| Kelz0 a întrebat:

Este pacat sa te masturbezi, ma refer la ortodox?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parintii Bisericii nu au scris aproape nimic despre asta, iar in Biblie nu apare nici termenul, nici comportamentul desemnat de el.

| whatevernvm a răspuns:

E pacat sa nu

| Holiday a răspuns:

Masturbatul ortodox e pacat, celelalte nu...laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Daca pui o astfel de intrebare si primesti raspunsuri ca este, sigur o sa continui, sa fim seriosi acum, e ceva absolut normal, nu poti opri asta.
Tot o sa continui sa te masturbezi, chiar daca o sa primesti raspunsuri de genu' : "o sa arzi in iad pentru asta".
E un lucru absolut natural si normal, nu vad de ce unii fac mare tam tam dintr-un lucru atat de banal.

| Clorox a răspuns:

NU!
Terminati odata cu intrebarile astea!

| TrăieşteClipa a răspuns:

La preot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, omori copii domnului. sad

| CinevaAnonimă a răspuns:

Da,este un pacat.Chiar daca multi vor spune ca nu este pacat, sa stii ca este.Cauta informatii pe google despre pacatul malahiei si ai grija sa intri pe un site ortodox.S-ar putea sa te ajute si site-ul Sfaturi ortodoxe ca sa te informezi mai bine.

| Lands0fMancunia a răspuns:

Da, este.

| DanM1990 a răspuns:

Invatamintele Bibliei trebuie aplicate de toti crestinii. Biblia nu menţionează în mod specific masturbarea ca fiind sau nu un păcat. Totuşi faptul că Biblia nu face aceasta menţiune cu privire la "placerile umane" nu înseamnă în mod necesar că este un lucru corect. Biblia ne spune să evităm orice fel de necurăţie şi imoralitate sexuală (Efeseni 5:3). Nu văd cum masturbarea ar putea trece în mod particular acest test. Uneori un test bun pentru a vedea dacă ceva anume este un păcat sau nu constă în a vedea dacă ai fi mândru să spui altora ceea ce tocmai ai făcut. Dacă ţi-ar fi ruşine sau jenă ca ceilalţi să afle, atunci este foarte probabil că este vorba despre un păcat. Un alt test bun în această privinţă este să vedem dacă putem în mod onest, de bună credinţă, să Îi cerem lui Dumnezeu să binecuvânteze sau să utilizeze acea activitate pentru scopurile Sale bune. Nu cred că masturbarea se califică drept ceva de care să fim mândri sau pentru care să Îi mulţumim lui Dumnezeu.