| soimos a întrebat:

Este oare bine sau normal sa-l ascultam sau urmam pe Isus atunci cand ne invata una ca asta:

Cel ce-si iubeste mama sau tatal sau, atunci nu este demn de mine: (Matei 10,. 37)!

Chiar nu ii este rusine sa puna astfel problema?

Oare ce urmareste el facand o asemenea afirmatie total deplasata?

34 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Una din porunci este sa iubim pe Dumnezeu cu toata inima.Doreste ca El sa fie prioritatea numarul unu in viata noastra.Nu trebuie sa iubim pe nimeni si nimic mai mult decat pe Dumnezeu, pentru ca toate sunt primite din mana Sa.

| soimos explică (pentru EmaS):

> Una din porunci este sa iubim pe Dumnezeu cu toata inima <

Dar nu spune pe care Dumnezeu sa il iubim?
- Pe cel care are copii?
- Pe cel care nu are copii?
- Sau pe alti Dumnezei din colectia de 1000 de Dumnezei, despre care este o referire si in Biblie, unde vedm ca Domnul sta in fruntea unei adunari de Dumnezei (vezi psalmul 82. 1)

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Da El este singurul Dumnezeu adevarat, si Isus Hristos este Fiul Sau.

| soimos explică (pentru EmaS):

Poi mai intai convinge-i de asta pe Musulmani, sa vedem cum vor reactiona!

Ei spun ca doar Dumnezeul lor, adica Cel Fara Copii este adevaratul Dumnezeu!

Asa ca de ce te-as crede pe tine?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Pentru ca eu am cautat adevarul, si l-am gasit.Ia fi sincer, de ce nu imi apare pe site-ul tau raspunsul meu cu textul din Marcu 1:12, 13?

| soimos explică (pentru EmaS):

Adica tu vrei sa ma convingi de faptul ca este asa, pentru ca asa scrie in Biblie?

Pai cine este Marcu?
O fi vreun "dumnezeu local" de prin birtul din centrul satului?
Sau o fi ala care trage in ...cu arcu?
Fata trezeste-te ca Quranul este ultima scriptura venita direct de la Dumnezeu, si tu imi vinzi gogosi cu Marcu al tau?
Poi ce a ajuns Marcu Dumnezeu ca sa-l cred pe el si nu pe Dumnezeul Allah la care se ruga pina si Isus ala al tau!

Poi

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Pai tu crezi sau nu Cuvantul lui Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru EmaS):

Soimos, spuneai ca pe TPU sunt cenzurate raspunsurile, dar daca tu esti atat de corect si fiecare are dreptul la opinie, de ce mi-ai pus interdictie sa nu mai pot sa raspund? Eu nu te-am jignit cu nimic, ti-am demonstrat cu Biblia ca nu ai dreptate.

| soimos explică (pentru EmaS):

Nu te-a exclus nimeni si nici nu ti-a fost oprit dreptul de a posta, nici macar temporar, asa ca poate cauzele sunt altele!

Evident ca cred in cuvantul lui Dumnezeu, dar in ala cel mai nou, adica in Coran, sau tu crezi ca Dumnezeu a scris Coranul pe degeaba?

| EmaS a răspuns:

Soimos
Chiar nu stiu ce s-a intamplat imi aparea ca nu pot sa raspund pe forum. Oare din ce cauza, oi fi gresit eu cu ceva?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Care prost si-ar omori familia pentru o fantoma inexistenat?
*astepta sa dea crestinii cu tone de stupizi*

