| anonim_4396 a întrebat:

Http://ph-online.ro/......a-acestuia
Pareri?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

E proasta, o dezmosteneste.

| iurii75 a răspuns:

Nimic de mirare

| Maxim96 a răspuns:

Nu judecati preotii!

| doctorandus a răspuns (pentru Maxim96):

Da' ei de ce judeca pe oamenii care fac sex inainte de casatorie, pe homosexuali si lesbiene, pe atei, pe agnostici, pe evrei, pe musulmani, pe cei care nu dau bani pentru facut slujbe, nunti, etc? Nu judecati ca sa nu fiti judecati, le-a zis Domnul popilor. Ori ei judeca pe aproape toata lumea, deci trebuie judecati de lume.

| Maxim96 a răspuns (pentru doctorandus):

Pai preotii cu pacatele lor, noi cu ale noastre.trebuie sa ne vedem de ale noastre, nu de ale preotilor.

| Lizzu a răspuns (pentru doctorandus):

Ei judeca pe toata lumea in timp ce, in intimitate, fac ce doresc si cum doresc.

Scarbos. Mai ales calugarii. Stii la ce ma refer sad

| milan9 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu stiu la ce te referi... Dar sa stii ca presa de scandal nu numai ca nu iarta tot dar mai si inventaza...
Dar scandaluri din astea n-au fost, mai ales cand te gandesti la o masa de preoti sau calugari de peste 23000! happy

| Lizzu a răspuns (pentru milan9):

Ba stii happy -- treburile lor acolo intre ei.
Cum sa inventeze daca au fost filmati unii si au si recunoscut?
Nu toate sunt inventate. Calugarii nu sunt sfinti. In spatele usilor inchise isi fac de cap.

| milan9 a răspuns (pentru Lizzu):

Din 23000 a apărut pe youtube un filmulet cu 2 bezmetici de 17-18 ani îmbrăcaţi în negru... Da! Asta probabil o numeşti dovada supremă. Haine negre iti poti lua de al orice colt de strada. Dusmani, Biserica lui Hristos are la ori colt de bar, in orice publicatie media, etc.
Toată lumea stie teribilismul adolescentilor de a face farse. Daca fiecare poate povesti din viata lui 10-20 de farse, cate farse se fac in tara asta in 20 de ani? Milioane nu? Câte pot avea ca subiect de batjocură credinţa? Multe, nu? Doar e un subiect preferat… Şi atunci de unde atat de multa siguranta in mass-media care vizualizează youtube-ul fără să-l verifice vreodată? sad

| milan9 a răspuns (pentru Lizzu):

Călugării nu sunt sfinţi? Nu toţi. Altfel am mai avea 10-20 de ani inca 23000 de sfinţi in calendar! happy

Dar tu? Tu domnişoară (sau doamnă?), ce sacrificiu ai fi dispusă să faci din cele pe care ei le fac? Să renunţi la tot? Să renunţi la familie? Să te trezeşti în miezul nopţii pentru rugăciunile numite "miezonoptică"? Să te trezeşti la 4 după rânduiala athonită? Să nu mănânci niciodată carne? Să asculţi la fiecare pas în viaţa ta de mănăstire de un stareţ/stareţă? Să postesti post negru în multe din zilele de post? să renunţi la capricii, la orgliu şi la păcate? happy

| Lizzu a răspuns (pentru milan9):

Nu,nu as fi dispusa la sacrificii de genul asta. Acum nu.
Dar nu-i obliga nimeni, ei o fac pentru ca asta simt,asta le e chemarea si tot ce fac vine natural sau ar trebui sa vina natural si nu sa simta ca e o obligatie.

happy Dar tu, domnule sau domnisorule crezi ca ei nu sunt fiinte umane? nimeni, nici chiar ei, nu poate renunta la pacate happy
Da, ai dreptate ca se pot face farse DAR au fost si la stiri aratati unii cu diferite "pacate" infaptuitehee hee

Mai am pana devin doamna, daca voi deveni vreodata laughing ceea ce nu cred.

| milan9 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu trebuie să vezi atât de pesimist viaţa... happy Doar ai 20 de ani! happy
( Eu doream doar sa sugerez ca nu este corect să generalizam lucruri care nu sunt sub nici o forma certe... )

| Lizzu a răspuns (pentru milan9):

As vrea sa mai am 20 de ani happy dar mersi pentru compliment

Da, asa e. Nu trebuie generalizat dar traim intr-o lume cu masti si cu doua fete sau chiar mai multe ...si din pacate tot ce se intampla te determina sa nu mai crezi nici in oameni si nici in altceva.
E greu sa te mentii pe linia de plutire in zilele astea, macar de-ar veni apocalipsa aia odata happy

| Dumniezău a răspuns:

O sa ajunga in iad preotu astalaughing. Plus ca o sa ajunga pe la toate televiziunile, cu mass media de azi, numai scandaluri ies.

| Dragonfly6 a răspuns:

Poate iese pozitiv, si vezi apoi scandaluri de proportii.