nu da bani pentru infrumusetarea Bisericii, de parca daca Biserica nu este nu stiu cat de mare nu se face slujba sau Dumnezeu nu e multumit. Mai bine dai banii aia unui sarman.
Cum poti sa zici ca e independent de moralitate? Da-mi exemple.
,, Mai mult, orice credinta zice ca il are pe Dumnezeul adevarat cu credinta adevarata (orice ar insemna asta), dar nici una nu ofera un model moral asupra lumii inconjuratoare." Vreau si aici un exemplu.

,, ideea ca trebuie sa fii bun nu are legatura cu Dumnezeu, e independent de ea." De ce?

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ceiriog):

1. "Cum poti sa zici ca e independent de moralitate? Da-mi exemple"
2. ",, ideea ca trebuie sa fii bun nu are legatura cu Dumnezeu, e independent de ea." De ce?"
Ambele afirmatii sunt in fapt o afirmatie bazata pe ideea ca nu poate fi o moralitate legata de Dumnezeu.

E foarte simplu de aratat acest lucru cu ceva ce alegem amandoi ca fiind gresit ce orice om ar admite ca este imoral. De genul: faptul ca mergi beat la volan si ucizi un copil. Indiferent daca Dumnezeu alege sau nu ca a fi beat la volan este imoral, acest lucru ramane imoral. (exista de exemplu versete impotriva bauturii, dar nu impotriva bauturii la volan).

In fapt, daca il vezi pe Dumnezeu ca e o persoana, si vorbim separat de o moralitate obiectiva, deoarece Dumenzeu e persoana, face ca moralitatea lui Dumnezeu sa fie subiectiva si separata de acea moralitate obiectiva.

Atentie, probabil nu prea citesti carti de filosofie si eu nu-s marele filosof de asemenea, dar vreau sa stresez un fapt: argumentul nu e ca un zeu (bineinteles, daca exista) e moral sau nu, doar ca moralitatea (obiectiva) e independenta de moralitatea sa.

Legat de credinte in mod particular si imoralitate, nu stiu de ce ramura tii neaparat, dar banuiesc ca esti ortodox (ca scrii Iisus in loc de Isus):
- ortodocsii au ucis in "veselie" evrei in al doilea razboi mondial. Preotii au colaborat cu securitatea
- crestinii au luptat cu alte credinte in razboaie sfinte sau cel putin au ucis in razboaie (asta e valabil pentru mai aproape toti crestinii, mai putin adventistii)
- moralitatea crestina (am vazut ca ai raspuns la intrebare de azi) e destul de greu de inteles (asta sa o zic frumos)
- preotii in BOR au luptat sa scoata evolutia din manuale. Nu imi amintesc ca stiinta sa scoata icoanele din biserici (in contrast).
- s.a.

Ai fost in Crucea Rosie, iti recomand, si la final (incearca sa te inscrii si sa mergi o luna) sa imi spui daca ofera mai mult bine (fizic, nu spiritual, bineinteles) decat orice biserica crestina ce o stii.

| Ceiriog a răspuns (pentru KhludCiprian):

Da, sunt ortodocs si sunt perfect de acord cu tine :
,,- ortodocsii au ucis in "veselie" evrei in al doilea razboi mondial. Preotii au colaborat cu securitatea
- crestinii au luptat cu alte credinte in razboaie sfinte sau cel putin au ucis in razboaie (asta e valabil pentru mai aproape toti crestinii, mai putin adventistii)
- moralitatea crestina (am vazut ca ai raspuns la intrebare de azi) e destul de greu de inteles (asta sa o zic frumos)
- preotii in BOR au luptat sa scoata evolutia din manuale. Nu imi amintesc ca stiinta sa scoata icoanele din biserici (in contrast). "
Chiar si Patriarhul din cate stiu a colaborat cu securitatea.
Crestinii au fost niste criminali, amintim cruciadele, Sfanta Inchizitie + multe inselatorii si crime dar asta nu inseamna ca Dumnezeu e vinovat pentru asta.
Si referitor la discutia despre moralitate, am inteles gresit mesajul tau, am crezut ca zici ca Dumnezeu e imoral happy.
Dumnezeu nu poate fi vazut ca o persoana, ca mine sau ca tine, El este mai presus decat. ei bine, tot. Dupa parerea mea, ( nu pot sa-ti impun tie sa crezi asa ) ce e adevarat si ce e fals, ce e moral si ce e imoral, ce e pacat si ce e curat, ce e bine si ce e rau a fost decis de Dumnezeu. De ce e moral sa faci fapte bune? De ce nu e imoral? Pentru ca asa a fost decis. Repet, parerea mea, tu probabil ai alta parere si nu cred ca ti-ai schimbat-o din ce am scris eu, dar asta e happy.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ceiriog):

