| Leggio a întrebat:

E un pacat sa te uiti la filme porno, dar sa nu te satisfaci? ci doar sa privesti.

Răspuns Câştigător
| ChR a răspuns:

Mai sclav de atat poti sa fii?

42 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da,este scris sa ne pazim de tot ce ni se pare rau. Daca acest film te incita la pacat, mai bine renunti la el.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Biblia ma incita la omorat oameni.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Cum asa?

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Oare? Parca ai citit-o.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Ea ne indeamna sa fim buni si iubitori, sa raspundem cu bine la rau.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Eu zic sa o mai citesti odata, dar de data asta fara sa o filtrezi.

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Citeste tu Noul Testament.Nu mai este valabila legea talionului. Legea talionului, una dintre cele mai vechi legi existente, consta în justa reciprocitate a crimei și a pedepsei. Această lege este deseori simbolizată prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

VT draga EmaS, sau partea aceea nu mai conteaza din Biblie?!

| Narfundo a răspuns (pentru HueyFreeman):

Mai prietene.Tu pe EmaS sa nu o contrazici ca nu ai habar de nimic.Labagiule

| HueyFreeman a răspuns (pentru Narfundo):

Este foarte frumos sa vad demonstratii ale spiritului crestin.

| Narfundo a răspuns (pentru HueyFreeman):

Asta a fost o incercare.Ma bucur ca ai trecut testul.In ciuda arogantei tale se pare ca ai un suflet bun.Te astept la intrebarea mea debea pusa.Scuza-ma dar trec printr-o perioada urata

| EmaS a răspuns (pentru C0nstantin):

Citeste te rog raspunsul meu de mai sus catre AkagamiNoShanks.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Pai voi cinstiti Biblia si ziceti ca e cartea sfanta. Daca e asa cum ziceti voi marii crestini de ce luati doar partile care va plac si le aplicati dupa bunul plac, facandu-va ca ploua cand vine vorba de Vechiul Testament. Toti sunteti crestini cu numele si cu gura la fapte zero barat, toti sunteti o apa si un pamant.

| EmaS a răspuns (pentru C0nstantin):

Ti-am explicat de ce.Pentru ca Dumnezeu a vazut ca omul nu poate sa tina Legea si atunci a trimis pe Domnul Isus ca sa plateasca pretul pacatelor noastre.

| Narfundo a răspuns (pentru C0nstantin):

Poate ai dreptate.Ce doresti? Sa iti dam dreptate? Uite eu iti dau.Tot crestin raman.O seara buna

| C0nstantin a răspuns (pentru Narfundo):

Cum am zis mai inainte: "Toti sunteti crestini cu numele si cu gura la fapte zero barat, toti sunteti o apa si un pamant. "

| Narfundo a răspuns (pentru C0nstantin):

Adevarat.Sunt pacatos si poate nu am schimbat lumea dar o vorba buna tot am oferit-o si prin simpla mea prezenta, pentru ca nu accept pacatul, poate nu asa cum il accepta toti, tot fac o fapta buna.Nu este cum zici tu

| C0nstantin a răspuns (pentru Narfundo):

Nu trebuie sa fi crestin ca sa faci o fapta buna happy

| tavadaresti a răspuns (pentru C0nstantin):

Biblia, nu numai Noul Testament, ci intreaga Carte, este Cartea crestinatatii. Noul Testament nu este noua si distincta revelatie fata de Vechiu Testament, ci este culminarea revelatiei inceputa in Vechiu Testament. Vechiu Testament si Noul, sunt o singura >carte- o descoperire armonioasa si cosistenta a lui Dumnezeu prin Iisus Hristos, intrucat Iisus Hristos este descoperirea lui Dumnezeu mai inainte de facerea lumii, si de-a lungul intregii istorii a lumii, de la inceput pana la sfarsit.

| tasmania a răspuns (pentru C0nstantin):

Ba conteaza, dar nu asa cum zici. Partea aceea e inca valabila intru totul pentru evrei. Pe crestini, prin venirea Sa, Hristos i-a scos de sub Lege printr-o lege mai inalta, aceea a iubirii.
Daca vrei, Hristos a adus un fel de Ordonanta de Urgenta - un OUG - la Legea lui Moise, desavarsindu-o pe aceea.
Vechiul Testament conteaza si pentru crestini - uita-te la slujbele bisericesti, daca ai posibilitatea si dispozitia necesare - doar ca nu mai este normativa la fel ca pentru evreii perioadelor pre-crestine. Desigur ca si noi respectam Decalogul, ca pe un fel de baza a credintei. De aceea ne numim crestini si nu mozaici.

| Vladuthz a răspuns (pentru Narfundo):

Uite-te la deuteronom 13:6 din vechiul testament si ai sa vezi ca constantin nu vorbeste prostii. App, foarte frumos raspunsul tau, cu adevarat crestinesc.

| Inferno a răspuns:

Dumnezeu nu te obliga,el te lasa sa alegi. Poti sa faci ce vrei. Desigur,daca nu faci ce spune Dumnezeu ai sa ajungi in flacarile iadului, torturat pe vecie,o eternitate de durere, suferinta, chin, tipete, lacrimi, suferinta, chin, am uitat sa spun de suferinta? Acolo ai sa-ti doresti sa mori.
Dar Dumnezeu este bun si ne lasa sa alegem, El ne spune: Copii mei sunteti liberi, numai ca daca nu faceti ce spun eu va asteapta scenariul de mai sus.

