| Delia74 a întrebat:

Hey! Daca toti suntem de fapt suflete iar corpul e doar ceva material, un ambalaj pus peste suflet de ce homosexualitatea ar fi ceva rau?
Adica logic vorbind a zis cineva ca sufletele pereche stau in corpuri de sexe diferite? Nu ar trebui oare sa nu ne uitam la exteriorul unei persoane ci la interiorul sau? Practic nu ar trebui sa fim indoctrinati de mici sa ne indragostim de sexul opus.Ar trebui pur si simplu sa intalnim oameni de-a lungul vietii sa alegem persoana potrivita fata de care simtim acea atractie faea sa ne uitam daca e fata sau baiat?
Sa nu fim practic nici hetero nici homo pur si simplu sa iubim sufletul persoanei nu felul corpului? Sufletele nu au gen masculin sau feminin.Deci,voi ce ziceti?

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Stii ce ne spune Platon despre mitul Androginului. Entitati ce au fost separate de catre zei datorita puterii foarte mari pe care o aveau impreuna.
Numai ca, odata cu aceasta desartire, apare si mahnirea, blazarea si dezolarea.
Asa ca zeii doresc sa faca un scop al vietii din ceea ce au distrus candva.
Si de aici si ideea de "suflet pereche".
Conceptul "suflet pereche" nu se refera neaparat la suflet,el a fost preluat de la Platon si alti filosofi.
Platon, spre exemplu, nu vorbeste de suflet, ci de trup.
In acest fel putem vorbi de trup masculin si trup feminin, sau daca preferam termenul de suflet, putem vorbi de suflet masculin si feminin.
Voi necunoscand conceptul de baza va pierdeti in notiuni.
Ce trebuie sa retinem de aici este ca "Mitul Androginului" pleaca de la ideea de dual, iar atunci cand il transpunem in alta forma (suflet/trup) trebuie sa pastram aceasta caracteristica, a dualitatii.

| yekto a răspuns:

Si daca, "corpul e doar ceva material, un ambalaj pus peste suflet", un ambalaj cu ajutorul caruia poti curata/ inalta sufletul sau din contra - de unde interesul petru homosexualitate? cumva sexul inalta sufletul? il ajuta in vreun fel?

| milan9 a răspuns:

Si daca susufletul este lucrul esenţial, de ce ar avea nevoie el de manifestarea grotesca a pacatului pederastiei?
De ce să inlocuiesti ambalajul decent al sufletului cu un ambalaj murdar si consternant al pacatului?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Alege numai de 90 de ani in sus

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu e vorba de a constata homoxexualismul. Exista din toate timpurile si in absolut toate civilizatiile, ca si pacatul. Daca Biserica condamna ceva este ideea de casatorie intre acestia, care nu are nici un sens. Casatoria e inventata in scopul creierii celulei de baza a unei societati care trebuie sa subziste.In rest, treaba voastra, puteti sa va asociati si cu vaci, cai, ca maria tereza, cu caini, au si ei capacitati erotice, am vazut niste filme. Deja nu e treaba decat a voastra. Dar nu pangariti institutia casatoriei.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Premiza de la care porneşte acest raţionament este discutabilă. Potrivit Bibliei omul nu are un suflet ci este un suflet atât cât e viu. (Geneza 2:7) Înclinaţiile homosexuale reprezintă doar una dintre tendinţele negative împotriva cărora este bine să luptăm pentru a duce o viaţă normală şi decentă.

| Duhovnicul a răspuns:

Conceptul de suflet este ambiguu.
Cred ca oamenii au libertatea sa iubeasca pe cine vor, fara discutii.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Nu te poti numi crestin dsca nu pazesti poruncile. Daca iubesti pe cineva de acelasi sex, automat vor urma si relatiile sexuale, iar biblia spune "sa nu te culci cu bărbat ca si cu femeia ta".Ori esti crestin, ori esti păgân.Nu e vora de infldoctrinare.

Răspuns utilizator avertizat