"Dupa parerea mea, ( nu pot sa-ti impun tie sa crezi asa ) ce e adevarat si ce e fals, ce e moral si ce e imoral, ce e pacat si ce e curat, ce e bine si ce e rau a fost decis de Dumnezeu. De ce e moral sa faci fapte bune? De ce nu e imoral? Pentru ca asa a fost decis. Repet, parerea mea, tu probabil ai alta parere si nu cred ca ti-ai schimbat-o din ce am scris eu, dar asta e"
Ti-am raspuns pe alta intrebare de sistemele morale majore (definite dpdv filosofic) dar pot sa zic doar ca moralitatea decide ce este bun si ce nu este.

Separat ca discutie exista ideea de moralitate obiectiva si moralitate subiectiva. Deoarece Dumnezeu este un subiect, moralitatea sa este subiectiva. Ce poate fi discutat (cel putin filosofic) e daca moralitatea sa subiectiva este in legatura cu acea moralitate obiectiva.

Sistemul meu moral nu implica nici un dumnezeu (indiferent daca exista sau nu) si nu e obiectiv/absolut si de altele dar pot sa zic ca cel putin in judecata mea merge mai bine decat anumite decizii ale lui Dumnezeu.

Nu stiu cat ai citit Biblia, dar Vechiul Testament in special abunda cu versete in care zice ca Dumnezeu a "pedepsit" diferite persoane si cel putin daca am vorbi de orice sistem juridic major (excluzand ca subiectul e ceva suprem), acel personaj ar fi arestat si nu i s-ar da drumul repede. Daca vrei, iti pot cita cateva versete de cruzime, dar probabil ca stii deja ca sunt cateva sute.

Similar, discutia Noului Testament nu e mai usoara (am vazut ca ai raspuns la intrebarea mea de azi) deoarece implica Iad-ul (ce nu apare in VT, evreii nu cred in Iad) ce implica o decizie greu de cugetat ca fiind etica (folosesc acest cuvant doar ca sa nu il vezi ca un atac la pozitia ta).

Dar ca sa rezum, sa vezi absolut clar ce iti zic, daca Dumnezeu ti-ar zice sa omori vrajitoarele si auzi ca o fata din populatia Roma ce e colega ta de clasa face vrajitorie, o rogi sa iti arate ce face, si ea iti arata "globul de cristal" si de genul, la final ai considera ca e moral sa o omori pe aceasta fata? Daca ar fi o comanda, ai urma-o?

| Ceiriog a răspuns (pentru KhludCiprian):

Da! Uite si de ce : Domnul i-a cerut lui Avraam sa-i aduca fiul ca si jertfa. Avraam nu a stat pe ganduri si si-a luat baiatul ca sa-l aduca jertfa. Cand era pe punctul de a-l ucide, ingerul Domnului l-a oprit, spunandu-i ca doar i-a testat credinta. Povestea aceasta din Biblie se potriveste exact cazului pe care mi l-ai oferit.

Uite, iti propun ceva. Ai multe indoieli si nelamuriri asupra religiei crestine. Vorbeste cu un preot, intreaba-l tot ce vrei tu, afla raspunsurile si apoi sa vedem ce o sa crezi in continuare.

P.S.:Ai zis daca. DUMNEZEU NU A CERUT NICIODATA UCIDEREA VRAJITOARELOR

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ceiriog):

Paul, am vorbit cu mai multi preoti la viata mea decat crezi! Dar multumesc de invitatie!

Cei mai multi crestini din Evul Mediu (mai ales cei implicati in inchizitie) au interpretat Exodul 22:18 ca fiind o comanda sa omori vrajitoarele:
Biblia Cornilescu: Pe vrăjitoare să n'o laşi să trăiască.
Biblia ortodoxa: Pe vrăjitori să nu-i lăsaţi să trăiască!

Nu voi juca jocul sa zic ce a zis si ce n-a zis Dumnezeu, sau Isus, dar jocul acesta e constant in curtea crestinilor.

Problema ce vad ca ai separat-o, e ca nu ai definit moralitatea obiectiva ca sa includa Dumnezeu (sau n-ai oferit nici un mecanism). Ai auzit de Lama lui Occam (cateodata e scris Okham). Chiar daca ti-as garanta ca exista o moralitate obiectiva, ca Dumnezeu exista si ca moralitatea lui Dumnezeu e moralitatea obiectiva, tot nu am avea nevoie de Dumnezeu.

