Întrebare recomandată | Delia74 a întrebat:

Am o intrebare pentru crestini si nu numai.
Deci,toti spuneti ca nu conteaza exteriorul omului si ca important este sufletul,personalitatea si caracterul acestuia.Bun si ati fi in stare sa sustineti chestia asta pana-n panzele albe.
Dar,cand va intreaba cineva despre homosexualitate toti sariti ca arsi ca sunteti total impotriva.
Pai daca nu conteaza exteriorul si ar trebui sa "privim" sufletul omului ce conteaza daca e femeie sau barbat? Sufletul conteaza deci,voi sustineti ca ar trebui sa facem abstractie totala de exteriorul persoanei din toate punctele de vedere, dar cand cineva face asta sariti toti cu gura pe el|ea. Desi face exact ce ziceti voi.
Bun.Deci a spus cineva ca sufletele pereche sunt in corpuri de sexe diferite?
Si homosexualitatea ar putea fi ceva genetic, ceva care nu are neaparat influenta a diversi factori si ca este ceva oarecum normal.intamplandu-se chiar si animalelor.
Deci de ce ar crea Dumnezeu un om homosexual ca apoi sa il arunce in iad?
Daca un om este homosexual(in adevaratul sens al cuvantului) ce ar trebui sa faca? Sa isi inhibe emotiile si sentimentele si sa traiasca toata viata intr-o minciuna doar ca sa va convina voua?

Si plus ca sunt mai multe femei decat barbati,ce ar trebui sa faca femeile ramasa pe afara?

P.S.:eu cred ca oamenii nu ar trebui sa fie homosexuali sau heterosexuali,ar trebui sa faca abstractie de sexul persoanei,adica fara sa pretinda ca sunt hetero sau homo,pur si simplu sa isi gaseasca sufletul pereche, in orice corp s-ar afla aceste.

P.S.2:scuze a fost ca lunga intrebarea, vreau doar sa va aud parerile si explicatiile.De asemena imi cer iertare pentru eventualele greseli gramaticale.

48 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Biet copil, scopul sexului nu este gasirea sufletului pereche ci perpetuarea speciei.
Asta cu sufletul pereche este o replica demna de siteurile de socializare, filosofie de latrina.

NOname
| NOname a răspuns:

În mare parte sunt de acord cu tine.
În religie, aparent, se promovează spiritualitatea, iar când vine vorba de a judeca pe cineva diferit, de a insufla oamenilor antipatie, ură faţă de alţi oameni, atunci se abordează o poziţie extrem de superficială (punându-se accent pe ambalaj, nu pe interior/sentimente). Nici mie nu mi se pare just şi neipocrit. Mai bine ar lăsa oamenii în pace, iar iubirea liberă (dacă tot pe ea, chipurile, se bazează religia).

| danay72 a răspuns:

Nu Dumnezeu a creat homosexualitatea.In Biblie Dumnezeu e clar cu privire la aceasta, dar le acorda sansa de a se corecta.De exemplu si cleptomanii, pot fura si sa spuna ca nu se pot lasa pentru ca e o chestiune ce tine de psihic, dar nu au nici o scuza si se pot abtine, daca vor.La fel si cei care sunt homosexuali, pot sa se abtina si sa fie oameni fericiti si impliniti.Eu nu am prejudecati fata de nimeni si imi e mila de o astfel de persoana, dar daca se lasa modelata de Dumnezeu prin Biblie, poate sa fie o implinita.situl www.jw.org contine anumite articole despre acest subiect la sectiunea publicatii- librarie.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu pot spune ca sunt ateu dar nu consider ca homiosexualitatea e ceva normal...mai degraba o greseala a naturii

| NOname a răspuns (pentru Narcis2007):

"Homosexuality exists in over 450 species. Homophobia exists in only one. Which seems unnatural now?"

| Narcis2007 a răspuns (pentru NOname):

Vreau sa zic ca e ca si cand te-ai naste cu o malformatie, e normal sa existe si greseli dar nu mi se pare ca ar trebui normalizata chestia asta

| NOname a răspuns (pentru Narcis2007):

Poate ar fi mai corectă o schimbare a percepţiei.
"Diferit" nu înseamnă "greşit", doar "diferit".

| RAY a răspuns:

Ba e vina ca se nasc gay ei hotaresc asta in burta trebuie sa fie gatiti toti

| milan9 a răspuns:

Cred ca se pleaca de la o falsa premisa.

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Ce a întrebat omul şi ce răspunzi tu, milan...
...şi dezinformare, şi pe lângă subiect.
Când e vorba de prejudecăţile tale (semi-induse de Biblie), chiar nu eşti în stare să analizezi un fenomen în profunzime şi să treci de partea materială/fizică?

