| Moisie a întrebat:

Credeti ca o Biserica, asa cum este cea crestina, care a ucis milioane de oameni, si a inventat aparate de tortura in loc de Tomografe si medicamente pentru ajutat oamenii, are sau NU, competenta de a binecuvanta casatoria intre doi tineri care au fost binecuvantati cu darul iubirii direct de Dumnezeu?
Daca DA, cine le da aceasta competenta tinand cont de faptul ca crestinismul NU a incheiat niciun Legamant cu Dumnezeu, deci este o religie care nu are nicio legatura cu Dumnezeu, dar foarte multe legaturi (mai ales prin crime, curvarii si excrocherii) cu "dumnezeul" veacului acesta, numit si Diavolul.
Credeti ca doi tineri care se iubesc are nevoie de binecuvantarea celui care singur isi spune Lucifer, si a fost slavit timp de peste 1000 de ani in toate bisericile crestine cu acest nume de Lucifer?

27 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Daca te referi la libertatea celor care au calcat in picioare invataturile crestine interpretandu-le in interes propriu dar impotriva credintei lor crestine, atunci da, ACELE LIBERTATI ALE ACELOR OAMENI s-au facut vinovate de multe...

| milan9 a răspuns:

Chiar în cea mai neagră suferinţă a Bisericii, atunci când în Apusul Europei, învăţătura creştină a fost oprimată prin nerespectarea ei de către cei care trebuiau s-o respecte, prin inchiziţie, victimele nu s-au ridicat la mai mult de câteva mii... de unde scoţi tu sutele de milioane? Vinovăţia apartine câtorva proşti din evul mediu care prin abuzurile lor au calcat in picioare învăţătura Bisericii...

Nu-mi aduc aminte cine, dar bine spunea cineva, ca acele abuzuri din spatiul apusean (evul mediu) n-au fost comise de Biserica catolica (cu a ei invatatura) ci de catre prostii care din pacate apartineau atunci acelei biserici... Si eu cred ca e adevarat sad
Imi este greu sa-mi imaginez de ce e in stare individual omul care interpreteaza totul dupa sine, care e dispus să-şi calce în crezul, valorile toate, toate lucrurile bune in esenta lor, toate certitudinile, pentru a face loc abuzului LIBERTĂŢII sale, in forma sa primar animalica. sad

| sabinabujor2 a răspuns (pentru milan9):

Exact,MOISIE interpreteaza gresit tot ce a citit din biblie: tu din asta ai inteles ca Iisus e Lucifer?" Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa."
-tu din asta ai inteles ca tatal ceresc il numeste pe Crisos Diavol? "De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme."
Atunci scuza-ma ca iti zic, dar eu cred ca ai o problema destul de mare.Consulta-te cu profesoara/profesorul de religie, si o sa-ti explice ea/el despre ce e vorba.Nu am vrut sa te jignesc, ci doar sa iti spun ca nu ar trebui sa le iei pe toate ca fiind demonice si toate cele...

| sabinabujor2 a răspuns (pentru sabinabujor2):

Serios,chiar nu am vrut sa sune ca o jignire asupra lui Moisie.

| milan9 a răspuns (pentru sabinabujor2):

Nu probabil ca ai inteles gresit, eu nu am spus nimic nici despre Lucifer si nici despre Luceafar...

Biblia este PLINA DE METAFORE, si in consecinta, foarte usor pentru unele persoane sa scoata ABERATII CRUNTE, interpretari stranii ce arata ca nu au inteles nicioadata ce inseamna "valoare metaforica" a cuvintelor.

Fiul lui Dumnezeu mai este numit si "Luceafarul de dimineata" dar asta nu inseamna ca trebuie sa-L discutam pe Mantuitorul Hristos din punct de vedere astronomic... thinking

Este doar o metafora.

| Moisie explică (pentru sabinabujor2):

Doamne feri, chiar la mincimosu de religii ma trimiti?
Cat despre Steaua stralucitoare vei gasi in alte editii ca ea se numeste Luceafar ceea ce in Biblkia vulgata in limba latina, pentru ca cca 1500 de ani aceasta era singura valabila, Luceafarul din Limba Ro se traduce cu LUCIFER!
Cat despre Diavol ce neclaritati ai, pai tu nu stii ca Diavolul a aparut odata cu nasterea Noului testament, pentru ca in Tanach nu exista Diavoll, am zie Tanach pentru ca aceasta este drnumirea originala a VT!
Asa ca mai degraba invata tu sa te documentezi si apoi incerca si sa rationezi corect!

| sabinabujor2 a răspuns (pentru milan9):

Pai eu n-am spus nimic de tine, Moisie a dat exemple din biblie pe care el le considera "satanice".Eu nu am nimic cu tine, ci doar ma fascineaza ce a putut el sa inteleaga din biblie si invataturile lui Iisus.

| Moisie explică (pentru sabinabujor2):

Nu mai bate campii ca uite si aici in Wiki poti vedea ca Isus este numitv si Lucifer
Ia cauta atent in linkul asdta si nu mai vorbi pe baza de credinta a proasta, adica fara ca mai intai sa te documentezi
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
http://de.wikipedia.org/wiki/Luzifer
http://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer
http://fr.wikipedia.org/wiki/Lucifer
Mai vrei si in limba rusa?

| Moisie explică (pentru sabinabujor2):

Pai vezi clar ca si Wikipedia de toate limbile confirma ce spu eu
Sau mai vrei sa-ti mai dau si al; te linkuri!

| Moisie explică (pentru milan9):

Dar faptul ca Luca vorbeste despre caderea Luceafarului la care s-au dus cei trei Magi, exprimanduse cu "L-am vazut pe Satana cazand din ceruri ca un fulger ...tot metafora este?
Pai daca este metafora in Biblie, ce ar fi sa folosim si noi aceeasi metafora si sa-l numim pe Christos intotdeauna cu numele de Satana sau Lucifer, bineinteles tot metaforic!

| milan9 a răspuns:

Care magi care Luceafar visezi? Parca era vorba de o stea, de un semn astronomic, de un simbol...

