| Anileda a întrebat:

am o intrebare.maine ma duc sa ma spovedesc am 15 ani dar nu am tinut deloc post ce sa fac? e pacat nu?

13 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Eu una am tinut post vreo 4 zile si m`a spovedit si impartasit. Dar faza cu nu trebuie sa te speli pe dinti nu`i adevarata. Dupa 12 noaptea nu mai manca nimic iar inainte de a te duce poti sa te speli e dinti fara sa inghiti apa. laughing Ii explici ca nu ai putut sa ti post ori ca ti`e recomandat de la medic sa mananaci branza, care, lapte, oua ca sa nu ai probleme sau ca nu ai tinut ca nu te`ai putut abtine sa nu papi ceva de dulce sau ca nu ai vrut. Acum banuiesc ca de impartasit nu te va impartasi doar te va spovedi.happy

| คиค a răspuns:

NU este absolut deloc pacat.
Spovedire insemn marturisirea pacatelor cu parere de rau, si siguranta ca pe viitor nu le vei mai repeta.
In ceea ce priveste postul e de doua feluri:
1. Cel sufletesc, care dupa parerea mea este cem mai important, adica sa nu injuri, sa fi mai bun, mai ingaduitor, sa faci fapte bune, stii uh...
2. Cel trupesc, adica acela cu mancatul.

| Alisa a răspuns:

Preotul te va intreba daca ai tinut post si daca ii zici ca nu ai tinut, nu te va spovedi. Si nici sa minti nu e bine. Mai bine ii spui adevarul si vezi ce se intampla, desi cred ca nu te va spovedi, sunt sigura.
Si da, este pacat.
Numai bine!

| darkeyes a răspuns:

Nu e adevarat ce spuneti.Preotul te va spovedii chiar daca nu ai tinut postwinking
Daca nu tii post nu te impartaseste, nici decum cca nu te spovedeste!
Unde ati imi auzit prostia asta?
Du`te si spovedeste`te... dar daca nu ai tinut post nu te vei putea impartasiiwinking

Baftahee hee

| CudiDaKid a răspuns:

Da e pacat cred.:d dar trebuie sa nu mai bei apa sau sa mananci de la 12 noaptea si nici sa te speli pe dinti :d adica sa nu bagi nimic in guralaughing

| zorialbi a răspuns:

De spovedit te poti spovedi oricand, chiar daca nu tii post. Sa-i spui parintelui la spovedanie ca nu ai tinut post. N-o sa te poti impartasi din cauza asta. Dar e bine sa mergi sa te spovedestiwinking

| Adelaide a răspuns:

Nu nu e pacat sa te spovedesti fara sa ti post spun sigur asta e pacat sa te impartasesti fara sa tii post

| Camelia_7710 a răspuns:

Chiar n`ai putut tine post macar 3 zile
straight face?
nu te spovedeste daca nu ai tinut o saptamana postulstraight face

| Camelia_7710 a răspuns:

Depinde si de preothappy
unii spovedesc unii nuhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am tinut post, si m-a spovedit. M-a intrebat,, o zi de post tinuta``, si i-am raspuns ca nu, dupa care a continuat cu intrebarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fi putut macar 3 zile sa ti post.
Poti sa te duci sa te spovedesti si sa ii spui ca nu ai tinut post, desi nu te va impartasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu daca parintele iti da binecuvantare poti

| bbcvc a răspuns:

Da e pacat ca nai tinut post trebuia sa ti macar 3 zile de post daca n-ai tinut post ii spui preotului la spovedanie