| Metalheadforever666 a întrebat:

De ce exista contradictii intre religii? Ma refer in special la cea dintre crestinism si islam.

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Se ghideaza dupa carti diferite.Islamul dupa coran si crestinii dupa Biblie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Una e de la Dumnezeu alta e de la om

| MissHalcyon a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Atat islamismul cat si crestinismul sunt religii concepute de oameni. Daca tot crezi in ceva, macar ai respect pentru cei care cred in altceva, nu e nevoie sa fii ignorant.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru MissHalcyon):

Crestinismul ce om l-a conceput prietene?

| Inferno a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai si daca nu a conceput nimeni crestinismul atunci cum de exista? A aparut asa,cum apar curcubeele dupa ploaie? A rasarit ca o ciuperca din pamant?

Nimeni nu a facut Empire State Building,dar exista, pentru ca, vezi tu, vantul, ploile si ninsorile, stii tu, in timp, eroziunile... cum s-a intamplat cu babele la noi.

| Inferno a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"Una e de la Dumnezeu alta e de la om"

De unde stii ca una e de la Dumnezeu, pe ce te bazezi?

| mODIN a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Si de unde sti care e care?

| mODIN a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Dar islamul?

| sublime89 a răspuns:

Daca nu ar exista contradictii, atunci presupun ca nu le-am mai putea numi religii diferite, si ar fi o singura religie globala. Totul vine din faptul ca diferite grupuri de oameni vor interpreta diferit anumite idei religioase odata cu trecerea timpului. Asta e un proces inevitabil. Religiile se nasc, evolueaza si mor, ca orice altceva. Atunci cand o religie evolueaza, se poate tranforma treptat intr-o cu totul alta religie. In cazul in care o religie dispare, atunci de obicei ii ia alta locul.

| Deaad a răspuns:

Exista,ca fara contradictii nu se poate.Una nu e de acord cu ce face alta, cealalta, la fel.Si asa se ajunge la extreme.De exemplu,Islamistii,se imbraca in dinamita si se duc in bisericile crestine,le detoneaza, moare si el, distruge si biserica, omoara si multi oameni, apoi zice el ca se duce la Allah.O prostie.Deci,pana unde merge ura intre culte...

| NGheorghe a răspuns (pentru Deaad):

"Deci,pana unde merge ura intre culte..."
Pai, ura nu "merge" ci chiar face parte din cult deoarece cei care se detoneaza CRED in faptul ca vor fi rasplatiti cu varf si indesat.
Cand scopul unor religii nu este cel de asi marii numarul adeptilor, ci cel de a distruge adeptii celorlalte religii, poti sa spui: "Adio pace!" si apoi sa stai cu ochii in patru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asat e razboiul adevarat amice.razboiul care nu se termina niciodata.Din cauza asta s-au pornit atatea razboaie sfinte. E chestie facuta de om,de cei ce vor decimarea in masa, de cei ce vor sa stapaneasca pamantul. Daca vor ajunge unde vor ei, vor instaura o ordine mondiala (foarte posibil sa fi auzit de asta), o religie unica, un stat unic, etc unic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce contradictii sant? si in legatura cu ce? cu sufletul? cu moartea? cu mantuirea? ce contradictii ai vazut tu?

| RaduMD a răspuns:

Din moment ce sunt religii diferite, atunci sunt contradictii. Simplu. Daca nu ar fi nicio contradictie, am vorbi de aceeasi religie.

| digital7shady a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care exista rivalitate intre Pepsi si Coca-Cola. Si, ca sa mai facem o comparatie, ambele au gust bun, dar niciuna nu iti face bine.

| DeusCorrupti a răspuns:

Toate contradictiile au acelasi motiv.
Fiecare isi apara partea.

| Darkness13 a răspuns:

Oamenilor le place sa se certe.

| MissHalcyon a răspuns:

Pentru ca aceste religii au aparut in locuri diferite, in perioade de timp diferite, plus ca religiile implica si o anumita cultura care e reprezentativa zonei respective. Nu exista religii care sa fie 100% identice.

Întrebări recente