| mentholinks a întrebat:

Eu sunt aproape convins ca exista Dumnezeu dar nu ma ajuta cu nimic chestia asta. Tot nu am nicio speranta. Si parca ma si simteam mai bine cand eram ateu. Din ce cauza oare?

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Probabil pentru ca nu ai o relatie apropiata cu El.

| Mayhem666 a răspuns:

"Eu sunt aproape convins ca exista Dumnezeu dar nu ma ajuta cu nimic chestia asta. "

Cum de esti aproape convins? Ce dovezi ai ca exista?

"Si parca ma si simteam mai bine cand eram ateu."

Te simteai mai bine ca stiai ca nu ai nici o speranta. Acum te simti mai rau pentru ca tu crezi ca Dumnezeu exista si tot nu ai speranta. Intr-un fel ti-ai crescut asteptarile dar ai lasat la acelasi nivel rezultatul care credeai ca o fie la final.

"Din ce cauza oare?"

Simplu.
Ateu (nu crede in existenta lui Dumnezeu) - nu aveai speranta.
Crestin (crede in existenta lui Dumnezeu) - tot nu ai speranta.
Rezultatul e acelasi, dar ti-ai crescut asteptarile prin faptul ca acum crezi ca Dumnezeu exista.
Exact asta e si problema. Daca nu iti schimbai asteptarile, nu te simteai mai rau.

Bineinteles, ca nu e asa pentru toti. Depinde ce fel de speranta. Ateii au sperante, dar sperante in alte domenii, nu in ceea ce va urma dupa moarte.
Tu despre ce fel de sperante vorbesti? Asta e un factor foarte important, poate chiar crusial. Trebuie sa spui la ce fel de sperante te referi, ca sa poti sa obtii un raspuns cat mai precis.

| halogen001 a răspuns:

"Ceea ce se afirmă fără dovezi poate fi respins fără dovezi" - Christopher Hitchens
"Toţi oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva." - Stendhal
"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke
"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească." - Arthur Schopenhauer
"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin
"Puneţi la îndoială cu îndrăzneală până şi existenţa lui Dumnezeu pentru că, dacă ar fi unul, trebuie cu atât mai mult să fie de acord cu omagiul raţiunii decât al fricii oarbe." - Thomas Jefferson
"Proştii resping ceea ce văd dar nu ceea ce cred; înţelepţii resping ceea ce cred şi nu ceea ce văd." - Huangbo Xiyun
"E nevoie de religie pentru ca oameni buni să facă lucruri rele." - Steven Weinberg
"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi
"Religia este considerată de oamenii obişnuiţi ca fiind adevărată, de către înţelepţi ca fiind falsă, de conducători ca fiind utilă" - Seneca cel Tânăr
"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Toate religiile sunt inventate de catre oameni." - Napoleon Bonaparte
"Religia este unul din motivele pentru care cei saraci nu ii omoara pe cei bogati" - Napoleon Bonaparte
"Religia este excelenta pentru a controla oamenii obisnuiti." - Napoleon Bonaparte
"Cel care nu vrea să gândească e bigot, cel care nu poate să gândească e prost, cel care nu îndrăzneşte să gândească e sclav." - William Drummond

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca trebuie sa fii convins 100%. Cand erai ateu erai 100% convins nu aproape convins.Traim in perioada in care Apocalipsa ii spune "Laodiceea". Isus vorbeste despre crestini ca sunt caldicei. Ori El doreste crestini fierbinti. Caldicei este tot una cu "aproape cresrtini", precum esti tu.

| mentholinks explică (pentru TamplaruAnisoara):

Eu nu sunt crestin, nu cred ca Isus e Dumnezeu, nici nu are cum sa fie.

| mastadont a răspuns:

Te simți mai bine când ești ateu pentru că nu trăiești în minciună, nu te minți pe tine însuți cu o speranță falsă și puerilă.

| CIaudiu a răspuns:

De cand esti credincios? Intrebarile tale ma faceau sa cred ca esti ateu.

| Babacunene a răspuns (pentru CIaudiu):

Ii e frica de moarte. Isus a trecut prin moarte si a invins moartea cu ajutorul lui Iehova, tatal sau ceresc.

Intrebarea pare totusi ironica.

| mentholinks explică (pentru Babacunene):

De unde pana unde ai dedus tu ca imi e frica de moarte. Ce IQ ai, mai mare de 100?

| mentholinks explică (pentru CIaudiu):

De vreo 7 ani cred in Dumnezeu.

| Babacunene a răspuns (pentru mentholinks):

"Tot nu am nicio speranta."

| mentholinks explică (pentru Babacunene):

Pai si daca traiesc vesnic si nu ma simt bine e un rahat si mai mare.

| Bluestar15 a răspuns:

Credinta in Dumnezeu ajuta omul, dar fara lucrarea tainelor (spovedanie, impartasanie), fara rugaciune (hrana sufletului si comunicarea cu Dumnezeu) si fara mersul la liturghie (actualizarea sacramentelor, unirea cerului cu pamantul), omul ramane exact in starea pe care o descrii: fara speranta. Asta se intampla fiindca una e ca stim ca Dumnezeu exista si alta e ca ne hranim sufletul cu rugaciune, sa ne curatam sufletul de pacate prin spovedanie, sa ne unim deplin cu Hristos in impartasanie etc. Toate cele bune, Doamne ajuta! happy

| Babacunene a răspuns:

Dupa moarte urmeaza invierea. Asa ca nu scapa nimeni de moarte, fie credincios fie necredincios. Asta pana la Armaghedon. Doar supravietuitorii Armaghedonului vor avea sansa sa nu moara niciodata.