Exemplul cu versetele e un joc ce tu il joci dar nu iti argumentez pozitia.

Iti recomand daca ai vreodata intrebari sau daca tu crezi ca e ceva neconsistent in pozitia mea sa spargi ideile, si unde crezi ca ele esueaza, sa mi le spui. Sunt foarte bucuros sa ti le clarific! Nu ca un preot, bineinteles, dar dintr-o perspectiva rationala, relativ masurabila si cel putin caut sa fie cu bun simt.

Nu intotdeauna reusesc, dar caut sa o fac chiar fara a avea promisiunea raiului!

| NGheorghe a răspuns:

Nu-i pacat daca nu te inchini, ii pacat daca te lasi mintit de altii... in sensul ca ai minte si esti capabil sa descoperi minciunile dar ti-o ti (mintea) nefolosita.
De exem.: "Se spune ca Romania e cea mai relgioasa tara si ca" ---bla, bla, bla. "se spune"-este la forma impersonalala, deci cine a verificat si formulat aceasta afirmatie nu exista si nici nu-l cunosti deci 50% sanse sa fie o afirmatie mincinoasa, mare lucru daca nu este inventata chiar de tine insuti. Eu nu am de unde sa stiu daca Romania este sau nu o tara religioasa dar sigur este plina de multi creduli.(creduli si in teorii declarate stiintifice desi ele sunt fantastice).
De ce ar trebui sa faca D-zeu ceva: ai apa in natura gratuit, caldura gratuit, vegetatia creste gratuit. Singurul lucru ce i-ar ramane de facut lui D-zeu este sa introduca niste taxe.
"Se duce de rapa tara asta..." se pare ca iar vorbesti impersonal. Tara nu se duce singura ci este dusa de cineva acolo, cineva tot timpul a fost la conducere... pe semne ca tu le iei apararea de te faci ca nu stii.
"Oare care e cea adevarata?"- De ce tu vrei sa gandim in locul tau si sa iti dam raspunsul? Te-ai prins? Si tu ca si noi ai creier in cap si creierul asta iti ajuta sa descoperi minciunile. Adevarul are coerenta pe cand minciunile n-au. M-aai bine te-ai intreba: oare iti vei folosii vreodata creierul?
Ceva sfaturi? --Pai foloseste-ti creierul si nu te m-ai lasa mintit ca lasi impresia ca creierul tau se afla la pubela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarata credinta sau iubire de Dumnezeu izvorăște din inima si nu te plictisesti de ea niciodata.
Pana acum ai fost doar o clona de crestin ca multi altii.
Trebuie sa fii sincer cu tine insuti si se pare ca ai inceput deja sa fii.

| dragos38 a răspuns:

Inr-adevar Romania este printre cele mai religioase si nu credinciose tari din U.E. desi este ceea mai saraca din U.E.deci retine romanii sunt religiosi cred in biserica dar nu sunt credinciosi cum sunt liber cugetatorii/eu nu mai merg de multi ani la biserica, doar de pasti desi nici pastele nu are legatura cu religia crestina.Nu este nici un pacat, Sf.Stefan a strigat catre preotii farisei fariseilor atotputernicul nu incape in constructii cladite de mana omului, la care fariseii sau enervat pe el si l-au omorat prin lapidare (o executie printre cele mai crude)de ce exista mai multe religii? simplu, Religia Iudaica cunoscua si sub numele religiei mozaice, dupa Moise, era o religie politeista avand mai multi zeii (Ball, YHWEH, e.t.c.)pe parcurs a devenit monoteista eliminandui pe ball si altii ramanand sa se roage la YHWEH(a fost un documentar la History Chenal)Preceptele iudaismului au stat la baza religiilor monoteiste crestinism si islam/Care este ceea adevarata nici una, religia inseamna credinta in zeii.Pe cand liber cugetatorii cred in existenta unei forte divine/constiinte universale/spune-i cum vrei.De ce d-zeu nu face nimic pentru a ne scoate din saracia asta! pai cam ce ai vrea sa vina sa sape gradina in locul nostru, sa faca diguri pentru a nu se mai produce inundatii, hm.Vechea meteahna a romanului care asteapta sa-i vina de sus ajutorul(un fel de cersit)cercim mila, desi eu zic ca meritam tot ceea ce ni se intampla/de sus nu o sa ne vina nimic, decat ploii, ca asta e cursul naturii.

| angelica02 a răspuns:

