| raul230 a întrebat:

Este masturbarea un păcat sunt Creștin. Am făcut-o câteodată și după m-am simțit vinovat.

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,acel verset se refera la altceva, iar in nt nu se vorbeste de asa ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te iei dupa religie si spalatul e un pacat.

| sierra1 a răspuns:

Faci o rugăciune și se iartă

| DeyCj a răspuns:

E păcat creștin, pentru că sexualitatea generează energie pozitivă(în cazul ăsta energia sexuală poate fi folosită în scop personal), iar cum creatorii acestui program malefic știu acest lucru., l-au transformat în păcat ca nu cumva omul să aibă acces la ea.
Real, n-are nimic.Dă-i înainte, mai ales dacă simți nevoia s-o faci.E mai mare păcat că nu-ți folosești jucăria pentru parteneră.Aia generează energie pozitivă mult mai puternic.

| raul230 explică (pentru DeyCj):

Deci nu are nimic dacă ma masturbz?

| RAY a răspuns (pentru raul230):

Biblic vorbind nu are nimic

| raul230 explică (pentru RAY):

Deci nu are nimic daca ma uit la filmele por si ma masturbz?

| RAY a răspuns (pentru raul230):

Nu,doar daca isi inseli nevasta

| Donsavas a răspuns:

Ce prostie! Scuza-ma, dar asa este. Te simti prost fiindca te epuizezi inutil de energie. Pierzi nutrienti degeaba. Nu esti intr o relație si e normal sa te simti asa fiind singur. De ce amintești de Dumnezeu dacă si tu stii ca iti bati joc de trupul tau? Asta te privește. Tu te seci de energie si te saracesti, nu te sărăcește Dumnezeu. E păcat de tine...ca pe cel de Sus numai aspectul asta nu l interesa.

| Steregoi a răspuns:

Nu, ca doar nu lasi spma sa putrezeasca in tine. Uneori este daca sotia nu o satisfaci cand are si ea nevoie de o partida.

| Nilsson a răspuns:

De ce ii intrebi pe altii?
Asculta-ti constiinta, e un sfetnic mult mai bun.
Ce sfat pot sa iti dea cei carora le-a murit demult constiinta?

| raMLesS a răspuns (pentru Nilsson):

"Ce sfat pot sa iti dea cei carora le-a murit demult constiinta?" rolling on the floor rolling on the floor Cum dracu sa-ti moara ma constiinta? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-i tare ca nu e pacat, cine spune asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parcă Lenin (sau cine) a zis: "Tineri din toate țările mastur*bați-vă!?

| aimullah123 a răspuns:

Chiar daca suntem in cadrul categoriei religie, vreau sa iti spun despre mastur...(nu ma lasa site sa scriu tot cuvantul), din punct de vedere medical.
Ea este ok daca o faci fara sa te uiti la filme stii tu de care (nu ma lasa site sa spun). In momentul cand te uiti la filme din acelea, masturbarea trece la un alt nivel. Vrei din ce in ce mai mult sa o faci si o sa vrei sa cauti filme noi si o sa te plictisesti de cele normale. Poti sa ajungi sa te uiti la homosexualitate (nu stiu daca e ok sau nu), zoofilie si lucruri mult mai grave. Poti sa dai intr-o dependenta care se transforma dupa o perioada de timp in compulsie. O sa ajungi sa te masturbezi de 5-10 ori pe zi si asta zilnic, o sa te tot mustre constiinta, psihicul tau o sa fie la pamant. Dar ceea ce este mai grav, nu o sa mai poti scapa fara tratament medicamentos, si o sa iti scada erectia in sensul ca nu te mai exciti cand ii pui mana pe fund unei fete si poti sa ramai chiar impotent definitiv, oops.

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Asta e scenariu stiintifico-fantastic sau, mai bine zis, pseudostiintific.

| aimullah123 a răspuns (pentru doctorandus):

As fi vrut eu, dar din pacate e realitatea prin care trec de 10 ani :O

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Post hoc ergo propter hoc. Eroare de logica bine cunoscuta.

http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Http://www.youtube.com/watch?v=3xD80XZ2U-8

Filmuletul iti explica eroarea de logica numita post hoc ergo propter hoc.

| doctorandus a răspuns (pentru aimullah123):

Astea sunt minciuni gogonate. De unde stiu? Dependenta nu produce tulburare obsesiv-compulsiva si TOC nu produce dependenta. Fiecare din cele doua diagnostice il anuleaza pe celalalt. Ele nu pot exista simultan pentru acelasi comportament si nu au legatura unul cu altul. Ceea ce zici tu e cum ai zice: sufera de insomnie pentru ca doarme prea mult. Ori una, ori alta.

Iar in primul si in primul rand diagnosticul dependenta de m. nu exista. Adica nu exista in ICD-10 si DSM-5.

| BogdantheDreamer a răspuns:

"Malahia este păcatul pe care-l face cineva singur, artificial, prin deprinderea pătimaşă a scurgerii de sămînţă cu mâna, împins fiind de poftele trupeşti aţîţate de o imaginaţie neânfrânată, excitată de gândurile rele, cultivată cu lecturi din romane pornografice, priviri a unor imagini şi filme pornografice şi lipsă de educaţie."

Dintre cele cinci pacate strigatoare la cer, unul este acesta, pacatul sodomiei, care si-a luat denumirea de la locuitorii Sodomei, care pentru acest pacat - desfrau impotriva firii.

Corinteni 6, 9-10: „Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu."

| doctorandus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Liderul evanghelic James Dobson a afirmat: „Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede masturbarea drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre m., deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

| doctorandus a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Malahienii" este eroare de traducere (false friend).

http://www.biblegateway.com/......?/passage/

| AdiTorrent7 a răspuns:

Este o treapta a pacatului desfranarii, de mai mica gravitate decat curvia, dar, reprezinta si ea un pacat care te opreste o anume perioada de la impartasit.

| LOVW a răspuns:

Da este păcat, citește răspunsurile pe care le-am mai dat cu privire la acestea : https://www.tpu.ro/religie/masturbarea-este-un-pacat_3/#16446551
Dacă vrei mai multe caută pe profilul meu. Și chiar faptul că te-ai simțit vinovat este din cauza cugetului ( conștiința, megafonul lui Dumnezeu din sufletul tău ) care te-a mustrat căci ai păcătuit.
Dacă vrei poți să citești un articol de pe site-ul meu în care am dezbătut tema păcatului și a iertării:
https://dincuvantulluidumnezeu.wordpress.com/......-dumnezeu/

| raMLesS a răspuns (pentru LOVW):

Cat de prosti sunteti, daca il intrebi acum pe Steregoi o sa zica ca nu-i pacat.
Va contraziceti intre voi in ultimul hal, dar sunteti adeptii aceleiasi religii.