| Inferno a răspuns:

Copiii mei. Am gresit.

| Vladuthz a răspuns:

Da, este incredibil de pacat. Arunca imediat nenorocitul ala de calculator pe geam si treci la matanii. Nu ti-e rusine la obraz, sa sfidezi cuvantul lui dumnezeu uitandu-te la asa ceva?! Doamne fereste, maine poimaine aud ca faci sex inaintea casatoriei, thoamne fereste, sa ma fereasca dumnezeu, mars imediat si baga 70 de matanii!

| mihaibrasov a răspuns:

Tot desfranare e...

| usuk a răspuns:

In biblie nu scrie nicaieri ca e pacat sa te uiti la filme porno(doar sa te uiti) deci NU

| tavadaresti a răspuns (pentru usuk):

Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui. (Mat.5:28)

| usuk a răspuns (pentru tavadaresti):

Am spus mai sus, si ma repet: doar sa te uiti
nu am spus "sa te uiti CA s-o poftesti"; e o mica MARE diferenta, sa stii.
si chiar si asa, citind biblia intotdeauna mi-am pus aceasta intrebare: cum e posibil ca doar gandindu-te la anumite "lucruri"(if you know what i mean) sa preacurvesti?
adica, doar te gandesti, nu si faci.

| tavadaresti a răspuns (pentru usuk):

"adica, doar te gandesti, nu si faci"
"Cum gasesti scris?"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te iei dupa religie normal ca e pacat, dar pacat e si sexul asa ca...

| Mădă0611 a răspuns:

Nu plange, Pikachu. E pacat de creierul tau, il hranesti cu informatii inutile, stricate..., acele informatii n-o sa mai dispara decat cand mori.

| Leggio explică (pentru Mădă0611):

Nu-ti fa tu griji pentru mine.

| AvalohAlyn a răspuns:

Da.Este pacat.Stiu ca toti adolescentii au patima asta. Uitandu-te la acele filme automat te euforiezi, te exciti.Biserica ne invata sa ne ferim de rau si de pacat,de poze pacatoase, de imagini, de filme etc. Poti sa te opresti din aceasta patima spovedindu-te si incercand sa nu te abtii, mereu gand iti vine sa te uiti sau sa te satisfaci te poti ruga, te poti gandi la Dumnezeu si la poruncile Lui.In Sf.Scriptura se zice printre altii ca nici malahienii nu vor intra in Imparatia lui Dumnezeu.Insa stai linistit, pacatul poate fi iertat prin Taina Spovedaniei(Pocaintei) si nu este pacat de moarte insa staruinta in acest pacat este.Si eu sunt adolescent si ca toti ceilalti am avut aceasta patima dar am invatat sa ma abtin si L-am cunoscut pe Dumnezeu.Am citit carti duhovnicesti, am citit carti impresionante scrie de Sf.Parinti,am citit despre viata si tot ceea ce inseamna Iisus Hristos si a mers.Prin cunoastere cu adevarat de Dumnezeu poti invinge patima asta.De asemenea la rugaciune ii poti cere lui Dumnezeu sa te izbaveasca de aceste ispite si patimi.Numai bine.

| ChR a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Mai sclav de atat poti sa fii?

| Narfundo a răspuns:

Daca mana iti pacatuieste mai bine taie-o si traieste fericit. Daca ochiul drept iti pacatuieste, scoate-l!

| aumih16 a răspuns:

laughing fumatul este considerat un pacat sau drogul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un foarte mare pacat!

| Voidwithin a răspuns:

Normal ca e pacat.

| tavadaresti a răspuns:

Nu alege in ati pata costiinta, e tot pacat. Nu exista pacat mic sau mare ci doar pacat, si nu incerca sa gasesti scuza fiindca nu-si merita pretul.
"Dar Eu va spun ca oricine se uita la o femeie ca s-o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui." (Mat.5:28)

| tasmania a răspuns:

Tu ce crezi? Daca nu ai fi avut niste indoieli in legatura cu asta, n-ai fi intrebat. Parintii Bisericii recomanda staruitor fuga de pacat si de prilejul de pacat; sintetizat, ar suna cam asa: Mai bine fugi de ispita decat sa te lupti cu ea!
Cand faci cate ceva si vrei sa stii daca e sau nu in regula cu viata crestina, pune-ti intrebarea: "Daca ar fi Hristos acum langa mine - fizic vorbind - ar fi de acord cu ce fac acum?".

| Isabella95 a răspuns:

Da este pacat!
Pentru ca lumea si cu gandul poate pacatui!

| DeehhCarla a răspuns:

Sexul este o eliberare dde endorfine, pe partea religioasa chiar daca privesti si faci tot este un pacat, dar cum si lui D-zeu ii place ce este frumos...

| TheSmartBoy a răspuns:

Nu e niciun pacat :)) poate doar ca nu ai chef. Uite aici un site cu filme smechere:
http://descarcafilmeporno.com/