| anonim_4396 a întrebat:

Care este cel mai puternic argument/argumente care sustine teoria creationista?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cartea care da raspuns la toate intrebarile in schimb stiinta nu are raspuns la toate intrebarile!

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Of, sa nu crezi ca am ceva cu tine, doar ca la unele raspunsuri...
Nu are la toate, dar sa zicem. Degeaba are daca sunt ilogice. Stiinta are teorii, pentru ca se lucreaza cu gandire, cu dovezi, si daca nu poate aduce dovezi pentru ceva, nu afirma ca acel ceva e raspunsul corect, apoi are raspunsuri la raspunsurile voastre, asta e si mai misto. smug

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce este un atom? da-mi versetul cu raspunsul

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu este scris in Biblie, numai ce este omul.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

(Biblia este Cartea care da raspuns la toate intrebarile in schimb stiinta nu are raspuns la toate intrebarile! )

| EmaS a răspuns (pentru Mădă0611):

Nici o afirmatie din Biblie nu s-a dovedit a fi falsa.Niciodata referirile stiintifice din Biblie nu au trebuit sa fie revizuite pe bazele rezultatelor cercetarilor. Dimpotriva, exista numeroase exemple pentru faptul ca amanuntele stiintifice din Biblie au fost confirmate stiintific de abia la sute de ani dupa scrierea lor.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Pai daca profetiile sunt ceva de genul --> https://www.facebook.com/....../photo.php

Stii cum e treaba? Lumea cu cap stie ca pentru credinta nu trebuie sa existe dovezi (ca mai cere, e ca sa inchida gura celuilalt :P), altfel ar fi cunostinta, asa ca daca un credincios afirma ceva, pentru el e reala chestia, insa daca un om de stiinta afirma ceva cu cred inainte, adica ipoteza --> teorie, toata lumea sare pe el ca sa dovedeasca. Si apoi, biblia e o carte istorica, bineinteles ca unele evenimente au avut loc, toate chiar, insa intelese dupa cunostintele detinute de respectivii la acea vreme, adica false in realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Orce carte sau scriere religioasa.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Teoretic, biblia.
Dar si biblia la urma urmei este doar o carte, nu se poate stii 100% sigur daca e adevarata.

| Thunderstruck a răspuns:

Nici unul, traim pe o planeta imperfecta, doar 1% din apa e potabila, 72% din suprafata e apa.

| RAY a răspuns:

Stiintific nici unu

metaforic biblia

| Mădă0611 a răspuns:

Lumea e prea perfecta sa nu existe un creator. Acum... unde-i perfectiunea, nu stiu, in Universul asta sigur nu e. thinking

| Qinz a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=9m8AAnbD-Jg
http://www.youtube.com/watch?v=oAXLsuLAXZA
http://www.youtube.com/watch?v=WQ0syRSkvQs
Aicea la minutu 4:50 http://www.youtube.com/watch?v=1YcbzQHoxgs
Partea a doua http://www.youtube.com/watch?v=6TPI9lYvE5g isi continua ideea
http://www.youtube.com/watch?v=rhqtLefUvA4
Si emisiunea ''Verdictul stintei creatie'' d epe youtube daca vrei sa vezi
Mai am o gramada da n-are sens sa caut ca poate zici ca is doar niste prostii si atuncea este totul nul

| Inferno a răspuns (pentru Qinz):

Sunt doar niste prostii.

| cosmin1211 a răspuns:

Argumentul este sufletul unui crestin.

| AnicaiAlin a răspuns:

Cel mai puternic argument de pana acum care sustine teoria darwinista este asemanarea ADN-ului tutror vietuitoarelor de pe pamant.(animale, pasari, insecte, pesti, oameni)
Mai exact nu e vorba despre tot codul genetic ci doar ca la baza dezvoltarii embrionale este acelasi cod pentru toate vietuitoarele indiferent de pozitia geografica, marime, culoare, greutate.
Acest lucru denota ca este foarte posibil ca stramosul nostru cel mai vechi sa fie un organism unicelular din care a pornit dezvoltarea speciilor din cele mai vechi timpuri(dinozauri, reptile) pana la momentul evolutiei omului si a modificarilor fizice si psihice ale acestuia.

| Cristi_8211 a răspuns:

Evanghelia dupa IUDA