| anonim_4396 a întrebat:

Deci vreau sa va povestesc ceva.Am primit o cerere de prietenie pe mess de la un baiat pe nume ciprian. A fost cam neasteptat dar cand ne-am cunoscut mi-a spus ca e ateu si a mai adaugat: " Stiu ca poate nu o sa mai vrei sa vb cu mine pentu ca sunt ateu" dar totusi am continuat sa vb. Este foarte de treaba, am devenit rapid prietenii.El pot sa spun ca s-a indragostit de mine iar eu de el! Deci uite un ex unde un crestin si un ateu sunt mai mult decat prietenii. Am doua intrebari pentru voi!
1) De ce nu se poate intampla asta si pe TPU la aceasta categorie?
2)Multe lume din jurul meu mi-a spus ca e gresit sa fiu indragostita de un ateu! Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| AnicaiAlin a răspuns:

Citesc raspunsuri si imi vine sa plang pentru unii din voi. Oameni mai incuiati ca unii crestini nu am vazut in viata mea.
Nu e gresit sa iti imparti sentimentele cu cineva care nu are aceiasi religie ca tine sau nu are o religie, nu e gresit sa iubesti pe cineva care nu are prieteni imaginari.
Cei ce ti-au spus ca e gresit sa fi indragostita de un ateu sunt niste onanisti si niste dobitoci care nu inteleg ca iubirea si sentimentul ei e mai presus de orice cand vine vorba despre bunastearea noastra mentala.

Acum pentru cei de mai sus.
Imi place nivelul vostru redus de inteligenta si deschidere a minti, imi place cum ii explicati acestei fete ca e probabil ca ea sa o ia pe urmele baiatului in ceea ce priveste credinta. Nu ii acordati nici un credit ca ar fi puternica si ca nu isi poate pierde credinta din cauza influentei unui baiat.
Va-ti gandit un minut in sinea voastra ca poate ea il va face pe el sa fie credincios? Fac pariu ca nu. Voi mari cre(s)tini ce sunteti nu puteti da un sfat cu mintea limpede si fara ceata in ea. Va ganditi ca aceasta fata este slaba si influentabila, cand ea poate fi un adevarat lider.

Pt mine chestia asta spune multe despre voi, crestinilor.

@sosono Acum poate intelegi raspunsul la prima ta intrebare.
Crestinul cu mintea spalata vede in oameni doar partea de turma, vede oitele care trebuie sa asculte si sa urmeze.
Ei nu vad adevaratii conducatori.

21 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1) Cum s-a mai spus, pe TPU sunt smecheri.
2) De ce ar fi gresit? Daca voi va iubiti...

| Zenicide a răspuns:

Daca chiar va iubiti diferentele religioase sau lipsa religiei nu va fi o problema. Asta depinde desigur daca acordati prioritate persoanei iubite si nu religiei/filosofiei dupa care traiti, deci nu va functiona daca unul din voi e fanatic happy

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu a zis sa-i iubim pe toti oamenii si sa nu avem prejudecati, doar pentru ca au o opinie diferita de a noastra.Romani12:17-21

| Încrucişătorul a răspuns:

Bravo voua! Si ce daca Jana de la etaju' unu crede ca nu e bine? Duca-s-ar sub roata masinii.

Dar tu de ce dai atentie acelei "lume din jurul meu"? Si, mai imprtant, de ce le-ai spus acest detaliu? E intima treaba asta.

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

1) Pentru ca TPU are multi cretini.
2)Nu e gresit. Chiar nu vezi ca religile astea pur si simplu DISTRUG adevarata iubire? Nu lasa pe un om IMAGINAR sa stea intre tine si persoana pe care o iubesti.

| Adry05 a răspuns:

E ok, dar va trebuii să vă orientaţi spre o singură religie dacă vreţi să vă formaţi planuri de viitor.

| dragos9234 a răspuns:

1.se intampla si pe TPU asta
2.cine ti-a spus asta este un tampit, rasist, egoist etc.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

"Do not be bound together with unbelievers; for what partnership have righteousness and lawlessness, or what fellowship has light with darkness?"

