| Deliaaa24 a întrebat:

Exista spirite?
Argumentati!

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă credem în ele, da!
Însă cei plecați dintre noi comunică cu noi pe diferite frecvențe.
Eu mi-am pierdut ambii părinți și am o legătură permanentă cu ei.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| Duucu a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Naspa -.- Condoaleante...

| GRs a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Odata ce creierul e mort toate amintirile si cunostintele pe care le aveai au disparut. E imposibil ca un lucru imaterial ca sufletul sa detina aceleasi lucruri ca si creierul. Tot ce stii este retinut intr-o parte a creierului nu in suflet. Daca tot ce stii ar fi retinut in suflet atunci cum explici ca daca lovesti un om foarte tare in cap acesta s-ar putea sa nu-si mai aduca aminte nimic dupa ce se trezeste(la majoritatea le revine memoria la loc dupa multa vreme, dar exista cazuri in care o pierde pentru toata viata)?
Imi pare rau sa te anunt dar tie doar ti se pare ca ai o legatura cu parintii tai. Chiar daca sufletul ar exista nu ar avea cum sa-si aduca aminte de ceva.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru GRs):

Bună.
Comentezi absolut aiurea, nu mă îndoctrina cu concepțiile tale, te rog să te abții.
Când ai să treci prin ce am trecut eu, să mă cauți să-ți dau câteva lecții de viață... gratuit.
Pe viitor să te gândești dacă ataci persoana sau nu prin modul tău de exprimare.
Pa, pa.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru GRs):

Bravo.

| iHateStrike a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Uhh... Urât... Nu pot să mă gândesc cum e să stai fără părinți.

| Purec a răspuns:

Da! Daca bei suficient de mult, le poti vedea

| danay72 a răspuns:

Exista creaturi spirituale, ingeri si demoni.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu, daca nu crezi cauta-le!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Da exizta.
Ocultismul si spiritismul.
Practic toate religiile cred ca exista forte rele.
Biblia vorbeste despre ele.

| AlexeHellsing a răspuns:

Sigur că există, dar eu personal prefer denumirea de suflet. Dar ține minte că sufletul după moarte are doar 2 drumuri, 2 destinații, Rai sau Iad. Sufletele nu pot bântui după bunul plac pe pământ.

| 3xfemeie a răspuns:

Da. Raspunsul meu este asemanator cu al utilizatoarei Legiuitoarea.

| mihaitaLGP a răspuns:

Da exista spirite si in acelasi timp nu exista.

De ce ambele?

Daca mediul de viata este corespunzator, idei bine plantate in subconstient la varste fragede cand nu exista discernament si capacitate de intelegere de catere persoanele din jur, teorii religoase sau tema ca ele exista, atunci chiar ajung sa existe.
Intr-o mai mica sau mai mare masura, depinde cat de prielnic este mediul de viata.

Pe de alta parte, daca nu crezi in asa ceva, daca esti constient de ce e in jurul tau si nu te lasi cuprins de sentimentul de teama, il "observi" si constientizezi ca e doar o senzatie/sentiment creat de subconstient in functie de propriile prejudecati, atunci fantomele ajung sa existe doar ca simpla legenda, mit.

| tinerelul a răspuns:

Nu ti se pare ca esti cu nasul cam pe sus? Dupa ce ca pui o intrebare la care nu suntem obligati sa ti raspundem, dar o facem pentru a te ajuta si lamuri, tu apoi mai ai neobrazarea sa ne arunci in fata imperativul : Argumentati! Mai pui si semnul exclamarii ca sa intelegem bine ca e la modul imperativ. Na eu iti raspund doar la intrebare fara sa argumentez. Exista fantome. Sa stii ca eu am vazut Fantoma mea iubita.

| Inferno a răspuns (pentru tinerelul):

Sper ca glumesti.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru tinerelul):

Esti dus.

| tinerelul a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Multam mult stiam dar ma bucur pentru orice compliment

| Deliaaa24 explică (pentru tinerelul):

Daca nu iti convine intrebarea nu erai nevoit sa raspunzi.