| CelebruAnonimus a întrebat:

Este vreo încălcare a drepturilor în cazul în care te ia cineva regulat în râs că ești creștin, vorbește de urât și ia în derâdere tot ce e sfânt pentru mine și pe mine, inclusiv? Este vreo soluție legală?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Fiecare om are dreptul legal de aș practica religia. Da, exista solutii legale, dar uneori e mai bine sa treci cu vederea, pentru ca astfel de oameni nu merita sa te epuizeze. Romani12:17-21.

37 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu unu spun ca nu e ok sa jignesti omul prin jigniri sau sa vb de urat despre sfinti, personaje biblice, in ro prostia e mare asa ca democratia a fost inteleasa aiurea, am dreptul sa aduc argumente rationale nu jigniri sau injuraturi

| danut a răspuns (pentru RAY):

Aici esti OK.

| T0T a răspuns:

Dacă te ia pe tine în derâdere și te jignește din cauza religiei tale e xenofobie. Nici legal nu e.
Ce observ eu e că doar schimbăm obiectivele, însă gândirea "primitivă" nu poate fi eradicată nici în prezent. Trist.

| Holiday a răspuns:

Uite, daca eu afirm: "Isus, personajul central al scrierii Vechiul Testament, a fost doar un sectant schizofrenic", crezi ca exista vreo lege, in vreo tara cat de cat civilizata, care m-ar putea acuza de ceva?!? Cu siguranta, nu.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Iisus nici nu apare in vt

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Eh, normal ca ai dreptate, am scris gresit, e vra vorba de NT. Nu-i bai, ideea e aceeasi.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Sigur iti vei primi "raspunsul" pentru afirmatia ta, DAR LA TIMPUL OPORTUN.

| danut a răspuns (pentru RAY):

De nenumarate ori.
Psalmi 24,
5. Acela va cãpãta binecuvântarea Domnului, starea dupã voia Lui datã de Dumnezeul mântuirii lui.
Dupa cum se observa apat in acest text DOI Dumnezei cu doua functii diferite:
1 Domnul care DA BINECUVANTAREA si
2 Dumnezeu care acorda accepul Domului (Dumnezeu Fiul) pentru acordarea binecuvantarii mantuirii.
Este evident ca in acest verset DAVID il numeste pe Hristos, Domn iar pe Dumnezeu Tatal, Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Este si in Vechiul dar trebuie sa citesti.

| RAY a răspuns (pentru danut):

De vina este educatia, cultura, bunul simt chesti lipsite in ziua de azi, sunt multi asa zis atei cu numele

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru RobertG101):

Lasa-l bre ca el nu doar ca este indoctrinat, dar este si extremist. Pun pariu ca daca ar avea putere ar fi in stare sa instaureze o noua inchizitie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Religia mea salveaza vieti, face transplanturi, trimite oameni in cosmos si face oamenii mai buni prin scoala, ajutorare si Dumnezeu. Nu face ciulama din toata omenirea.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Dumnezeu nu vrea nimic de la nici un om dar ca orice parinte vrea doar binele pentru copii SAI. Ca orice parinte arata drumul necesar pentru o viata cu mult mai buna decat aia pe care noi credem ca ne-ar duce catre "culmile fericirii" dar ne ducem catre rau. Catre "osanda vesnica" nu Dumnezeu te trimite ci consecintele a ceea ce am ales noi. Dumneze ne poate arata doar unde sa mergem, daca noi vrem in directia opusa Dumnezeu NU NE POATE FORTA.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Cand Biblia se refera la pedeapsa vesnica se refera la EFECTELE pedepsei, nu la durata acesteia.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Eu nu comentez din prizma unor secte care dpdv religios sunt cu mult peste religile traditionaliste ci din prizma BIBLIEI.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Fugi de aici, sunt zeci de milioane de oameni care interpreteaza Literar Biblia si nu au nici un fel de personalitati multiple. Nu am sa fac acum un studiu aplicativ de citire a Bibliei cu tine dar sunt destule site-uri care fac acest lucru. Biblia se intelege in context textual si istoric, nu doar iei un verset si dai cu el de pamant. Poporul LUI Dumnezeu TREBUIA sa stie Legile Creatorului si sa le urmeze, daca le incalcau, meritau moartea DAR pentru unii care nu stiau Legile se apliac IERTAREA. Totul este in functie de evenimente, istorie, obiceiuri, CONTEXT cum se mai numeste.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Nu dragule, lumea este asa din cauza atractiei pentru rau si egoism dar pentru ca vrea sa fie si Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Raul va avea un sfrsit. Dumnezeu l-a facut pe om cu posibilitatea de a ceia fiinte vi si de a alege "drumul" pe care sa o ia, in asta consta alegerea. Omul "a ales" sa-si dea dreptul de administrator al pamantului, Satanei, ce poate face Dumnezeu daca voinat omului a fost sa dea altuia dreptul sau?
Totusi Dumnezeu are o cale de a inceta dominatia raului, Dumnezeu are un plan bine stabilit care isi "urmeaza" cursul iar in curand totul se va schimba.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Asta de unde e scoasa?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

De unde ai luat toate astea, ceva literatura?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Vieti anterioare, esti zglobiu?

| SG1995 a răspuns:

Daca te insulta pe tine direct, da e o contraventie, dar daca iti insulta religia nu e.

| xerxes1 a răspuns:

Acum cateva sute de ani ai fi putut sa-l denunti si ar fi fost ars pe rug, averea confiscata, familia alungata.Toate in numele lui Iisus Hristos.
Dar vremurile se mai schimba, lumea se mai trezeste din somnul ignorantei.

| NGheorghe a răspuns:

Exista si o soluție corecta, deoarece biblia pe lângă adevăruri mai conține si minuni ( o minciuna ștrumfată ar fi cea cu Adam si Eva... am mai vb despre asta). Bineanteles ca exista soluții legale, doar ca problema este ca tu, crezând si in tâmpenii, inevitabil vei face tâmpenii. Vorbirea urâta si derâderea este un act ca tu sa ajungi sa te corectezi. Nu ai cum sa râzi de adevăr, dar de prostie... întotdeauna.

| udrescuf a răspuns:

NU pentru ca noi romani nu avam asa ceva sad

| Apathy666 a răspuns:

Din nefericire pentru crediciosi nu mai poti arde pe cine pe rug pentru ca iti ia in deradere prietenii imaginari.