| Gabriel_Florin_Rareș_2003 a întrebat:

Hei! Astăzi verișoara mea de doar 36 de ani face un an de cand nu mai este. vreau si eu un mesaj...mai emoționant și mai lung. Ea se numea Cristina.

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

E aiurea ce spui tu acolo
Daca esti si crestin si cunosti traditiile fa-i pomeninirile, aprinde o lumare si roga-te pentru sufletul ei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"E aiurea ce spui tu acolo
Daca esti si crestin si cunosti traditiile fa-i pomeninirile, aprinde o lumare si roga-te pentru sufletul ei!" - de ce e aiurea? Pai este stiintific raspunsul meu. Raspunsul meu este si biblic. happy E buna si pomenirea DAR nu prea ajuta pe mort. Lumanarea, la fel nu are nici o legatura cu un eventual suflet nemuritor care de fapt nu are nevoie de lumanare ca sa vada. Rugaciunile sunt de folos cand mortul traia. Dupa ce moare, viata mortului este in mainile Lui Dumnezeu. Odata cu moartea, bilantul este facut. In cel mai rau caz, Dumnezeu are grija si de pamantul unde ajunge mortul. Toata materia este a Lui Dumnezeu si la Dumnezeu. Doar Dumnezeu stie ce se va intampla cu viata mortului. Doar Dumnezeu dispune de viitorul mortului. Dumnezeu nu are nevoie de pomeni ca sa-si aduca aminte de mort daca I-a placut Lui Dumnezeu de el cand mortul traia. Totusi o rugaciune pentru mort nu strica in sensul ca "Daca Dumnezeu considera ca doreste sa-l scrie pe mort in cartea vietii sa o faca stiind ca orice om are ceva bun in el." Totusi doar Dumnezeu decide daca asculta sau nu rugaciunea. Pentru mort nu foloseste nici o jertfa si nici un dar si Il manie pe Dumnezeu astfel de jertfe sau daruri pentru morti pentru ca mortii nu mai mananca si nu mai bea. Totusi Cristos poate bea in cer cu cei 144000 prin materializare intr-un cadru natural placut in Univers pe o anumita planeta amenajata special pentru astfel de scopuri. happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti crestin -ortodox?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"Esti crestin -ortodox?" - ce legatura are ortodoxia cu realitatea cu adevarul cu dragostea cu rationamentele ( analizele ) comparative complete coezive fara sa fie contradictii in ele? A rationa complet inseamna a compara TOTUL adica TOT ce exista si ar putea exista. Un om ipocrit nu este coeziv pentru ca are doua fete in contradictoriu adica este dezbinat si are conflicte informationale interne. Diavolul este dezbinat in el insusi ( are conflicte informationale sau ideologice interne ) pentru ca merge pe doua cai: informare si dezinformare sau bine si rau. happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

CLAR nu esti crestin -ortodox, asfel ai fi stiut traditiile si invataturile!
Si nici ateu ca mi-ai fi spus ca sunt povesti de adormit pruncii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nimic nu se pierde. Totul se transforma." Legea conservarii energiei. Important este ca energia nu se pierde. Materia este energie.