Întrebarea s-a pus în felul următor: dacă în creştinism se consideră că suntem suflete (create de Dumnezeu) în nişte ambalaje efemere (create de Dumnezeu), de ce unor suflete se interzice iubirea şi sunt discriminate şi blamate pentru iubirea sa (cu care i-a înzestrat Dumnezeu), doar pentru că s-a nimerit să primească un anumit tip de ambalaj (tot prin nemărginita iubire şi înţelepciunea dumnezeiască)? Observi discordanţa? Eşti suficient de cinstit cât să o recunoşti şi să o admiţi?...şi suficient de "suflet bun" cât să laşi alte suflete în pace?

| milan9 a răspuns (pentru NOname):

Imi cer scuze dacă las impresia că intru incălţat în miezul problemei. N-ar fi rău să fiu mai gentil, mai ales în probleme care ţin de "iubire"... happy
Ce să spun, personal nu imbraţişez noţiunea de "suflete pereche" şi cred că nici tu de altfel. Este poate o denumire "siropoasă", subiectiva. happy

Toţi suntem compatibili unii cu altii la nivel de simpatie interpersonală. Pe de altă parte, orice bărbat de pe lumea asta poate fi compatibil cu orice femeie. Intervin însă contextele...

Iubire creştină poate, şi este necesar să existe în întreaga creaţie nu numai intre bărbat şi femeie. Acolo este vorba de un gen diferit de iubire happy
Pentru că iubire, preţuire şi simpatie este necesar să avem faţă de fiecare dintre cei din jurul nostru (in care vedem un alter ego), mi se pare firesc să se lege prietenii, simpatii amiciţii şi între fete sau intre baieti. Dar una este simpatia, alta este iubirea si cu totul altceva este sexualitatea. Eu la sexualitate m-am referit.

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Ştii, milan, oricât ai nega tu sau Biblia iubirea romantică, care implică şi o atracţia sexuală, şi între persoane de acelaşi sex există. Este o realitate, un adevăr, fie că îţi place sau nu.

Îndemnul meu este să nu judeci ceva ce nu înţelegi şi să nu terorizezi oamenii, doar pentru că s-a întâmplat să fie diferiţi.

| milan9 a răspuns:

Problema aceasta, (homosexualitatea) nu este nici înclinaţie înnăscută dar nici rebut al lui Dumnezeu. Ea nu este o boală.

Pederastia este doar o alegere, sau in unele cazuri, o puternica influenta a mediului. Este o deviere de la normal, dar una puternic influentata de mediul in care o persoana se formeaza...

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Văd că ţi-ai editat primul răspuns, în care afirmai că nimeni nu se naşte gay.
Bun, iar cazurile de genul, care nu sunt puţine, cum îţi explici?
http://youtu.be/bJw3s85EcxM
http://youtu.be/Bk_YlBM5JAE

| milan9 a răspuns (pentru NOname):

Subscriu şi eu ideii că nu putem anula morala, nu putem nega faptul că există o ordine a lucrurilor prin care putem defini o serie de principii morale ("ordine" indispensabilă noţiunii de "morală").

Ar fi greşit să aruncăm în superfcial totul, să răsturnăm şi să relativizăm orice ierarhie a ordinii lucrurilor, doar pentru că în lume se pot întâmpla şi accidente care de fapt confirmă "regula" (confirmă indirect reperele încălcate, LIBERTATEA de a alege).

| milan9 a răspuns (pentru NOname):

Deci eu, nu am vrut altceva decât să-mi apăr Divinitatea happy, faptul că lui Dumnezeu nu i-au scăpat erori intenţionate în ordinea creaţiei.
Sunt de părere că nu a lucrat împotriva reperelor morale pe care tot El le-a lăsat. thinking
Dar îmi cer scuze dacă am fost înţeles greşit... sad

| Lizzu a răspuns:

Majoritatea crestinilor,da, resping ideea homosexualitatii.
Pentru ca tot ce au acumulat de-a lungul anilor ii opreste sa vada dincolo de tot.
Ei considera o blasfemie modul de trai al homosexualilor.

E lipsa de toleranta intre oameni,o lipsa care apasa greu.
Si nu numai credinciosii...

"eu cred ca oamenii nu ar trebui sa fie homosexuali sau heterosexuali,ar trebui sa faca abstractie de sexul persoanei,adica fara sa pretinda ca sunt hetero sau homo,pur si simplu sa isi gaseasca sufletul pereche, in orice corp s-ar afla aceste."
--Ma inclin in fata ta cu aceste cuvinte.
As vrea mai multi oameni cu gandirea ta.

