| Vladi4ok a întrebat:

Hristos a Inviat! TPU am o intrebare.Cum sa ma comport cu sectarii, ca am aflat ca ei urasc adevarul si vor ajunge in iad cu biblia in mana.Am prieteni sectari. Spuneti-mi cum sa ma comport cu ei?

19 răspunsuri:
| andru10best a răspuns:

Adevarat A Inviat! Ma confrunt si eu cu asemenea probleme si incerc cat pot de mult sa evit discutiile cu ei pe tema asta. Eu ma port normal ca si cum ar fi fratii mei pentru ca am speranta ca la un moment dat or sa vada si eu adevarul. Pana atunci astept si ma rog sa vina ziua aia in care o sa gandim la fel. Salutari!

| Esperança a răspuns:

Si care este acel adevar urat de ei?

| CristiB93 a răspuns (pentru Esperança):

Banuiesc ca si tu faci parte dintr-o secta, nu-i asa?

| CristiB93 a răspuns (pentru Esperança):

Pai te porti normal, incearca sa nu vorbesti cu ei despre religie, pentru atunci ajungeti la confruntari urate si va puteti certa.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Ce pacat ca noi ateii nu avem motive sa ne certam intre noi banuiesc ca e ceva civlizat si crestin sa te certi cu aproapele tau de acelasi credinta

| Hombre a răspuns:

Ai aflat ca sectarii urasc adevarul!? Sa mori tu, de unde mă de la radio Erevan? Du-te mai si ia-ti capre ca toti sunteti la fel, credeti in bazaconii sfinte si va muscati de cur unii pe ceilalti.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenithf a răspuns:

Iisus este Cuvantul, si Adevarul. Cine uraste adevarul Il uraste pe Iisus. Nu cred ca este om, ortodox sau sectar, care sa nu fi mintit vreodata, si prin asta nu a urat fiecare Adevarul? Deci daca acuzi pe altii ca urasc Adevarul te acuzi pe tine pentru acelasi lucru.
Cauta sa cunosti si sa implinesti voia lui Dumnezeu, impreuna cu toti prietenii tai, si acolo unde veti ajunge nu va mai conta ca ati fost ortodocsi sau sectari.

| EmaS a răspuns:

Asa cum iti cere Dumnezeu cu dragoste.,, Gândul acesta, dar, să ne însufleţească pe toţi care suntem desăvârşiţi; şi, dacă în vreo privinţă sunteţi de altă părere, Dumnezeu vă va lumina şi în această privinţă.
1Cor 2.6; 1Cor 14.20; Gal 5.10;
16 Dar, în lucrurile în care am ajuns de aceeaşi părere, să umblăm la fel.''

| OOOLEOOO a răspuns:

Sunteti aproximativ 2, 2 miliarde de crestini, nu te astepta ca toti sa mearga de acord cu ortodoxia sau catolicismul chiar daca sustineti acelasi Dumnezeu.

''cum sa ma comport cu ei?'' Nu cred ca sunt persoane inferioare sau superioare altora ca sa-i tratezi mai altcumva.

| traiescdeciexist a răspuns:

simplu... ''Nu fi rasist!''
Alta intrebare?

| MMihai a răspuns:

Am prieteni sectari. Spuneți-mi cum sa ma comport cu ei==normal!

| Al99 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Hai las-o mai moale cu propaganda anti ortodoxa.
Nu stiu carui cult apartii dar nu esti bine informat.
Nu esti in stare sa tii post Ok nimeni nu te obliga.
Beneficiile postului sunt cunoscute de mii de ani indiferent de religie.Este un exercitiu spiritual in primul rand. Postul nu a fost inventat de ortodocsi.Va îmbuibați cu carne si mezeluri de 3 ori pe zi, este normal sa va enervati fara carnita, oua, lapte branza etc. Iisus a postit40 de zile sau in Biblia voastra a disparut versetul ca prin minune?
Nu esti la curent cu regulile lucratului in zi de sarbatoare.
Daca este ceva care nu poate fi amanat ma duc la munca si in zi de sarbatoare.

| Esperança a răspuns (pentru CristiB93):

Nu. Eu sunt crestina si atat! Si Hristos cand a fost pe pamant i se spunea ca face parte dintr-o secta... deoarece nu era din acelasi clan cu mai marii preoti, carturari si farisei fatarnici!

| CristiB93 a răspuns (pentru Esperança):

Ok,dar trebuie sa ai si tu ceva o religie, o biserica unde va adunati ceva de genul, nu?