| Hyperion31 a întrebat:

Exista pacate pe care Dumnezeu sa nu le ierte? Daca ne caim pentru pacatele noastre, obtinem iertarea lui Dumnezeu? (De exemplu un om care si-a vandut sufletul diavolului, daca vrea sa se intoarca la Dumnezeu, va mai putea?)
Funda

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da exista iertare pentru orice pacat, dar este necesar ca acel om sa se caiasca, sa regrete sa paraseasca pacatul si sa nu il mai practice.,, Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri, ca să nu păcătuiţi. Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor.,,

| Gizăz a răspuns:

Dumnezeu ăsta pare o scuză bună de-a fi jigodie cu gândul că ne căim mai încolo şi tot vom fi iertaţi.

| martzian a răspuns (pentru Gizăz):

Va inselati amarnic. Fiti atent ce spune Biblia apropo de ceea ce spuneti dvs:

" Dacă noi păcătuim în mod intenţionat, după ce ni s-a făcut cunoscut adevărul, nu mai este nici o jertfă pentru păcat, ci numai o aşteptare înfricoşată a judecăţii şi a focului cumplit care-i va mistui pe cei care I se împotrivesc lui Dumnezeu." (Evrei 10:26-27, NTR)

| Gizăz a răspuns (pentru martzian):

1. Citatul ăla abominabil arată doar că venerezi un monstru. (dacă ar exista)

2. Eşti naiv tare dacă ai impresia că 90% dintre creştinii din această ţară au habar ce e aia Biblie. Au o viziune ultrasimplificată asupra subiectului şi gândesc cum am spus eu mai sus.

| martzian a răspuns (pentru Gizăz):

„ Citatul ăla abominabil arată doar că venerezi un monstru. (dacă ar exista)" – vezi de ce nu are ursul coada? Mai intai te jelesti ca nu este corect, ca ne lasa posibilitatea de abuz, apoi iti pare ca dreptatea este montruozitate. Convenabil, nu-i asa? Nu, nu este convenabil. Doar pagubos.

„ Eşti naiv tare dacă ai impresia că 90% dintre creştinii din această ţară au habar ce e aia Biblie. Au o viziune ultrasimplificată asupra subiectului şi gândesc cum am spus eu mai sus." – O sa te invit la masura si bun simt. Daca vei citi „impresiile" mele de ani de zile, vei vedea ca sunt unul dintre cei care recunosc faptul ca in Romania crestinul veritabil, practicant, este in minoritate. Pseudo-crestinismul asta autohton, dublat de practici pagane si ignoranta, nu are nimic in comun cu principiile Bibliei.

| bleakk a răspuns (pentru martzian):

Si nici prin pocainta sincera nu se poate ierta un pacat care a fost facut in cunostiinta de cauza?

| Alphawolf a răspuns (pentru martzian):

"Dacă noi păcătuim în mod intenţionat, după ce ni s-a făcut cunoscut adevărul"

laughing Destul de amuzant adevarul ala al vostru. Despre ce adevar vorbesti? Unul afirmat, dar si ala cu anomalii? Adevarul trebuie sa aiba suport si justificare. Spre ex. delfinul este mamifer, copacul este planta, 2+2=4, vehiculul este mijloc de transpot... Astea sunt adevaruri(care ni s-au facut) cunoscute.

| martzian a răspuns (pentru Alphawolf):

Adevarul este unul singur. Tu poti rade, dar rasul tau nu va schimba realitatea asta. Craciun Fericit!

| Inferno a răspuns:

Conform teologiei crestine singurul pacat care nu este iertat decat prin cainta este "pacatul impotriva Duhului Sfant."

Acum de aici se subintelege ca restul pacatelor pot fi iertate si daca nu te caiesti, de la sine.

| bleakk a răspuns (pentru Inferno):

"Acum de aici se subintelege ca restul pacatelor pot fi iertate si daca nu te caiesti, de la sine. " Cum adica? Ce modalitate mai exista? Sau asa pur si simplu?
Am facut pacat, s-a si iertat pacatul, sau cum vine asta?

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu ne iarta daca ne caim sincer si nu mai practicam pacatul.Iar faptul de a studia Biblia poate ajuta o persoana sa vada ce ii place si ce nu, lui Dumnezeu.

| DarthNiger a răspuns:

Nu exista niciun pacat care sa nu fie iertat de Dumnezeu, deoarece prin pocainta si impartasanie cu credinta adevarata, obtinem iertarea Lui Dumnezeu pentru orice pacat, doar prin credinta sincera, pura si adevarata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.Iisus Hristos a venit sa ne mantuiasca pe noi cei cazuti, si fara speranta.Cei drepti, sant drepti.noi astia pacatosii avem nevoie de o nadejde si de iertare.Dar e musai, sa credem si sa parasim calea pacatului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista pacatele pe care le comitem si nu mai avem sansa sa ne mantuim dupa.

| DaW a răspuns:

Da exista, hula impotriva Duhului Sfant.