"Deci a spus cineva ca sufletele pereche sunt in corpuri de sexe diferite?"
--Nu,nu a spus nimeni acest lucru si nu e o lege.
Doar ca oamenii pun boticul la povestea din Biblie cu vestitii Adam si Eva.
--Este o lege nescrisa, cum ar veni, cum ca sufletele pereche "e bine" sa fie din genuri diferite, un barbat si o femeie.
Nu cred in asta.

"Deci de ce ar crea Dumnezeu un om homosexual ca apoi sa il arunce in iad?"
--De ce? asta ma intreb si eu.E lipsit de logica acest tip de gandire.

Stii ce? Nu exista cineva sau ceva care sa te pedepseasca. Eu cred in asta.
--Dar acum nu inseamna ca trebuie sa ne lasam pe-o ureche si sa facem ce ne trece prin cap.
Libertatea nu e intotdeauna o unda verde la lucruri fara cap si rele.

--Sincera sa fiu, ma bucur ca exista persoane ca tine, lipsite de prejudecati si intoleranta fata de oameni si nevoile lor.

| suffarstar a răspuns:

Faza cu sufletul sau fizicul e mai complexa. Cand te indragostesti de o persoana, fizicul ei incepe sa para mai placut,chiar daca,obiectiv, nu e. Dar eu cred ca conteza si aspectul,pentru ca asa e fiinta umana,aspira la frumusete. Bineinteles ca sufletul este esenta. De aceea eu cred ca trebuie armonie intre suflet su trup.
La partea cu homosexualii exista o alta problema. Du-te intr-o tara slab dezvoltata sa vezi daca la aia le arde de "orientare sexuala". Aia pur si simplu se reproduc si atat. Omul modern nu mai are valori morale,normal este M si F. Asa e natura, exceptand organismele bisexuate. Omul face parte din natura,e inzestrat si cu iubire,adica afectiune neconditionata. Mai nou,adolescentii rebeli de dupa blocurile gri cu freze emo si machiati, considera ca este cool sa intretii relatii homosexuale. Asta apare cand confortul este ridicat. De aceea trebuie sa existe echilibru in toate. Dar omului nu-i mai pasa de moralitate,de normalitate,de nimic. De aia apar multe boli nervoase si sexuale pentru ca nu exista limita in nimic,putem zbura unde vrem,iar cand gustam asfaltul e prea tarziu.
Trebuie sa intelegi ca exista persoane cu anomalii genetice,se nasc cu sex nedeterminat si exista homosexuali care pur si simplu nu-s la curent realitatea.
Aia cu probleme genetice nu stiu de ce sunt asa,probabil balast genetic,ori vreun cromozom,nu stiu, am cunostinte vagi.
Religia nu este singura institutie ce condamna homosexualitatea, sunt atei cu capul pe umeri care considera ca e scarbos. Adica, sti cum e, furnica impinge la deal mancare pentru maine si homosexualii(barbati, sau cum se considera ei) imping mancare de ieri la deal. (fraza asta apartie unui alt user TPU)

| 4cidr41n a răspuns (pentru suffarstar):

"Du-te intr-o tara slab dezvoltata sa vezi daca la aia le arde de "orientare sexuala". Aia pur si simplu se reproduc si atat. Omul modern nu mai are valori morale, normal este M si F."

Ca omul spalat pe creieri de religie din tarile vai de mama lor sunt atat de morali.
Du-te intr-o tara slab dezvoltata si vezi cum isi trateaza femeile, zic eu. Omul modern nu mai are valori morale?

Ce e moral in violul lesbienelor in Uganda de catre barbati cu scopul de le indrepta orientarea?
Acolo exista si un lobby finantat de biserica catolica care sa incrimineze relatiile intre persoane de acelasi sex. Ce e moral in tarile musulmane sau ortodoxe ca Rusia care calca in picioare dreptul omului de a fi el insusi si indoctrinatii needucati cred ca isi pot permite sa dicteze ce face alta persoana cu organele genitale?

Sti ce e normal?
Fiecare sa isi vada de treaba lui si sa inceteze sa mai dicteze relatia intre doua persoane adulte.
Sa nu mai fie tratati ca paria in propria tara de asa zisi prieteni, sa fie sprijiniti si ajutati pentru ca e greu sa fi gay in tara asta si nici nu imi pot imagina cum este sa fi transexual.
Apropo natura are destule cazuri de comportament homosexual, desigur omiti asta dar apoi, din ignoranta, urmad sa spui ca "Omul face parte din natura.". Sexualitatea nu este ceva dictat de tine sau de mine sau de o institutie religioasa.

