| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca contabilizarea excesiva, este o implinire a unei profetii de la Dumnezeu?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu cred, unde apare aceasta "profetie", la ministerul economiei sau al finantelor?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"Şi când a deschis pecetea a treia, am auzit pe a treia fiinţă, zicând: Vino şi vezi. Şi m-am uitat şi iată un cal negru şi cel care şedea pe el avea un cântar în mâna lui. Şi am auzit, în mijlocul celor patru fiinţe, ca un glas care zicea: Măsura de grâu un dinar, şi trei măsuri de orz un dinar." - Apocalipsa 6:5, 6. happy

https://dexonline.ro/definitie/balanta

"BALÁNȚĂ, balanțe, s. f. (Fin.) Comparație, raport între mai mulți indicatori care trebuie echilibrați; (concr.) tabel, situație care conține o asemenea operație etc. ◊ Balanță de verificare = situație contabilă întocmită, de regulă, la sfârșitul lunii, prin centralizarea datelor înregistrate în conturi, în scopul verificării exactității operațiilor contabile. Balanță comercială (a unei țări) = raportul dintre valoarea exportului și cea a importului." happy

https://dexonline.ro/definitie/cantar

"CÎNTÁR, cîntare, s. n. 1. Instrument (avînd ca parte principală un resort, o pîrghie sau un sistem de pîrghii) care servește la stabilirea greutății unui obiect, prin comparație cu o greutate-tip. V. balanță" happy

https://dexonline.ro/definitie/balan%C8%9B%C4%83

"BALÁNȚĂ, balanțe, s. f. 1. Instrument pentru măsurarea greutății corpurilor prin echilibrarea lor cu greutăți etalonate. ◊ Balanță romană = cântar cu o singură greutate etalonată" happy

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha,ha,ha fi sigur ca atunci cand Dumnezeu a INSPIRAT Apocalipsa a consultat DEX-ul, ha, ha, ha. Trebuia sa citesti mai departe textul si poate vai fi inteles ceva. Tot ce sa enumerar in respectivul text sunt SIMBOLURI iar daca ai fi citit cu atentie Biblia ai fi aflat ca de exemplu, BALANTA este simbolul judecatii, uleiul pe care tu nu l-ai mai citat reprezinta DUHUL SFANT iar stabilirea unor valori pentru mancare inseamna restrictii in viata, FOAMETE. Nu activitati financiare cum crezi tu. Daca citeai mai departe aflai ca dupa calaretul negru vine cel galben, MOARTEA. si uite cum totul capata sens, dupa foamete, moartea.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"uleiul pe care tu nu l-ai mai citat reprezinta DUHUL SFANT" - contextul foametei indica faptul ca termenul "ulei" este cu sens propriu zis.

Contabilizarea excesiva a aparut din dorinta bogatilor de a-si numara profiturile DAR mai ales pentru controlul si masurarea saraciei si foametei si lipsurilor din lume.

"Dar de untdelemn şi de vin să nu te atingi." - in secolul I e.n. un dinar era plata pe o zi a unui soldat sau o masura de grau ce era echivalentul hranei pe o zi. Trei masuri de orz erau de o calitate mai inferioara si era echivalentul hranei pentru o zi a unei familii sarace si putin numeroase. Atunci vinul si uleiul natural era din belsug. Astazi vedem ca in comparatie cu secolul I oamenii sunt mai saraci: in comert vinul si uleiul de calitate si natural este foarte putin si foarte scump in comparatie cu secolul I e.n. Vrea sa spuna: "saracule, acum nu mai esti in secolul I e.n. si nu te atinge de vin si ulei natural ecologic pentru ca este foarte scump si mult mai putin decat in secolul I e.n! Daca vrei ulei si vin, poti cumpara imitatii sau din acela mai ieftin si mai plin cu chimicale obtinut prin sinteza chimica si care imita vinul si uleiul natural." Pentru controlul saraciei si foametei s-a dezvoltat industrializarea si contabilizarea excesiva si industria alimentara chimica prin care substantele organice din natura sunt imitate datorita inmultirii populatiei globale si odata cu aceasta scaderea resurselor pamantului. happy

