| Papusicaaaaaa12321 a întrebat:

maine ma duc cu clasa sa ma spovedesc iar doamna profesoara ne-a zis sa mancam azi de post. eu am uitat si am mankat carne si dulciuri. credeti ca are ceva daca ma spovedesc maine si azi n-am tinut post? anul trecut m-am spovedit si nu am tinu...

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La spovedit te poți duce în orice moment al anului, nu numai de Crăciun și de Paști, da?
Una este să te împărtășești și alta este să te spovedești!
Îi spui preotului că nu ai postit și gata, nu este o crimă.
Pa, pa.

| MikyMi a răspuns:

Pai daca mama a gatit carne tu ce aveai sa faci? A trebuit sa mananci si tu, nu e nevoie sa lesini de foame. Maine te spovedesti si dupa aia incepi sa tii un mic post pentru Craciun... Dar nu trebuie sa te abtii doar de la mancare, mai trebuie sa faci si fapte bune, sa nu mai pacatuiesti, sa fii mai buna si sa-ti para cu adevarat rau de pacatele facute cu buna stiinta sau fara.
E foarte frumos ca va spovediti cu totii!

| Kerli a răspuns:

Postul nu inseamna doar sa nu mananci carne si dulciuri. Postul este perioada de abtinere de la fapte rele nu doar de la mancare.

| boneym a răspuns:

Stai linistit macarea de post a avut o reprezentatie acum cateva sute de ani acum trebuie sa intelegem ce vrea sa spuna postul. Poti sa mananci ce vrei, cand vrei, unde vrei.Si du-te linistit maine la spovedit daca asa crezi tu ca vei fi mantuit de pacate asta e treaba ta!:d

| AlexandruExtrem a răspuns:

Important este ca ai mancat fara sa-ti dai seama, daca tiai fi amintit nu ai fi mancat carne si dulciuri