>>
Dar omului nu-i mai pasa de moralitate, de normalitate, de nimic. De aia apar multe boli nervoase si sexuale
>>
Purtator de cuvant al intregii omeniri ce esti, bolile apar mai mult din cauza ignorantei, lipsei de educatie (inclsiv sexuala). Dupa tine abstinenta ar fi leacul tutror acestor boli. Si pentru heterosexuali ca sa fie corect. Sa facem o lege?

Semnat,
Un ateu gay pe jumate maghiar.

| suffarstar a răspuns (pentru 4cidr41n):

Oameni care au constiinta si pot deosebi binele de rau,tu ii numesti spalati pe creier. inteligent rationament!
In Uganda, daca nu ma insel, exista islamismul. Islamul e orice altceva numai nu moralitate. Desi poate ma insel. Poate ca exemplul cu populatia nu este foarte relevant. Dar tind sa cred ca sexualitatea este influentata in mare masura de educatie si de imprejurari. Unele persoane, dezamagite in dragoste, brusc si-au gasit latura homosexuala.In natura nu exista homosexualitate,desi s-a observat ca unele exemplare sunt atrase de alte exemplare de acelasi sex. Dupa cum am mai spus in alte comentarii,animalele simt atractie sexuala,adica dorinta de a penetra. Daca ii dai acelui specimen masculin o femela,imediat va incepe sa "o foloseasca",indiferent daca in trecut a avut comportament "homosexual". De ce in puscarie,multi barbati normali incep sa "violeze" alti barbati? Precum ar trebui sa stim,omul nu e un animal,sau,cel putin,nu ar trebui sa fie. Iar omul normal are si altceva decat atractie sexuala,ceva ce ar trebui sa incerci si tu. Se numeste iubire.
Bolile sexuale apar din cauza celor care se lauda ca vand libertatea,dar de fapt mint cu nerusinare. Ei spun tinerilor ca o foita de cauciuc protejeaza. Ei bine,nu e asa. Multe boli sexuale se raspandesc doar prin contactul zonelor pubiene,poti sa ai acel cauciuc,virusul sau bacteria se transmite. Companiile de prezervative nu spun asta prin scolile pe unde isi fac reclama,ei incurajeaza sexul, astfel au profit, de ce nu spun si cat de groaznice sunt bolile sexuale? Sau tu stii macar cat de groaznice sunt?
Perversiunile sexuale nu sunt normale, indiferent cat de mult ar fi ele incurajate de societatea "moderna". Un copil daca are o boala genetica este considerat anormal. Daca consideri ca homosexualitatea este genetica, atunci de ce e normala?

| NOname a răspuns (pentru suffarstar):

Care parte din "fiecare sa isi vada de treaba lui si sa inceteze sa mai dicteze relatia intre doua persoane adulte" nu ai înţeles?

Nu băga binele tău şi ideile tale preconcepute (în mare parte sofisme) celorlalţi pe gât. Părerea ta, suffarstar, cât şi a mea, în ceea ce priveşte o relaţie consensuală între doi adulţi este irelevantă şi trebuie să ai o doză mare de aroganţă şi nesimţire ca să-ţi permiţi să intervii în ea. Restul e can-can.

| 4cidr41n a răspuns (pentru suffarstar):

> Oameni care au constiinta si pot deosebi binele de rau, tu ii numesti spalati pe creier.
Daca prin "bine" tu intelegi "Hai sa-i batem pe poponarii aia" atunci imi pun semne de intrebare
cu privire la sanatatea ta mintala. Mai rau, sa iti sustii actiunile homofobe prin violenta, invective,
injuraturi si glume proaste unde singurul argument adus: "ca asa zice Dumnezeu.", numindu-te credincios, crestin sau musulman nu are absolut nicio relevanta. Credinta in nimic nu iti aduce statut de superioritate morala.

> In Uganda, daca nu ma insel, exista islamismul. Islamul e orice altceva numai nu moralitate. Desi poate ma insel.
Imi pare rau dar te inseli (wikipedia - According to the census of 2002, Christians made up about 84% of Uganda's population)
Ideea nu era tara in sine ci mai mult ce face o tara crestina, islamica, saraca si vai de mama ei cu astfel de situatii tabu.
Cu cat o tara e mai "traditionala" cu atat sexul e mai tabu. Ignoranta.