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Zaharia 4, 12. Am luat a doua oarã cuvântul, si i-am zis: "Ce înseamnã cele douã ramuri de mãslin, care sunt lângã cele douã tevi de aur, prin care curge uleiul auriu din el?"
13. El mi-a rãspuns: "Nu stii ce înseamnã?" Eu am zis: "Nu, domnul meu." Si el a zis:
14. "Acestia sunt cei doi unsi, care stau înaintea Domnului întregului pãmânt."
Daniel 9, 26. Dupã aceste saizeci si douã de sãptãmâni, UNSUL va fi stârpit (Isus Hristos), si nu va avea nimic. Poporul unui domn care va veni, va nimici cetatea si sfântul Locas (distrugerea Ierusalimului anul 70 ) si sfârsitul lui va fi ca printr-un potop; este hotãrât cã rãzboiul va tine pânã la sfârsit si împreunã cu el si pustiirile
Fapte 4, 26. Împãratii pãmântului s-au rãsculat, si domnitorii s-au unit împotriva Domnului si împotriva Unsului Sãu."
27. În adevãr, împotriva Robului Tãu cel sfânt, Isus, pe care L-ai UNS Tu, s-au însotit în cetatea aceasta Irod si Pilat din Pont cu Neamurile si cu noroadele lui Israel,
Ioan 14, 16. Si Eu voi ruga pe Tatãl, si El vã va da un alt Mângâietor, care sã rãmânã cu voi în veac;
17. si anume, Duhul adevãrului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru cã nu-L vede si nu-L cunoaste, dar voi Îl cunoasteti, cãci rãmâne cu voi, si va fi în voi.
Primul uns s-a dus la Tronul Tatalui DAR a fost TRIMIS pe pamant a treia fiinta a Dumnezeirii Duhul Sfant (UNS). DECI uleiul ESTE Duhul Sfant dar in simbolistisca Templului din Ierusalim ULEIUL din sfesnicul din templu avea acelasi simbol, trebuie DOAR sa citesti Biblia. In rest ce spui tu sunt doar interpretari umane.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

"BALANTA este simbolul judecatii, uleiul pe care tu nu l-ai mai citat reprezinta DUHUL SFANT iar stabilirea unor valori pentru mancare inseamna restrictii in viata, FOAMETE. Nu activitati financiare cum crezi tu. Daca citeai mai departe aflai ca dupa calaretul negru vine cel galben, MOARTEA. si uite cum totul capata sens, dupa foamete, moartea." - aici te contrazici singur. Hotaraste-te, ori e foamete, ori e judecata. Dupa razboi ( calaretul de pe calul rosu ) si foamete urmeaza moartea. Dupa razboi NU urmeaza judecata CI foametea! Deci balanta simbolizeaza aici rationalizarea si cantarirea hranei si nu "judecarea hranei". E absurda exprimarea "judecarea hranei". Insa cantarirea hranei are un sens logic. Si reducerea drastica a hranei reprezinta economie de subzistenta si saracie si NU e o chestiune juridica. Judecata nu are loc dupa un razboi sau dupa o executie ci inaintea razboiului. Inaintea executarii sentintei are loc judecata si pronuntarea unei hotarari judecatoresti sau a unei sentinte. Asta e ordinea logica. happy

Ai iesit din context. In Apocalipsa 6:5, 6 uleiul apare impreuna cu vinul. Deci aici uleiul si vinul se refera in sens propriu-zis si NU simbolic. Intr-adevar uleiul simbolizeaza Duhul Sfant. Scuze. Vezi ca am corectat mai sus. happy Insa in Apocalipsa 6 e cu sens propriu zis. Graul si orzul ( mancarea ), uleiul si vinul ( bautura ) sunt toate cu sens propriu zis si nu se poate sa fie vreun termen din acestia cu sens simbolic. Calaretul pe calul negru e foametea. Nu apare nicaieri in Biblie "foamete de Duh Sfant". Unul din sensurile legate de "Duhul Sfant" se refera la ungere cu Duh Sfant si nu foamete de Duh Sfant. happy

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nu ai citit ca ceea ce ti-am spus eu nu sunt concluzile mele ci studiul Apocalipsei facut de milioane de oameni printre care si unul dintre genile omenirii Issac Newton si multi, multi altii. Tu doar granguresti ce spun niste uni care habar nu au de Biblie. Poate dupa ce ajungi la varsta mea mai discutam.

| MishuD a răspuns:

Cu siguranta! La fel si evaziunea fiscala, spaga si traficul de tigari tot rezultate ale unei profetii sunt. Acum nu stiu daca de la dumnezeu sau o alta fantoma invizibila, dar sigur era o profetie!