| NoemiLorena a întrebat:

Acum 3 zile a murit bunicul meu, iar azi a fost inmormantarea lui.Ieri,cand imi asteptam parintii sa vina sa ma ia cu masina sa mergem la tara, am ramas singura in casa bunicii din oras ptc ea a plecat la plimbare. Vreo 20 de minute am stat pe calculator,apoi l-am inchis si m-am dus dincolo si m-am pus in pat. Stateam pe telefon. Era o coroana pe hol,si brusc am auzit ca si cum ar fi cazut ceva foarte greu.M-am speriat,am vrut sa merg sa vad ce s-a intamplat,dar imi era frica. Cand imi facusem curaj sa ma uit daca a cazut coroana,am incercat sa ma ridic incet din pat, dar patul a scartait si am auzit un,, uuuu" foarte suspect. Dupa cateva secunde s-a auzit iar. M-am speriat rau si m-am pus inapoi in pat. De atunci a inceput sa mi se tot schimbe luminozitatea la telefon. O dadusem pe 0 si urmatoarea data cand am verificat era la maxim. De atunci mi se tot schimba de la 0 la maxim intr-una. Azi,cand verisoarele mele s-au dus sa aprinda lumanarile,fix in momentul ala s-a ars becul deasupra sicriului. Si nu stiu de ce,dar aveam presimtirea aia ca o sa se arda... In fine,stiu ca suna absurd,dar,credeti ca ar putea fi el? Credeti ca ne da semne ca sa nu mai plangem pentru el? Pentru ca azi am plans foarte mult si mi-am tinut mana peste ale lui ca sa il incalzesc. Credeti ca vrea sa nu mai plangem? Va rog, raspunde-ti, va rog...Ma doare sufletul foarte tare si m-ar ajuta sa stiu. P.S:Nu stiu daca e bine categoria

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,de fapt omul când moare nu mai stie nimic si nici nu mai vine inapoi. Au fost pur si simplu coincidențe și tu le-ai asociat cu moartea lui.

| xerxes1 a răspuns:

Plansul oricum nu-l ajuta, ba chiar dimpotriva.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu cred in asa,, semne", ele sunt doar coincidente. Pentru raposati este bine sa te rogi, nu sa le plangi de mila.
Poti folosi acest tropar pe post de rugaciune:
"Cu sfintii odihneste, Hristoase, sufletele robilor tai, unde nu este durere, nici scarba, nici suspinare, ci viata fara de sfarsit".

| gratargratar a răspuns:

In primele zile dupa moarte, omului i se arata toate faptele bune si rele pe care le-a facut si e dus in toate locurile importante din viata sa.
Deci mortii nu umbla liberi, cum ar vrea filmele americane sa credem. Ei sunt in mana lui Dumnezeu si nimeni nu poate trece prapastia ce separa pe cei vii de cei morti fara ingaduinta lui Dumnezeu. Sfintii sunt, de obicei, singurii care trec aceastra prapastie alaturi de ingeri. Iar ei fac aceasta pentru a ajuta oamenii din lumea aceasta.

Cu alte cuvinte, orice manifestari de tipul fantome sunt ori inchipuiri ale imaginatiei ori lucrari diavolesti.

In cazul tau, daca sunteti o familie crestina, sunt manifestari ale imaginatiei. Altfel, orice e posibil. Diavolul nu are putere asupra celui ce este cu Dumnezeu.