> Dar tind sa cred ca sexualitatea este influentata in mare masura de educatie si de imprejurari.
Exista ce ce crezi tu si exista ceea ce cred persoane care au studiat problema si sunt in mod sigur mai inteligenti decat noi do.
Daca ar fi educatia atunci nu se explica de ce sunt peste 1500 de specii care au contacte homosexuale sau relatii de lunga durata (delfinii stiu ca fac asta)
Daca ar fi imprejurarile atunci de ce exista gay in toate colturile lumii, inclusiv acolo unde le-ar aduce pedeapasa cu moartea(Iran), sau torturati si omorati (Rusia).

> Unele persoane, dezamagite in dragoste, brusc si-au gasit latura homosexuala.
happy, da, se numesc bisexuali. E interesant ca spui dragoste totusi, pentru ca sunt persoane care se pot atasa sau pot relationa pe plan romantic cu persoane de acelasi sex dar la partea sexuala nu simt acelasi lucru care duce la o relatie mai mult sau mai putin platonica.
Si nu stiu daca o gasesti pentru ca nu ai pierdut-o in prima parte. Nu e ca si cum iti pierzi cheile laughing

> In natura nu exista homosexualitate, desi s-a observat ca unele exemplare sunt atrase de alte exemplare de acelasi sex
In natura exista homosexualitate si s-a observat la 1500 de specii de animale din care 500 sunt bine documentate.

> Dupa cum am mai spus in alte comentarii,animalele simt atractie sexuala,adica dorinta de a penetra.
Adica isi folosesc organele genitale. Da. Nu trebuie sa inveti cum functioneaza, sti.

> Daca ii dai acelui specimen masculin o femela,imediat va incepe sa "o foloseasca",indiferent daca in trecut a avut comportament "homosexual".
Pinguinii si delfinii stiu ca au si relatii de lunga durata. De delfini stiu ca pot avea relatii de o viata.

> De ce in puscarie,multi barbati normali incep sa "violeze" alti barbati?
Nu pune in ghilimele, ii violeaza si atat. Intrebarea e daca tu stii care e diferenta intre viol si o relatie.

> Precum ar trebui sa stim,omul nu e un animal,sau, cel putin, nu ar trebui sa fie.
Omul este un animlal, ca nu ar trebui este altceva.

> Iar omul normal are si altceva decat atractie sexuala, ceva ce ar trebui sa incerci si tu. Se numeste iubire.
Corect, sunt homosexuali si in relatii platonice da.

> Bolile sexuale apar din cauza celor care se lauda ca vand libertatea, dar de fapt mint cu nerusinare.
Bolile sexuale apar atunci cand nu iti folosesti cerebelul si faci sex neprotejat si nu faci analizele pentru BTS atat tu cat si partenerul.
Bolile sexuale sunt problema tuturor aici. Nu tine de lauda altfel toti romanii ar fi bolnavi laughing

> Ei spun tinerilor ca o foita de cauciuc protejeaza. Ei bine, nu e asa. Multe boli sexuale se raspandesc doar prin contactul zonelor pubiene
Din viruul HIV, herpes genital, cancer cervical, sifilis, gonoreea, clamidoza care se raspindeste prin contactul zonelor pubiene?
Nu de alta dar prezervativul impiedica raspandirea acestora si sunt curios doar.

> Un copil daca are o boala genetica este considerat anormal.
Sti, aici ai dreptate, asa suntem noi in tarisoara asta, stim ca cineva exista care nu e ca noi asa ca ne permitem sa il tratam cu dispert si batjocura doar pentru ca el are ceva in neregula. Chiar daca acel ceva oricum nu e in controlul lui direct.
Nu iti alegi parintii, nu iti alegi culoarea ochilor sau sanii, sau coprul tau. Nu iti alegi nici orientarea sexuala desi unii doar asta cred ca e. Desi, nu am auzit un heterosexual care sa zica cand a fost ziua cand a ales sa nu mai fie homosexual.

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

Care parte din "fiecare sa isi vada de treaba lui si sa inceteze sa mai dicteze relatia intre doua persoane adulte" nu ai înţeles?
Atunci care mai e sensul intrebarii? Nu ca sa ne exprimam opiniile? Nu intervin in relatia nimanui, persoana de sus a spus ca e homosexuala, am zis ceva? E parerea mea, eu am raspuns la int'rebare.

| NOname a răspuns (pentru suffarstar):

Da, ai zis ceva. Omul ţi-a sugerat că nu ai niciun drept să-l judeci şi să te amesteci în relaţiile consensuale între doi adulţi, printre care a lui, iar tu ai continuat cu filosofii şi speculaţii de prost gust, care îl desconsideră şi îi încalcă (indirect) drepturile de om.

