| BenjaminFranklin a întrebat:

Exista in Romania culte crestine neutre? Adica, sa nu apartina protestantilor sau neoprotestantilor? Daca da, ce baza doctrinara au?
Sunt foarte interesat de acest lucru asa ca am decis sa vad daca pot sa gasesc un astfel de cult

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Eu am găsit așa ceva, am și fost la o slujbă de-a lor sau nici nu știu să descriu mai exact ce naiba a fost aia. Deci de existat există, dar n-am apucat să vorbesc prea mult cu ei, de când am văzut că îmi cer bani am decis că e timpul să plec.

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Martorii lui Iehova sunt atat de "neutri" de nu respecta nici Biblia si nici crestinismul, ci doar teoriile unui anumit fondator al lor, Russel.
Ei singuri spre exemplu se recunosc a nu fi crestini.

Spun ca nu respecta Sf. Scriptura pentru ca au modificat-o periodic si au interpretat-o subiectiv ajungand la foarte multe invataturi eronate devenite "necrestine", si asta dupa 2000 de ani de crestinism lasat prin Întruparea Fiului lui Dumnezeu.

| milan9 a răspuns:

In primul rand culte neutre în raport cu ce anume? Dacă te referi la neutralitatea fata de protestanti si neoprotestanti atunci iata, Biserica Ortodoxa si Biserica Romano-Catolica sunt neutre fata de protestanti si neoprotestanti.
In afara lor mai sunt cei pe stil vechi, "stilistii", şi cam atât... happy

| sublime89 a răspuns:

Eu n-am auzit de asa ceva.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Martorii lui Iehova.

Vezi aici mai multe despre convingerile ce le au: http://www.jw.org/ro/martorii-lui-iehova/intrebari-frecvente/

Cele bune!

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Pai in Romania se gasesc rar aceste culturi dar..Protestantii se inchin in templu(mai mare ca un fel de biserica)Eu personal in Belgia(aici stau) am gasit culturi precum baptistii si era o cladire normala ca un bloc si te duceai acolo si te inchinai..de protestantii ei stau in templu sua la fel cum ti-am zis mai sus.Succes!