| YourDailyApple a întrebat:

Evreii sunt o religie sau o rasa ca arabii? ca nu prea inteleg un prieten mi-a spus ca are origini evreiesti din partea bunicului.
Dar europoizii sunt albi?

10 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Evreii sunt o etnie cum românii sunt alta şi nemţii alta. Iudaismul e religia evreilor. Ca şi cum ar exista o religie "românism" pentru români, înţelegi? Mai pe scurt, sunt ambele.

Europenii, ca şi majoritatea evreilor, sunt albi. Caucazieni.

NOname
| NOname a răspuns:

Un om poate fi etnic evreu şi deşi evreii - de regulă, urmaşii al populaţiei de bază din Palestina antică - au o religie a lor majoritară (iudaismul), există şi evrei agnostici, atei, panteişti şi cam de orice apartenenţă religioasă existentă. Depinde de la om la om.

| doctorandus a răspuns:

Exista si evrei agnostici, atei si crestini.

| danay72 a răspuns:

Este o nationalitate.

| T0T a răspuns:

Daca nu stii intelesul unor cuvinte iti recomand sa consulti dictionarul inainte de a le incadra intr-o intrebare.

| Mayar a răspuns:

Evreii sunt o nationalitate! Religia lor se numeste iudaism, om prost! nici pe wikipedia nu te deranjezi sa intri.

| Dorugar a răspuns:

Evreii sunt un popor, si anume poporul ales de Dumnezeu, iar religia lor se numeste si Mozaica pentru ca porneste de la Legile pe care Dumnezeu le-a dat lui Moise (si nu crestinilor) si tot Dumnezeu i-a inspirat pe rabinii acestei religii sa scrie Biblia pe care au furat-o crestinii si o interpreteaza in alt sens (adica mincinos) decat asa cum a inspirat-o Dumnezeu sub atenta supraveghere a Duhului Sfant ca nu cumva sa-i fie interpretata gresit, lucru neglijat de crestinii care o interpreteaza dupa capul lor si nu asa cum au interpretat-o acei rabini!
2 Nu se spune "europoizi" ci se spune EUROPIZI, si da, europizi exista si europizi ca noi sunt si evreii vezi definitia https://de.wikipedia.org/wiki/Europide. si europizi mai inseamna si "oameni albi"

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Evreii sunt o natiune.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu sunt o rasa, evreii sunt o religie, dar si o etnie.
Etnia presupune apartenenta la o cultura, prin vestimentatie, religia practicata, limba vorbita etc.
Arabii nu sunt nici ei o rasa, ci tot o etnie. Arabaii pur si simplu sunt vorbitorii de limba araba. Acestia ca si rasa sunt tot caucazieni ( ca si noi, de altfel ). Ca tot ai adus vorba de europoizi, nu exista nici rasa "europoida", ci se numesc caucazieni.

Caucazienii pot fi, fie indo-europeni, fie semiti ( evrei, arabi ).