| suffarstar a răspuns (pentru 4cidr41n):

"Daca prin "bine" tu intelegi "Hai sa-i batem pe poponarii aia" atunci imi pun semne de intrebare cu privire la sanatatea ta mintala."
Cand am sustinut eu asta?
" Mai rau, sa iti sustii actiunile homofobe prin violenta, invective,
injuraturi si glume proaste unde singurul argument adus: "ca asa zice Dumnezeu.", numindu-te credincios, crestin sau musulman nu are absolut nicio relevanta. Credinta in nimic nu iti aduce statut de superioritate morala."
Ma cunosti cumva sau generalizezi? Daca te uitai putin printre comentariile mele, aveai ocazia sa constati ca nu incurajez dogmatica si chestii de-astea.
Pentru ca in mod normal chestile astea nu ar trebui sa te invete cineva, ar trebui sa vina din cugetul tau.

"Nu pune in ghilimele, ii violeaza si atat. Intrebarea e daca tu stii care e diferenta intre viol si o relatie. "
Stiu foarte bine. Treaba e ca la racoare nu exista relatie exista, multe din lucrurile murdare de acolo se intampla cu forta. Adica pestele mare i-o trage pestelui mai mic. E ceva comun puscariilor.
Cred ca discutia nu mai are rost sa continue.Tu ai parerile tale, eu pe ale mele.

| suffarstar a răspuns (pentru NOname):

El a comentat la raspunsul meu. Nu am atacat pe nimeni personal. Nu l-am judecat, nu am nicio treaba cu el. Am spus ce cred eu despre homosexuali si homosexualitate. Repet, eu am raspuns intrebarii prin opiniile personale. El mi-a raspuns.
Tu faci multe atacuri la adresa crestinismului, faci misto si ii tratezi pe crestini cu scarba. O singura data am intervenit si mi-ai facut vant.

| NOname a răspuns (pentru suffarstar):

Eu când atac, atac efectele negative ale religiei, unele dogme religioase, care îi afectează şi pe cei din jur, care încurajează discriminarea (ca şi cea de faţă) - o chestie indusă oamenilor, nu una cu care te naşti, personală şi inofensivă. E o diferenţă.

Una e să ataci o ideologie (nocivă) cu argumente şi alta e să ataci generalizând o persoană, un grup de oameni (care nu ţi-au făcut niciun rău) fără argumente (viabile).

| iurii75 a răspuns:

*Daca un om este homosexual(in adevaratul sens al cuvantului) ce ar trebui sa faca? Sa isi inhibe emotiile si sentimentele si sa traiasca toata viata intr-o minciuna doar ca sa va convina voua?*
Unele persoane sânt predispuse genetic spre violenţă, ce ar trebui să facă?

| Kalla a răspuns:

Incep spunand ca sunt crestina-ortodoxa.
Sunt complet de acord cu tine.Pana la urma e important sa iubesti, nu si cine iubesti.
Sunt de parere ca faza cu "Dumnezeu nu accepta homosexualitatea" este o mare minciuna inventata de catolici si alti fanatici falsi crestini ca sa ne faca sa uram homosexualii dar asta este alta poveste. Iisus nu ura homosexualii.
"Pai daca nu conteaza exteriorul si ar trebui sa "privim" sufletul omului ce conteaza daca e femeie sau barbat?" Poate vroiai sa zici "ce conteaza daca iubeste o femeie sau un barbat?".
"Deci de ce ar crea Dumnezeu un om homosexual ca apoi sa il arunce in iad?" Dumnezeu nu face un om homosexual asa cum nu-l face satanist sau crestin sau ateu. Dumnezeu ne-a creat liberi in sensul ca nu e El cel care decide cine suntem in viata.Un om e gay pentru ca asa este scris in ADN-ul lui, asa sunt hormonii lui si orientarea sexuala.

| milan9 a răspuns (pentru Kalla):

Această înclinaţie nu ţine în nici un caz de genotip (materialul ereditar) ci de fenotip (influenţa mediului), de influenţa benefică sau nocivă a contextului familial, social, influenta ce se translează la nivel comportamental, la nivelul aprecierii normale sau alterate a valorilor, a manifestărilor afective, etc...

Influenţa nocivă a contextului familial şi mai ales social, va conduce la o dezvoltare afectivă "deviată", deviată spre carenţe, sau manifestări afective denaturate, ce devin chiar imorale.