| MMihai a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/10/
Matei 10
1. Apoi Isus a chemat pe cei doisprezece ucenici ai Sai si le-a dat putere sa scoata afara duhurile necurate si sa tamaduiasca orice fel de boala si orice fel de neputinta.
2. Iata numele celor doisprezece apostoli: Cel dintai, Simon, zis Petru, si Andrei, fratele lui; Iacov, fiul lui Zebedei, si Ioan, fratele lui;
3. Filip si Bartolomeu; Toma si Matei, vamesul; Iacov, fiul lui Alfeu, si Levi, zis si Tadeu;
4. Simon, Canaanitul, si Iuda Iscarioteanul, cel care a vandut pe Isus.
5. Acestia sunt cei doisprezece pe care i-a trimis Isus, dupa ce le-a dat invataturile urmatoare: "Sa nu mergeti pe calea paganilor si sa nu intrati in vreo cetate a samaritenilor;
6. ci sa mergeti mai degraba la oile pierdute ale casei lui Israel.
7. Si pe drum, propovaduiti si ziceti: "Imparatia cerurilor este aproape!"
8. Vindecati pe bolnavi, inviati pe morti, curatati pe leprosi, scoateti afara dracii. Fara plata ati primit, fara plata sa dati.
9. Sa nu luati nici aur, nici argint, nici arama in braiele voastre,
10. nici traista pentru drum, nici doua haine, nici incaltaminte, nici toiag, caci vrednic este lucratorul de hrana lui.
11. In orice cetate sau sat veti intra, sa cercetati cine este acolo vrednic si sa ramaneti la el pana veti pleca.
12. La intrarea voastra in casa, urati-i de bine;
13. si, daca este casa aceea vrednica, pacea voastra sa vina peste ea; dar, daca nu este vrednica, pacea voastra sa se intoarca la voi.
14. Daca nu va va primi cineva, nici nu va asculta cuvintele voastre, sa iesiti din casa sau din cetatea aceea si sa scuturati praful de pe picioarele voastre."
15. Adevarat va spun ca, in ziua judecatii, va fi mai usor pentru tinutul Sodomei si Gomorei, decat pentru cetatea aceea.
16. Iata, Eu va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor. Fiti, dar, intelepti ca serpii si fara rautate ca porumbeii.
17. Paziti-va de oameni; caci va vor da in judecata soboarelor si va vor bate in sinagogile lor.
18. Din pricina Mea, veti fi dusi inaintea dregatorilor si inaintea imparatilor, ca sa slujiti ca marturie inaintea lor si inaintea Neamurilor.
19. Dar, cand va vor da in mana lor, sa nu va ingrijorati, gandindu-va cum sau ce veti spune; caci ce veti avea de spus va va fi dat chiar in ceasul acela;
20. fiindca nu voi veti vorbi, ci Duhul Tatalui vostru va vorbi in voi.
21. Fratele va da la moarte pe fratele sau, si tatal pe copilul lui; copiii se vor scula impotriva parintilor lor si-i vor omori.
22. Veti fi urati de toti, din pricina Numelui Meu; dar cine va rabda pana la sfarsit va fi mantuit.
23. Cand va vor prigoni intr-o cetate, sa fugiti intr-alta. Adevarat va spun ca nu veti ispravi de strabatut cetatile lui Israel pana va veni Fiul omului.
24. Ucenicul nu este mai presus de invatatorul sau, nici robul mai presus de domnul sau.
25. Ajunge ucenicului sa fie ca invatatorul lui, si robului sa fie ca domnul lui. Daca pe Stapanul casei L-au numit Beelzebul, cu cat mai mult vor numi asa pe cei din casa Lui?
26. Asa ca, sa nu va temeti de ei. Caci nu este nimic ascuns care nu va fi descoperit si nimic tainuit care nu va fi cunoscut.
27. Ce va spun Eu la intuneric voi sa spuneti la lumina; si ce auziti soptindu-se la ureche sa propovaduiti de pe acoperisul caselor.
28. Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar care nu pot ucide sufletul; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si sufletul si trupul in gheena.
29. Nu se vand oare doua vrabii la un ban? Totusi, niciuna din ele nu cade pe pamant fara voia Tatalui vostru.
30. Cat despre voi, pana si perii din cap, toti va sunt numarati.
31. Deci sa nu va temeti; voi sunteti mai de pret decat multe vrabii.
32. De aceea, pe oricine Ma va marturisi inaintea oamenilor il voi marturisi si Eu inaintea Tatalui Meu care este in ceruri;
33. dar de oricine se va lepada de Mine inaintea oamenilor, Ma voi lepada si Eu inaintea Tatalui Meu care este in ceruri.
34. Sa nu credeti ca am venit s-aduc pacea pe pamant; n-am venit sa aduc pacea, ci sabia.
35. Caci am venit sa despart pe fiu de tatal sau, pe fiica de mama sa si pe nora de soacra sa.
36. Si omul va avea de vrajmasi chiar pe cei din casa lui.
37. Cine iubeste pe tata ori pe mama mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine; si cine iubeste pe fiu ori pe fiica mai mult decat pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Cine nu-si ia crucea lui si nu vine dupa Mine nu este vrednic de Mine.
39. Cine isi va pastra viata o va pierde; si cine isi va pierde viata pentru Mine o va castiga.
40. Cine va primeste pe voi Ma primeste pe Mine; si cine Ma primeste pe Mine primeste pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
41. Cine primeste un proroc, in numele unui proroc, va primi rasplata unui proroc; si cine primeste pe un om neprihanit, in numele unui om neprihanit, va primi rasplata unui om neprihanit.
42. Si oricine va da de baut numai un pahar de apa rece unuia din acesti micuti, in numele unui ucenic, adevarat va spun ca nu-si va pierde rasplata."

