| ExodusLaVey a întrebat:

Esti gata sa mori pentru credinta ta? Pentru Iisus?

http://www.youtube.com/watch?v=Ykhw4Zn1PTk

Răspuns Câştigător
| crazy14 a răspuns:

Nu stiu! In momentul in care vezi ca moartea e aproape ai da oarice sa mai traiesti, poate ca mi-as da viata pentru cei pe care ii iubesc, dar nu sunt sigura, daca as spune da as minti! Sper sa nu fie nevoie nicioadata sa-mi dau vaiata pentru cineva!

16 răspunsuri:
| muffy1 a răspuns:

'nu suntem o specie inteligenta, ne omoram unii pe altii pentru controverse despre ce se intampla cand murim, si apoi esuam sa vedem ironia in asta"

| martzian a răspuns:

Filmuletul ne ofera o lectie excelenta. Eu pot sa raspund doar in ceea ce ma priveste: Da! Eu am fost, de cateva ori bune, prin prisma slujbei pe care am avut-o, in situatii in care am fost la un pas de asta.

| EmaS a răspuns (pentru martzian):

Ce har sa poti sa ramai credincios lui Dumnezeu chiar si in fata mortii! Dar, noi stim ca moartea este doar trecerea la adevarata viata!

| ExodusLaVey explică (pentru EmaS):

Nu, asta crezi tu si ceilalti adepti ai crestinismului, dar ceilalti stiu ca moartea este sfarsitul.

| ExodusLaVey explică (pentru EmaS):

Ce se petrece in timp ce o persoana este in moarte clinica este doar un impuls trimis catre creier care da senzatii extra-senzoriale, care te fac sa simti ca plutesti. De aceea se spune ca te inalti la cer, dar e doar moarte clinica, cand ai murit de tot nu mai simti nimc, corpul put si simplu a murit si odata cu el si sinele.

| EmaS a răspuns (pentru ExodusLaVey):

Eu nu cred!

| ExodusLaVey explică (pentru EmaS):

Vezi care e greseala la voi? Voi nu credeti de exemplu explicatia stiintifica care are si o dovada solida, voi credeti in ceva ce nu puteti simti si nu putti dovedit.

| EmaS a răspuns (pentru ExodusLaVey):

Oho,si cat de bine pot sa simt prezenta lui Dumnezeu si ajutorul Lui in viata mea!

| ExodusLaVey explică (pentru EmaS):

Nu ai cum sa simti asa ceva, nu exista ajutor "dumnezeiesc", pur si simplu asta crezi tu, dar nu inseamna ca e si adevarat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de motiv. daca e sa aleg intre satan si Iisus, deja am ales.in rest,tot ce spune,prostul ala scrasnind printre dinti, cu pistolul in mana, am cetit aici pe TPU, la religie, din partea unora care nu difera prea mult de inteligentul ala cu pistol.

| ExodusLaVey explică (pentru anonim_4396):

Pai nu te-a pus nimeni sa alegi intre aceste 2 zeitati create de oameni, cum spuneam : sunt ateu, si la subiectul religie spun mai mult adevar. Si ala nu e un prost si nu mai stiu eu cum... Mie mi se pare foarte tare ce a facut, adica omul incerca sa gaseasca un crestin adevarat, si totusi nu exista unul care sa isi dea viata pentru Iisus, si dupa cum noi stim din biblie, 'Iisus s-a sacrificat pentru noi, a murit pentru noi.'
Dar intrebarea este : Daca ai fi in locul soferului din video, cum ai raspunde?

| Silviuloan a răspuns:

Da!
Mantuitorul si-a dat viata pentru noi PACATOSI a indurat chinurile cele mai cumplite, iar noi nu putem sa ne ducem crucea pana la capat?

| ExodusLaVey explică (pentru Silviuloan):

Nu cred ca ai face asta, iti respect raspunsul propriu, dar parerea mea e ca nu ai face asta, inca nu ai fost pus intr-o situatie ca asta asa ca nu ai de unde sa stii... cel mai probabil nu ti-ai da viata pentru Iisus.

| Morrigan a răspuns:

Dar tu, esti gata? sunt de acord cu acel videoclip, o multime de oameni (care se tin mari crestini), merg la biserica doar de ochii lumii, sau sa isi etaleze undeva hainele noi sau poate doar sa "faca prezenta" (odata mergeam si eu, si cand ieseam, mai auzeam persoane pe scari, dar ai vazut ca x nu a mai venit de nu stiu cand sau cum s-a imbracat y). cred ca sunt si cativa care chiar cred, dar destul de putini, poate chiar mai putini, ar fi cei care ar "fi gata" sa moara pentru cineva, pe care nu l-au vazut/auzit. ci doar le-a fost "prezentat" de biserica

| ExodusLaVey explică (pentru Morrigan):

Eu nu, in primul rand sunt ateu, si in al - 2 - lea rand oricine ar fi in locul celor 2, oricat de mare crestin nu ar muri pentru credinta sa.