Astfel, geneticienii confirmă faptul că fenotipul manifestă o influenţă extrem de puternică asupra individului. Nu se spune degeaba că "părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii"! sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

"Sunt de parere ca faza cu "Dumnezeu nu accepta homosexualitatea" este o mare minciuna inventata de catolici"
Biblia insasi instigna la uciderea celor atrasi de acelasi sex

| lc13cm3 a răspuns (pentru Kalla):

Vre sa spui ca catolici nascocesc minciuni si sunt falsi crestini si ortodocsi sunt niste,, sfinti''?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

E adevărat că homosexualitatea poate fi o înclinaţie înăscută la unii.

Dar este aceasta o scuză ca persoana respectivă să devină homosexual?

Realitatea este că majoritatea dintre noi avem anumite înclinaţii nepotrivite împotriva cărora trebuie să luptăm dacă vrem să ducem un mod de viaţă decent şi echilibrat. Impulsurile homosexuale reprezintă doar una dintre multele înclinaţii nepotrivite pe care Creatorul nostru ne îndeamnă să ne împotrivim şi chiar ne promite că ne va da puterea necesară în acest sens dacă ne bazăm pe el.

Biblia chiar prezintă cazul unor oameni din secolul I cu astfel de înclinaţii care au reuşit să şi le învingă. În 1 Corinteni 6:9-11 citim: "Cum? Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu? Nu vă lăsaţi induşi în eroare. Nici fornicatorii, nici idolatrii, nici cei adulteri, nici bărbaţii folosiţi pentru scopuri nenaturale, nici bărbaţii care se culcă cu bărbaţi, nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici cei ce insultă, nici extorcatorii nu vor moşteni regatul lui Dumnezeu. Şi totuşi aşa eraţi unii dintre voi. Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost declaraţi drepţi în numele Domnului nostru Isus Cristos şi cu spiritul Dumnezeului nostru."

P.S. Eu respect pe orice om şi încerc să nu am prejudecăţi faţă de ceilalţi indiferent de deosebirile ce există între noi. Totuşi nu aprob homosexualitatea ca practică deoarece Biblia o condamnă clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu zic ca nu conteaza exteriorul. Nu mai generaliza. Acesta conteaza foarte mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Conteaza, dar nu atat de mult, astazi se pune prea mult pret pe exterior de-asta vezi numai "senzatii" la TV si pe net, nu zic ca nu conteaza, dar nu nici de o importanta vitala sa arati ca Van Damme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sufletul tau pereche a murit ieri, poti sa devii necrofil, daca este copil poti deveni pedofil sau daca s-a incarnat intr-un animal poti deveni zoofil.

| Ben00 a răspuns:

@"Daca un om este homosexual(in adevaratul sens al cuvantului) ce ar trebui sa faca? Sa isi inhibe emotiile si sentimentele si sa traiasca toata viata intr-o minciuna doar ca sa va convina voua?"
Pe sistemul asta poti sa justifici si pedofilia sau zoofilia. Cand satisfactia se imbina cu murdaria omul se afla intre instinct si bunul simt. Uneori trage catre instinct, insa altceva este sa afisezi ceea ce este murdar in societate. Pentru ca il obligi pe cel de alaturi sa inghita o mizerie.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Ben00):

Nu, nu poti justifica pedofilia si zoofilia. Relatiile sexuale dintre homosexuali sunt relatii consensuale. Daca nu sunt consensuale atunci deja este viol. Animalul nu se poate exprima si nici copilul nestiutor. Asta este un sofism de prost gust.

Răspuns utilizator avertizat
| Oleg20 a răspuns:

Frumusetea sufletului si homosexualitatea sunt doua lucruri diferite. As vrea sa mai spun ca nu Dumnezeu i-a creat pe homosexuali, ci acestia au aparut in rezultatul pacatului adus in lume de Satan Prin Adam si Eva.

| AnonimulRo a răspuns:

Da, intr-adevar, sunt si eu de acord ca nu conteaza exteriorul, dar sa ne gandim la un exemplu:
2 magneti de aceeasi culoare (rosii sau albastre) se resping, dar de ce nu se atrag? pentru ca nu exista echilibru natural, asa e facuta legea universului ca Polul Sud (magnetul rosu) sa fie atras de Polul Nord (magnetul albastru).
Asa cum scrie in Biblie, Dumnezeu i-a facut barbatului o insotitoare sa nu fie singur, femeia. Iar de atunci oamenii considera ca asa trebuie sa fie omul, barbat si femeie impreuna.
Asa cred oamenii ca e normal inca de la inceputul aparitiei omului.

| HueyFreeman a răspuns (pentru AnonimulRo):

