| anonim_4396 a întrebat:

E vreun ateist pe aici? daca da,voi de ce nu credeti in dumnezeu,cateva motive,caci si eu sunt ateista si sunt adesea intrebata si nu stiu sa raspunde de ce, pur si simplu nu cred in dumnezeu.

8 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Chiar n-ai nici un motiv? Ti se pare stupid sa crezi asta sau ce? Si eu sunt ateu.Nu trebuie sa raspund cuiva daca ma intreaba.

| marinaa9 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Pur si simplu intreb, ca la majoritatea, cand ii intrebi de ce, nu mai raspund

| Inferno a răspuns:

Nu exista motive reale pentru care cineva cree sau nu in Dumnezeu.

| Liviu a răspuns:

Suntem cativa(sau cativa mai multi)depinde acum.Lumea au parerile impartite.Eu sunt ateu pentru ca nu am vazut vreo dovada clara/stintifica sa ateste cumva ca ar exista viata dupa moarte, iad sau rai, Dumnezeu sau Satana, Si asa mai departe. Pe langa faptul ca sunt niste basme populare foarte bine gandite.Preoti mai fac si bani dupa urma lor, si inca cati bani, preotu te jupoaie la orice.Si la necaz(inmormantare) si la bucurie (nunta, botez) Si eu mas face popa, as face pe mascariciu toata viata, si mi-ar merge bine.Mai ales ca in o comuna mica, in un sat mic, popa, primaru si medicu si sefu de politie face legeahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dai dovada de prostie. Nu te supara dar fiecare face lucrurile cu un motiv. Poate grupul tau de prieteni este vina si na asta este instinctul de turma. Te comporti la fel ca oile. Nu te supara ca fac aceasta comparatie dar nu esti departe. Alt motiv fara sa nu sti nici tu motivul sincer nu-l vad. Sigur este o influenta de undeva. Altfel nu ai discernamant.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vorbesti prostii. Omul are nevoie de motive sa creada, si nu invers, sa nu creada.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Posteaza ce doresti sa aflii la categoria Religie si-ai sa vezi cati iti sar in ajutor

| perladunarii a răspuns:

Daca dumnezeu a creat planeta noastra in 7 zile, asta inseamna ca inca lucreaza la alte galaxii, pentru ca sunt milioane de stele! Si de ce in bible nu zice nimeni nimic de alte planete!
Noi am aparut pe planeta asta prin evolutie, nu am fost facuti din pamant!