| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey ca tot a venit si Postul Craciunului voi il tineti si daca da cat? eu il tin doar atunci inainte sa ma impartasesc

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu scrie despre asta

| milan9 a răspuns:

Bineînţeles că scrie şi în Biblie despre POST. Necreştinii nu au cum sa cunoasca...

| milan9 a răspuns:

Desigur că este necesar pentru fiecare creştin să postească.
- ÎNSUȘI MÂNTUITORUL HRISTOS a POSTIT, o mărturie Scripturistică amintește e exemplu de cele 40 de zile din ținutul Carantaniei;
- profeții Vechiului Testament au postit;
- sfinți din Noul Testament au postit.

Cu cât mai mult cu atat mai bine. Este un mijloc de exersare a voinţei, este un modalitate de progresare interioara, de asceza, dar si de purificare trupeasca... happy

| zurick a răspuns:

Nu țin pentru că nu pot s-o fac.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Postul e ca o imbracaminte de care are nevoie sufletul, inseamna ca e suficient un costum de baie pentru sufletul tau

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nu tin post pentru ca sunt sportiv, si am un regim alimentar, pe care imi place sa il respect. Dar daca ar fi sa ma intrebi, mi se pare o idee buna pentru oamenii normali sa il respecte, si asta pentru ca aveti un regim alimentar haotic, si postul ar fi binevenit

| RoseOfTheFire explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Faza este ca si eu am un regim alimentar destul de incarcat, mananc cam 4-5 mese pe zi, plus proteine deoarece sunt cam slabuta si vreau sa fiu mai bine, dar o saptamana de post pot sa tin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Eu am tzinut 3 saptamani.m-am simtit foarte bine.nu am avut nici o problema

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Sunt ateu, nu vreau sa ma apropii de nici o divinitate tinanand o saptamana de post. mananc destul de sanatos, pentru ca imi gatesc singur, si ma pricep la asta, deci nu simt nevoia, si nici nu m-ar ajuta postul. Dar ideea in sine e buna pentru oamenii simpli

| RoseOfTheFire explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Acum am inteles. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam o saptamana

| Johndoe2023 a răspuns:

Imi cer scuze sa intrerup conversatii despre post intre crestini.
SAPTAMANA MARE nu e cea dinaintea pastelui?
sau e vreun fel de valentines day imprumutat de la americani si pentru craciun?

| RoseOfTheFire explică (pentru Johndoe2023):

Asa este am fost un pic neatenta, scuze am sa modific intrebarea.happy

| milan9 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

In mod conştient manipulator si straniu, un anumit cult calca in picioare valoarea postului, asta DEȘI:

- ÎNSUȘI MÂNTUITORUL HRISTOS a POSTIT, o mărturie Scripturistică amintește e exemplu de cele 40 de zile din ținutul Carantaniei;
Nu a fost obligat de vreo lege sa posteasca, si atunci, daca a postit de bunavoie, de fapt a aratat NECESITATEA POSTULUI, a ascezei, a exersarii vointei, controlului pe care sufletul il are asupra trupului (pentru a nu se intampla invers);

- profeții Vechiului Testament au postit;
- sfinți din Noul Testament au postit!
- PREDICA DE PE MUNTE aseaza postul in randul celor mai importante principiile morale;

Spuneam că e un sinistru lucru atunci când un cult ajunge SĂ SPUNĂ ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB!

| Delmoniko a răspuns:

E greu sa nu faci sex cand afara ninge si in casa e cald si femeia-i dezbracata happy

| RoseOfTheFire explică (pentru Delmoniko):

Serios? dar nu ai timp tot anul sa faci sex?

| Delmoniko a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Nu laughing

| RoseOfTheFire explică (pentru Delmoniko):

Ai probleme baiatule :\

| sempreinvolo30 a răspuns:

Legea mozaică le cerea iudeilor ca în Ziua Ispăşirii, o sărbătoare anuală, ‘să-şi mâhnească sufletele’ ţinând post (Leviticul 16:29–31; Psalmul 35:13). Acesta era singurul post pe care Iehova Dumnezeu îl ceruse poporului său. Întrucât erau sub Legea mozaică, evreii trebuiau să respecte această poruncă. Creştinilor însă nu li se cere să respecte Legea mozaică (Romani 10:4; Coloseni 2:14).
Deşi Isus respecta porunca Legii de a posti, el nu era cunoscut de oameni pentru această practică. Isus le-a spus discipolilor săi ce atitudine trebuiau să aibă dacă ţineau post. Însă el nu le-a poruncit niciodată să postească (Matei 6:16–18; 9:14). Atunci de ce a spus Isus că discipolii săi vor posti după moartea sa? (Matei 9:15) Aceasta nu a fost o poruncă. Isus arăta de fapt că, la moartea sa, discipolii vor fi atât de îndureraţi, încât nu vor mai simţi nevoia să mănânce.
În Biblie sunt consemnate două episoade în care unii creştini din secolul I au postit. Acestea arată că Dumnezeu aprobă postul ţinut cu o motivaţie corectă (Faptele 13:2, 3; 14:23)
Daca vrei sa postesti o perioada pentru a te putea concentra mai mult asupra unor aspecte te inteleg, dar sa tii postul craciunului este absurd avand in vedere ca Isus nu s-a nascut in 25 decembrie deci nu ar trebu8i sa tinem craciunul