| Scarbo a întrebat:

Genesa 1.11, Dzeu a creat vegetatia in ziua a 3-a (omul creat in ziua a 6-a).
. Genesa 2.5 afirmă că, înainte de crearea omului, „nu era încă pe pământ niciun copăcel de câmp și nicio iarbă de pe câmp nu încolțea încă: fiindcă Domnul Dumnezeu nu dăduse încă ploaie pe pământ și nu era niciun om ca să lucreze pământul".
Deci, cum rămâne? Dumnezeu a creat vegetația în ziua a treia, înainte să-l creeze pe om (Genesa 1) sau după ce l-a creat pe om (Genesa 2)?
E vreo contradictie, mi se pare ca nu, dar astept raspunsuri si din partea voastra, nu sunt inca sigur.

11 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Doar minciuni, laughing minciunile nu sunt logice, nu au continuitate.

"11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul"

1. Soarele a fost creat in ziua a 4-a. In caz ca nu stii, fara Soare nu ar exista viata, nici apa in stare lichida.
2. Luna creata in ziua a 4-a (crestinii spun ca existenta Lunii e dovada ca exista dumnezeu pentru ca fara ea viata nu ar fi posibila, la viata pune si plantele)
3. Taria cerului nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru miculprint):

Noaptea, da.
Bai nenea cersetor, observ ca tu te dai cam smecher, ia explica-mi cum e posibila, dar pe intelesul meu, ca zici ca logica ta e super tare. Daca nu raspunzi esti doar un ciumpalac care vrea sa faca pe inteligentul ca stie ca e prea prost pentru lumea asta. A se observa daca-ul.

| Mădă0611 a răspuns:

Presupunand ca mi-ai raspuns mie. Eu n-am zis de lumina, Soarele nu e doar lumina. laughing Praf, praf si pulbere, dar cum presupun ca esti mic, adica ai sub 14 ani, treaca mearga, sau poate esti in varsta si mintea ti-e de sub 14, ma rog, not my business. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru miculprint):

Sub 10. Nu vad unde sunt jignirile alea "in repetate randuri" din moment ce tu mi-ai raspuns primul si ai facut pe smecherul, dar ce sa ceri de unde nu e? laughing
Mno bine ca mi-ai zis ca nu e nevoie de Soare ca imi faceam griji pentru stranepotii mei ca o sa moara cand o sa se stinga (Soarele), ce noroc pe ei.

| YoChriss a răspuns:

Salut! Nu se stie sigur. Eu as alege Genesa 1.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

A fost odata ca niciodata un om care a trait pana la adanci batraneti si a murit, sa-i fie tarana usoara, am incaleacat pe-o sea si v-am spus povestea asa

Răspuns utilizator avertizat