| anonim_4396 a răspuns (pentru MMihai):

Amin

| MMihai a răspuns:

Iar ai scos din context sunt vorbele cu care se adresează Iisus idioților lui de apostoli, pe care prin vorbele lui, îi transforma într-un fel roboți, incapabili să judece cu capetele lor.

| soimos explică (pentru MMihai):

> ar ai scos din context sunt vorbele cu care se adresează Iisus idioților lui de apostoli, <
Poate te asteptai ca Isus sa ti se adreseze exact tie, ca poate astfel intelegeai mai bine ca era vorba de un pretext ca sa iti transmita si tie si altora o invatatura de a sa!

| MMihai a răspuns:

Partea nenorocită este că treaba s-a extins și popii cam reușesc aceiași figură cu creștinii habotnici, care ajung să gândească numai cu capetele popilor.

| Rapunzell a răspuns:

Daca tot citezi din Scriptura, macar fa-o complet, nu ca sectantii. Hristos ne spune "Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine." Ii iubim pe semenii nostri, pe parinti, pe frati si pe surori, dar pe Dumnezeu trebuie sa-L iubim cel mai mult. Altfel, nu vom fi vrednici de El. E normal, nu? Ce sa cauti intr-o Imparatie daca tu nu-L iubesti pe Imparat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rapunzell):

Ai revenit ca ca cometele pe cerul nopti in timpul in care ai lipsit te-ai informat stintific cum a aparut dumnezeu?

| soimos explică (pentru Rapunzell):

> Ii iubim pe semenii nostri, pe parinti, pe frati si pe surori <
Poi tu nu intelegi ceea ce citesti?
Nu vezi ca zice exact contrariul?

> dar pe Dumnezeu trebuie sa-L iubim cel mai mult. <
Cred ca era mai bine ca parintii tai sa te lase dupa ce te-ai nascut pe treptele bisericii si cred ca daca o faceau nu mai gandeai tu astazi asa, ci ai fi stiut sa faci diferenta intre indiferentul din ceruri si parintii tai care te-au crescut, ingrijit si ti-au asigurat conditii sa devi om si nu un Mowgli prin paduri!

| soimos explică (pentru Rapunzell):

> Ce sa cauti intr-o Imparatie daca tu nu-L iubesti pe Imparat. <

Poi daca ar fi sa ne luam dupa ce afirmi tu, ce cauti tu in casa parintilor tai!
Trebuiau parintii sa te abandoneze pe treptele bisericii ca sa iti revi la realitate!

| Rapunzell a răspuns (pentru soimos):

Sunteti toti extrem de batuti in cap! Scrie limpede sa nu-i iubim MAI MULT decat pe Dumnezeu, nu sa nu-i iubim deloc.

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns:

El nu urmareste nimic rau, tu esti cel/cea care urmareste sa demonstreze ca Isus a gresit sau ca nu este chiar ceea ce credem noi. Ma mir cum de nu iti este tie rusine sa pui problema astfel. Sunt sute de versete din Biblie care ti-ar raspunde la intrebare, dar normal ca tu nu ai cum sa gasesti raspunsuri odata ce scoti versete din contexte si incerci sa semeni confuzie.

| soimos explică (pentru morningstar):

> El nu urmareste nimic rau,<
Evident ca nu, el vorbea asa a proasta, adica ca iepurasul care curata pusca si vorbea prostii!
Tu chiar nu intelegi ceea ce citesti?

| Vladuthz a răspuns (pentru morningstar):