2 Corinthians 6:14

| GRs a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Conteaza asa mult religia oameniilor? Mai nou ea este o piedica a umanitatii. Din cauza religiei au izbucnit razboaie si certuri. Suntem oameni toti, avem aceleasi organisme indiferent de religie, de ce te-ar impiedica religia sa iubesti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Fiindcă pe TPU sunt mulţi şmecheri.
2. Nu este nimic greşit.

| CryChristiAN a răspuns:

Nu e nimci gresit. Inca din vechiul testament Dumnezeu a permis acest obicei. '' Daca sotul este credincios, si sotia nu este, atunci cei doi voi fi mantuiti''. Ceva de genul acesta, numai stiu unde, dar cred ca era in Leviticul sau Numeri.

| C0nstantin a răspuns:

Mentalitatea de crestin indoctrinat nu poate percepe o relatie intre un crestin si un ateu (pacatos din punct de vedere crestin). Asta e viata... si cica tot crestinii sunt cei persecutati...

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu este nimic gresit, dar cu timpul indiferenta lui de cele Sfinte o sa ajunga si la tine.

| Qinz a răspuns:

Nu e rau, dar numai ca este posibil pe viitor sa existe divergente.

| gabyS98 a răspuns:

Nu e rau

| comandamente a răspuns:

Dupa dorinta ta ai vrea sa ti se spuna ca e bine sa fi prietena cu u ateu nu!?

An primul rand tu nu ai varsta potrivita pentru prietenie, trebuie sa-ti vezi de scoala Domnisoara.

Sa nu te superi pe mine, pentru. ceti voi scrie, dar eu cred ca Parinti tai nu stiu ca tu ai prieten, eu te-as sfatui daca vrei sa fi fericita ascultati Parinti si nu-ti face de cap,
Mult succes.

| comandamente a răspuns:

Dupa dorinta ta ai vrea sa ti se spuna ca e bine sa fi prietena cu u ateu nu!?

An primul rand tu nu ai varsta potrivita pentru prietenie, trebuie sa-ti vezi de scoala Domnisoara.

Sa nu te superi pe mine, pentru. ceti voi scrie, dar eu cred ca Parinti tai nu stiu ca tu ai prieten, eu te-as sfatui daca vrei sa fi fericita ascultati Parinti si nu-ti face de cap,
Mult succes

| Haney a răspuns:

Intru-n fel asta inseamna sa iti tradezi religia dar...fa cum vrei.eu ti-as sugera sa nu o faci.

| ada2203 a răspuns:

La prima intrebara, sincer nu stiu ce sa iti raspundhappy. Dar legat de a doua intrebare, nici eu nu sunt de parere ca e ok. Nu zice nimeniu sa nu fiti prieteni(amici), si nimic mai mult. insa, daca intre voi sunt altfel de ralatii, lucrurile se complica. Pana la urma, inflenta pe care el o are va fi mai mare decat cea a prietenilor si a parintilor, de aceea este posibil sa devii si tu ateista, ceea ce din punctul meu de vedere, nu e tocmai ok. Nu ca as avea ceva cu ateii, dar parerea mea e ca nu e ok ceea ce fac. Sper ca te-am ajutat! :*

| SchizofrenicPsihedelic a răspuns:

Vad samanta ''Tacerii Divine,, in rasad
Cu radacinile infipte in mintea oricarei persoane
Au creat un ''Agregat,,, agreat de orice ''Regat al Mintii,,
Infectandu-ti ''Sistemul Cerebral,, ca o ''Epidemie,,
Amurgul ''Gandurilor,, aduce ''Exorcizarea Constiintei,,
O lume in care ''Luciditatea,, nu poate dura prea mult si este echivalentul unui ''Fulger,, pe cer.
Au infectat oamenii cu ''Prejudecatii,, si este imposibila renuntarea la ele in aceasta ''Lume,, in care ''Oamenii,, si ''Dumnezeu ei,, au fost listate la ''Bursa,, de ''Corporatii,,

| cata2387 a răspuns:

O sa aveti divergente la biserica, de exemplu o casatorie sau un copil, sau sarbatori importante...