| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca Lucifer (Satana) a fost fratele mai mare a lui Isus? Am auzit pe cineva spunand ca D-zeu ar fi avut doi fii... etc.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De fapt se vorbeste despre fii lui dumnezeu și în geneza, cel mai probabil îngeri care violau virgine sau uriași, iisus spune despre el că e lucifer in apocalipsa

| goodspeed55555 a răspuns (pentru RAY):

Luceafăr nu lucifer sunt 2 personaje diferite văd că ești dus crezi asemenea poveste cu îngeri de lumină violau virgine și ieșeau uriași ceva nebiologic cu ceva biologic.

| CosminA917 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Ray a citit si a inteles mai multe decat tine.Lucifer si Luceafar sunt acelasi lucru unul in latina si altul in lb romana.
Despre uriasi scrie si in Biblie pe care evident nu ai citit-o.
Acolo scrie si ca fiii lui Dumnezeu au vazut ca ficele omului sunt frumoase si si-au luat cate au dorit.

| RAY a răspuns (pentru goodspeed55555):

Nici macar teologi creștini nu spun asemenea tampeni, crezi ca daca jignesti argumentezi )))))

| goodspeed55555 a răspuns (pentru CosminA917):

Luceafărul este un înger de lumină lucifer e cu totul diferit cine a spus Luceafărul este lucifer e un tâmpit

| goodspeed55555 a răspuns (pentru CosminA917):

Un luceafăr, un luceafăr înzestrat cu mii de raze
În viaţa-mi de-ntuneric a făcut ca să se vază.
Eu privind acea lumină ca din visuri mă deştept
Şi cu braţele-amândouă cătră dânsa mă îndrept.

Ca o zână din poveste ea e naltă şi uşoară,
E subţire şi gingaşă şi din ochi revarsă pară,
Iar la faţă e bălâie, părul galben cade creţ,
Trandafiri pe faţă are şi cu zâmbetul isteţ.

| goodspeed55555 a răspuns (pentru CosminA917):

Cobori în jos, luceafăr blând,
Alunecând pe-o rază,
Pătrunde-n casă şi în gând
Şi viaţa-mi luminează!

| RAY a răspuns (pentru goodspeed55555):

Iar minti
Lucifer este un nume deseori dat Satanei în credința creștină. Această asociere a lui Lucifer cu un înger căzut vine dintr-o interpretare particulară a unui pasaj din Biblie (Isaia 14:3-20) care vorbește despre cineva care primește numele "steaua zilei" sau "steaua dimineții"

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cum ai căzut din ceruri,
luceafăr strălucitor, fiu al zorilor!
Cum ai fost doborât la pământ,
tu, asupritorul neamurilor!
13 Tu ai zis în inima ta:
‘Mă voi înălţa la cer;
îmi voi ridica tronul
mai presus de stelele lui Dumnezeu!
Voi şedea pe muntele adunării,
pe înălţimile din nord![b]
14 Mă voi înălţa deasupra norilor,
şi mă voi face asemenea Celui Preaînalt!’
15 Dar ai fost coborât în Locuinţa Morţilor,
în adâncimile gropii.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Apocalipsa 22:16
Cornilescu 1924 - Revised 2010, 2014
16 „Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă".

| goodspeed55555 a răspuns (pentru RAY):

Cercetări in Lumea de Dincolo.-George Vasii si Maica Veronica

| RAY a răspuns (pentru goodspeed55555):

Biblia e tot ce ai nevoie ca crestin, am mai vazut cartii de astea, gen conversatii cu dumnezeu, nu ai nevoie de asa ceva

| Covaci_Flavius_ a răspuns (pentru RAY):

De unde ai luat-o și pe asta că îngeri violau vorgine nu e așa
GENEZA6:2 fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase și din toate și-au luat de neveste pe acelea pe care și le-au ales.

| Covaci_Flavius_ a răspuns (pentru RAY):

Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă". 17 Şi Duhul şi Mireasa zic: „Vino!" Şi cine aude să zică: „Vino!" Şi celui ce îi este sete să vină; cine vrea să ia apa vieţii fără plată!
Dumnezeu la dat pe Isus singurul fiu a lui Dumnezeu Pentru mântuirea noastră el e Luceafărul strălucitor el e lumina
Dumnezeu l-a creat și pe lucifer al doilea înger dar el și-a pierdut strălucirea pentru faptele rele pe care le-a făcut și
A căzut si știți unde este în iad cu îngerilor lui

| Covaci_Flavius_ a răspuns (pentru RAY):

Uriași sunt copii lui fiii lui Dumnezeu și fetele oamenilor aceștia erau viteji care au fost în vechime oameni cu nume. Scrie în biblie GENEZA 6:4

| RAY a răspuns (pentru Covaci_Flavius_):

Uni îngeri au și păcătuit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu. Singurul Fiu al lui Dumnezeu este Domnul Isus. Este scris în Biblie.

| Pocait01 a răspuns:

Dumnezeu ne spune în Cuvântul Său că Isus este singurul Său Fiu. Ioan 3:16; Evr. 11:17; 1Ioan 4:9.
Deci nu, nu sunt frați. Și în nici un caz mai mare având în vedere că Isus este Dumnezeu.

| Matei32243 a răspuns:

Asocierea lui Lucifer cu un înger căzut vine dintr-o interpretare nefericita a crestinilor a unui pasaj din Biblie (Isaia 14:3-20) care vorbește despre cineva care primește numele aducatorul de lumina sau "steaua dimineții" (în latină, Lucifer). Evreii au atras atentia mereu ca interpretarea textelor lor sacre nu este de nasul crestinilor care si le-au insusit fara niciun merit.
Cat despre mitul lui Iisus, este ok ca poveste si ca invataturi deoarece contin o buna parte a unor invataturi spirituale antice si autentice.