Buna,da este pacat daca nu te inchini,dar de ce te-ai plictisit,nu trebuie sa te plictisesti si trebuie sa te inchini sa te rogi pentru sanatatea si mantuirea ta si pentru toti ai tai,pentru a-ti face bine tie nu altcuiva,ar trebui sa iti fie drag sa te rogi si sa ii multumesti lui Dumnezeu ca traiesti si ai viata pe acest pamant atat cu bune dar si cu rele,pentru ca altfel nu am mai invata si nu am stii ce e un rau,deci eu ti-as zice sa te inchini,la ce te-ai astepta de la Dumnezeu pentru tara noastra nu e de ajuns cum e,vezi cum e:Omul niciodata nu e multumir,oricat iai da!
"Ar trebui sa fii imbogatit"...,eu cred ca nu ca nu e buna nici atata bogatie gandeste-te orice om are dusmani si nu stii cum se duce totul, cat despre religii ce pot sa iti spun, nu sunt eu atotstiitoare dar ceea ce iti pot spune exista atatea religii pentru a ne ruga din nou si din nou ca, credinta sa fie din ce in ce mai mare si mai puternica, toate sunt adevarate.
3 sfaturi:CREDE, IUBESTE si INVATA! Succes

| Ceiriog a răspuns:

Buna! Daca nu te mai inchini, adica nu mai faci inchinaciuni, metanii? Nu este un pacat atat de mare daca nu mai faci inchinaciuni cand te rogi, dar asta nu inseamna ca e foarte bine. Mergi la Biserica de vreo 5-6 ori pe an... Te-ai plictisit... Uite, am sa-ti raspund la tot.
Nu este un pacat foarte mare daca nu mai faci, dar este benefic pentru tine. Incearca sa-ti faci un program, gen deseara cand ma rog zic Hristos a Inviat, cateva rugaciuni, poate si Psalmul 50 si inchei cu lumineaza-te. Deseara incearca sa faci cateva inchinaciuni si o sa vezi cum te simti. Te-ai plictisit... de Dumnezeu? De Biserica? Nu mai ai chef? Ai citit Biblia? Daca nu citeste-o. Poate iti va fi greu, esti cuprins de o stare de plictiseala, asta deoarece ai lasat "garda joc" scutul de rugaciune format in jurul tau a cazut si diavolul te ispiteste. Incearca macar sa citesti o Evanghelie, sa te rogi cu cateva inchinaciuni, sa nu vezi rugaciunea ca pe ceva plictisitor care il faci doar asa... Si sa mergi la Biserica. Du-te 2 sau 3 duminici la Biserica consecutiv. Te va ajuta enorm!
Nu putem constata planul Lui Dumnezeu si nu stim ce va urma. Uita-te la Israel, e tara aleasa, si sufera atacuri teroriste alea alea... Toate la timpul lor. Eu zic ca Romania are un plan stabilit de Domnul, si asta se va intampla.

De ce sunt multe religii? Diavolul. El incearca sa ne indepartam de Dumnezeu, cu unii merge atat de bine pentru el incat isi creeaza propria religie. Cea adevarata este a noastra si nu trebuie sa ai indoieli. Intrebarea asta iti vine in minte de la diavol, si eu o am des, dar in momentul acela zic in sinea mea : religia mea e adevarata sau zic Doamne miluieste. ( Aceste cuvinte zi-le oricand ai nevoie de un raspuns, vrei ajutor, simti ca nu mai rezisti ispitelor, totul ).
Ca si sfaturi :
-fa-ti un program de rugaciune pe care sa-l respecti : deseara zic asa asa asa, cat consideri tu ca e bine, faci o inchinaciune o metanie dupa cum te simti
-duminica merg la Biserica, adica incerc, acum tu o sa incerci una doua duminici, si iti garantez ca vei vrea in continuare
-incearca sa tii post. Sa zicem ca esti in Postul Pastelui. Nu incepe de prima oara cu premiza eu tin tot postul pe cand tu pana acum nu l-ai tinut, pentru ca nu poti. Incearca ceva gen luni marti joi sambata si duminica nu mananc carne, dar mananc lapte ciocolata etc etc. Miercuri si vineri tin strict. La anul sa zicem marti joi sambata si duminica nu mananc carne dar mananc lapte etc etc. Asta e un exemplu, daca te simti in stare poti sa tii mai multi, poti sa-l tii pe tot.

Sper ca te-am ajutat.

Dumnezeu sa te lumineze!

| Ceiriog a răspuns:

A, da, si mai am un sfat pentru tine! Scrie in Biblie, ca vor aparea lupi rapitori, care vor spune minciuni impotriva Lui Dumnezeu, ai grija ce faci si sa nu crezi. Iti va fi mai bine cu Dumnezeu decat fara El.