| CatalinPTM a întrebat:

Hei TPU, am fost cu mama la spovedit si am intrat eu prima data si m-a intrebat parintele daca injur/dracuiesc si eu am zis "cateodata" ok, mi-a mai zis ce mi-a mai zis si am iesit si am venit acasa, mama inca nu a intrat dar cand intra, poate sa-i zica parintele de exemplu uite ca fiul tau dracuieste, injura ai grija de el? Daca-i zice am incurcat-o. straight face Ideea e ca parintele ma cunoaste foarte bine si stie ca invat foarte bine si o cunoaste si pe mama straight face
Oare ii zice mame-i ca i-am zis ca, cateodata injur, dracuiesc?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Părintele ştie că are un jurământ dat înaintea lui Dumnezeu pentru faptul că nu va destăinui nimic din cele ce ţin de taina Spovedaniei, şi mai ştie că dacă ar încălca acest jurământ, păcatul său ar fi foarte mare happy

Dar, pe viitor, dacă ai astfel de reţineri, mai bine cauţi un duhovnic care să nu-ţi cunoască părinţii happy, pentru a face o mărturisire cât mai sinceră şi completă, pentru a fi cu adevărat vindecătoare sufletului...

16 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Stai liniştit că n-o să-i spună nimic, nu aşa se procedează...

Părintele ştie că are un jurământ dat înaintea lui Dumnezeu pentru faptul că nu va destăinui nimic din cele ce ţin de taina Spovedaniei, şi mai ştie că dacă ar încălca acest jurământ, păcatul său ar fi foarte mare happy

| CatalinPTM explică (pentru milan9):

Multumesc pentru raspuns, ideea e ca eu sunt dintr-un sat si la noi sunt 2 preoti
unul pe stil vechi si unul pe stil nou iar eu sunt pe stil nou si dumnealui cunoaste tot satul laughing
Mai astept raspunsuri pana maine seara, daca nu, primesti funda!

| ErrorFound a răspuns:

Daca-i baga 10 lei in buzunar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mod normal nu. Altfel s-ar duce vestea și l-ar evita lumea.
De la cine mai primește el „pomana"?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

De la dumnezeu nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Doaaa...
Ci siguranță toate câștigurile financiare sunt ale preoților de la Dumnezeu.
Nu-s mulți oameni naivi în România.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Singurul mod prin care dumnezeu poate influenta lumea, e norocul, si totusi lasa-ma sa ma indoiesc de asta.
Cat despre vani, dumnezeu nu are nici o fabrica de de tiparit, iar de naivi, ohooo, e plina romaina

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Autosugestie. Nu noroc neapărat.
Nu cred în dumnezeul lor și mi se pare penal cum se încurcă oamenii ăștia cu atâtea canoane inutile practic. Și ștupide.
Ceee... tu nu crezi că Zâna Măseluță îmi punea câte 50 de bani (5000 pe vremea aia) sub pernă când îi dădeam dințișori căzuți?
Așa și cu popii. E har dumnezeiesc totul pentru că un preot e bun și milostiv. Nici nu sunt prea mulți pedofili sau ipocriți.
Nu-mi distruge visul de româncă naivă, te rog.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca e autosugestia.
Norocul exista si este probabilitatea lucrurilor posibile supra porbabilitatea lucrurilor putin posibile

:X eu cautam un crestin cu care sa ma cert

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Doamne laughing.
Nu ți-ai dat seama de sarcasmul meu de la început?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. sunt beat

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu cred. straight face
Cred că asta ţi-e starea naturală...

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai la cratita cu tine, si numi strica visul de roman iubitor de dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Să fac colecție de batic negru eventual, din ce îmi permite soțul, să torn șase plozi de la mai puțin de 20 de ani, să mă bucur că am și eu un orgasm când sunt folosită ca o jucărie de satisfacere și...

| AOLEVRIC a răspuns:

Parintele nu poate sa dezvaluie ce-ai spus sub taina spovedeniei.

| Lword a răspuns:

Parintele nu are voie sa faca un asemenea lucru. De altfel se zice ca dupa o spovedire parintele uita toate marturisirile.