Ei bine, marea majoritate a oamenilor crede ca este normal si invers. De ce in Biblie nu se zice nimic de relatiile dintre doua femei, ci numai se face o mica referire la relatiile sexuale dintre doi barbati?

| danyfrz a răspuns:

Ma pis pe el de interior nu te poti duce la maicata cu o persoana stirba fara mana si sa ii spui ca are un suflet mare conteaza foarte mult exteriorul pentru ca este prima parare pe care o faci despre o persoana fiti realisti oameni buni. Sau un cersetor din asta care pute a pubela si doarme in container dar are o inima mare. sper sa va ganditi la acest raspuns

| Lizzu a răspuns (pentru danyfrz):

As vrea ca niciodata sa nu ajungi in locul unei persoane cu dizabilitati.
Sper sa te gandesti la acest raspuns.

| Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995 a răspuns:

"Bun si ati fi in stare sa sustineti chestia asta pana-n panzele albe.
Dar, cand va intreaba cineva despre homosexualitate toti sariti ca arsi ca sunteti total impotriva.
". Cel putin vizual arata rau... sa nu mai vorbim de asa zisele pacate. "Si homosexualitatea ar putea fi ceva genetic, ceva care nu are neaparat influenta a diversi factori si ca este ceva oarecum normal.intamplandu-se chiar si animalelor.". De cele mai multe ori aleg asta. "Daca un om este homosexual(in adevaratul sens al cuvantului) ce ar trebui sa faca? Sa isi inhibe emotiile si sentimentele si sa traiasca toata viata intr-o minciuna doar ca sa va convina voua?". Da, pentru ca "noi" am fost invatati ca nu e normal. Tu cand zici voua parca te exprimi catorva oameni... dar suntem multi impotriva, daca vrei sa traiesti printre oamenii normali trebuie sa le respecti regulile lor si a societatii in care te afli. Numai bine.

| NOname a răspuns (pentru Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995):

Încă un "normal" cu idei cretine şi de dictator...

- http://youtu.be/twCxykaNiXE
- http://i.imgur.com/NxgGfaF.png
- http://i.imgur.com/6ZleOMW.jpg
- http://i.imgur.com/wFYNHIN.png

Dacă tot stabileşti "normalităţi", Anonim_Celebru_Anonim_Celebru_1995, măcar vorbeşte doar în numele tău (unii mai şi gândesc)!

| nebunadelegat a răspuns:

Inainte de toate as vrea sa spun 2 lucruri despre mine, ca sa poti interpreta mai bine raspunsul.In primul rand, cred in Dumnezeu insa sunt profund dezamagita de biserica si de crestinism.In al doilea rand, sunt si eu una care sustineam ca nu conteaza exteriorul, insa punand problema in felul in care o pui tu, incep sa cred ca ba da, conteaza.In sensul ca nu as putea niciodata sa ma indragostesc de o femeie,oricat de bun suflet ar avea.Pur si simplu nu ma atrage fizic,sexual, iar sexualitatea este o parte din noi, din relatiile pe care le avem.
Biserica si crestinii sunt impotriva homosexualitatii, pentru ca teoretic sexul inseamna doar actul prin care ne reproducem.Iar pentru asta e nevoie de o femeie si un barbat. Daca scopul relatiei nu este sa te reproduci, este interzisa.
Despre Biblie sa nu uitam ca a fost scrisa de oameni si la inceputuri a mai fost si modificata putin.Plus ca s-a scris acum mii de ani,cand oamenii au avut cu totul si cu totul alta mentalitate, nu putem fi siguri, ca noi, cu mentalitatea de acum putem intelege cu adevarat ce a vrut sa spuna cel care a scris.
Indiferent ce faci in viata asta vei fi judecata mereu de oameni, care dupa parerea mea nu au acest drept.Deci eu zic sa traiesti dupa cum iti dicteaza inima, fara sa faci rau la nimeni, sa fii impacata si fericita cu tine insuti si te va accepta si restul.

| LøVëLŷ a răspuns:

Fiecare om e diferit. unul judeca dupa aparente altul incearca sa cunoasca sa vada sufletul persoanei respective dar..in mare parte sunt de acord cu tine. uneori te indragostesti de felul in care vorbeste, glumeste dar oricat de bun ar fi sufletul persoanei respective. daca fizicul nu e in armonie cu sufletul atunci in zadar happy poti ramane prieten foarte bun dar nimic mai mult ..Ps: Toti spun ca sufletul conteaza nu aspectul dar cand vine vorba de homosexuali etc etc isi schimba atitudinea. Daca iti place iti place si Punct! Parerea mea. happy