Daca vei face permutari si aranjamente din cuvintele Scripturii nu arati decat o mare necinstire si falsificare a mesajului crestin autentic. sad

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai Luceafarul nu este o stea?
Eu nu fac nicio permutare, mai degraba pe tine te deranjeaza adevarul!

| cristimihailov a răspuns (pentru Moisie):

Ca de obicei, Luceafarul ramane planeta...

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Evident ca da, ca doar nu pe degeaba Iov 9. 9 si Luca l-au vazut pe Christos = Lucifer/Satana ca pe Steaua luminoasa a diminetii!
Uite ce zice Apostolul Petru cand anunta ca Isus va veni din ceruri ca sa-si faca pe pamant Biserica sa cauta in 2 Petru 1. 19 ...si dupa aia mai vorbim!

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Si Lucifer tot o planeta este, ia vezi aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Si citeste tot, ca poate pina la urma te prinzi

| cristimihailov a răspuns:

Tu de unde le scoti?

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Evident ca din Biblie!
De ex versetul de mai sus l-am luat din Luca 10:18

| cristimihailov a răspuns (pentru Moisie):

Haide tata, lasa stilul can can. De unde scoti intrebarile?

| Moisie explică (pentru cristimihailov):

Asta este secretul meu!

| ElenaRomann a răspuns:

Nu Biserica lui dumnezeu a facut acele nedreptati ci poate niste ciumpalaci care nu iau respectat invataturile.

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Care invataturi?
Pai nu Isus spunea ca el NU a venit sa aduca pacea ci sabia?

| ElenaRomann a răspuns:

Aberatii mincinoase sau glume proaste în program?

| Moisie explică (pentru ElenaRomann):

Ce ar fi sa incerci sa raspunzi la intrebarea din titlu?
Sau iti este cam greu din cauza ca iti cere un minim efort intelectual?

| sabinabujor2 a răspuns:

Stiu despre ce vorbesti:biserica a provocat cele mai multe razboaie in lume si a ucis cei mai multi oameni in istorie.Ai vazut vreodata filmul "Ingeri si demoni" explica tot ce-i cu biserica si Illuminati. Dar care biserica se folosea de oameni si-i convigea sa lucreze de 3 ori pe saptamana in folosul bisericii ca o"multumire" fata de Dumnezeu? In care biserica PAPA le cerea bani oamenilor ca sa le ierte pacatele, nu Dumnezeu, ci Papa sa le ierte pacatele? In case biserica apar semne satanice si tot felul? BISERICA CATOLICA! Toate astea sunt explicate in filmul"Ingeri si Demoni" care nu este un documentar, este un film in toata regula.Dar a observat vreodata semnele satanice din industria muzicala si mass-media? Stii ce semne sunt pe bancnota de un dolar? Ai observat ca pana si in filmele DISNEY apar semne satanice si imagini pornografice?

| Moisie explică (pentru sabinabujor2):

Asta este doar o jumatate de adevar!
Si o jumatate de adevar valoreaza cat o minciuna intreaga, Biserica catolica a comis acele crime, dar tu uiti ca aceasta despartire intre catolic si ortodox s-a produs la Schisma, adica atunci cand crestinismul avea deja o activitate criminala de 1000 de ani.

| Moisie explică (pentru sabinabujor2):

Dar tu stii ca "dumnezeul" religiei crestine se recunoaste singur ca se numeste Lucifer? (vezi Apoc 22:16)
Tu stii ca Isus Christos a fost slavit timp de peste 1000 de ani in toate bisericile sale cu numele de Lucifer? vezi Wikipedia
Sau tu stii ca Tatal ceresc l-a aruncat pe L:ucifer din ceruri pentru ca i s-a opus?
Dar tu stii ca Tatal ceresc il numeste pe Christos Diavol? vezi Apoc 12:12)
Dat tu stii ca in Apoc. 1:18 Christos imediat dupa ce a inviat, se lauda ca este seful Iadului>
Tu stii ca Isus Christos va indeparteaza de Legea lui Dumnezeu pentru ca o consider ca fiind un GUNOI? vezi Filipeni 3:3-6
Tu stii ca cei trei Magi adica VRAJITORI si nu regi, au venit sa-l caute pe Diavol si nu pe Dumnezeu, Tu stii ca evanghelistul Luca se lauda ca a primit impreuna cu toti ucenicii lui Isus putere si stapanire peste Draci,(vezi Luca 9:1) si nu peste ingeri, iar acei evanghelisti au scris Noul Terstament folosind ajutorul dracilor peste care au primit stapanire +++ alte care dovedesc ca Isus Christos care singur se recunoaste ca Lucifer, este de fapt Satana?
Asta nu te ingrijoreaza?