Raspunde-mi sincer te rog, daca ai avea o fiica care o iubesti ca ochii din capul tau, si Dumnezeu ti-ar cere sa renunti la ea in favoarea Lui, ai face-o?

| morningstar a răspuns (pentru Vladuthz):

N-as putea sa iti dau raspunsul decat in momentul in care Dumnezeu mi-ar cere aceasta. Dar pot sa iti spun ca Dumnezeu a luat la El o persoana foarte draga si apropiata mie si cu toata durerea pe care am avut-o, El mi-a dat putere sa accept aceasta. Daca El m-ar pune in situatia sa renunt la fiica mea, stiu ca El mi-ar da si putere sa fac asta, Dumnezeu nu da oamenilor incercari mai grele decat sunt puterile lor. El cand cere o persoana draga de la noi, stiu ca o face cu un scop precis. Chiar atunci cand am pierdut aceasta persoana, am vazut cu trecerea anilor ca in intelepciunea Lui mareata, a procedat cel mai bine pentru mine.

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Da, bineinteles ca inteleg foarte bine ceea ce scriu, altfel nu as mai scrie. Mai degraba ti-as pune tie intrebarea asta, pentru ca postezi atatea intrebari si cand ti se cer justificari te duci ca 'iepurasul care curata cusca'. Bineinteles ca nu urmareste sa ne faca rau Dumnezeu, suntem creatia Lui, suntem iubiti de El si asa cum spune Biblia 'toate lucreaza impreuna spre binele celor ce-L iubesc pe El'.

| AragorN88 a răspuns:

Vrea sa spuna ca trebuie sa pui credinta inaintea tuturor lucrurilor de pe pamant, chiar si celor ce ti-au dat viata. Dumnzezeu i-a cerut lui Avraam sa-si omoare singurul fiu, pe Isaac, cam asa ceva trebuie sa faci pentru credinta.
E destul de morala biblia asta, nu ai ce reprosa...

caramela
| caramela a răspuns:

Sa crezi, dar sa nu certcetezihappy daca iti iubesti parintii, ai si credinta si crezi, daca nu, totul ete zerostraight facestraight facestraight face

| DarkRoses a răspuns:

Nu prea cred ca a spus una cat asta.Eu n-am crezut niciodata in religie.E plictisitoare si te invata numai tampenii la care stai sa te gandesti o mie de ani daca sunt adevarate sau nu.Las.o baltaaaatongue

| Ilinca a răspuns:

Versetul suna cam asa "Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. "(Matei 10:37). Ceea ce ai scris tu are cu totul un alt inteles decat ceea ce este scris cu adevarat. Mai citeste o data si invata sa citesti TOT si abia apoi fa pe filozofulwinking

| soimos explică (pentru Ilinca):

Tu realizezi macar ce ai scris?
Poi ma contrazici adeverindu-mi ca am dreptate si nu am gresit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt in biblie scrie asa cine nu asculta piesa asta nu este demn de mine Nick Kamarera-Get a life

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu ce urmaresti postand doar franturi din cuvantul Domnului, dandule intelesul pe care-l vrei tu? sau dandu-i forma pe care doar atat o intelegi? pentru ca.a face pe desteptul e una, dar sa fii intr-adevar e cu totul altceva.sa faci pe prostul iti poate prinde bine uneori.dar sa ramai asa e periculos.a fi om e lucru mare.a fi prost, e jale tare.iar tu nu poti fi decat jalnic? intotdeauna ma astept la o schimbare in bine din partea multora.ma soimos? nu ma astept sa de vii tu crestin sau altii.dar ma astept sa va maturizati si sa se poata discuta cu voi altfel decat in modul in care de obicei incepeti.e foarte trist.fiindca o discutie intre doi crestini e o adiere de viata spre viata, iar postarile voastre sunt doar adieri de moarte spre moarte.si miros a moarte.gandeste-te si tu? de ce ar fi spus cel ce da viata, cel ce este viata si lumina lumii asa ceva? daca atatia crestini au acceptat asta inseamna ca ei stiu de ce iar tu nu, si bajbai pe langa sau esti rau si faci anume ceia ce faci.nu-i nimic. orice pasare pre limba ei piere.la oameni e altfel; se zice ca fistecare moare singur.om trai si om vedea.