| Genesis2014 a întrebat:

Indiferent de motiv,context sau timp,credeti cu tarie că aceste,, legi"au fost date de adevarata Divinitate ce stapâneste universul?
http://www.trilulilu.ro/......l-lui-isra
http://www.youtube.com/watch?v=wmXI4VxYOrw
http://www.youtube.com/watch?v=TO-N5BpBpDE
etc.etc.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Intotdeauna ca sa intelegi o situatie ti cont de context, motiv si timp.

| Genesis2014 explică (pentru danay72):

Ce motiv,,vezi''tu când ne este descris CLAR (indinferent de context ) că YAHWE ordona uciderea unei comunitati (batrani, femei, copii, barbati) DAR cu specificatia clara ca ucigasii sa-si păstreze pentru ei fetele neâncepute ( virgine) Cum crezi tu că s-ar fi simtit o fată neâncepută, sa fie luată cu forța după ce i s-ar fi ucis părintii?
Ce rationament si ce context poate fi descris aici? Poate fi Divinitatea universului atat de ilogică? Sau noi nu ne putem pune intrebări si urmam ca niste oi,, calea''ce ne-o indică religiile cu popii in frunte?

| danay72 a răspuns (pentru Genesis2014):

Poti sa imi spui unde scrie?

| Genesis2014 explică (pentru danay72):

Scrie in biblie.,, Domnul a vorbit lui Moise si i-a zis.....http://www.trilulilu.ro/......si-nelegiu

| danay72 a răspuns (pentru Genesis2014):

Războaiele erau reglementate prin Lege. Poporul lui Dumnezeu trebuia să poarte războaie nu pentru a-şi satisface setea de putere sau de cucerire, ci ca reprezentant al lui Dumnezeu în ‘Războaiele lui Iehova’ (Numeri 21:14, NW). În majoritatea cazurilor, israeliţii trebuiau să ceară mai întâi capitularea în condiţiile stabilite de ei. Dacă cetatea refuza să se predea, israeliţii puteau începe asediul, care se desfăşura după regulile stabilite de Dumnezeu. Spre deosebire de majoritatea soldaţilor care au luptat de-a lungul timpului, bărbaţii din armata Israelului nu aveau voie să violeze femeile sau să provoace masacre inutile. Ei nu aveau voie să distrugă mediul natural, fiindu-le interzis să taie pomii fructiferi. Armatele altor naţiuni nu aveau interdicţii de acest gen. — Deuteronomul 20:10–15, 19, 20; 21:10–13.

| sublime89 a răspuns:

Da, adevarata 'divinitate', care exista dintotdeauna, si care a creat un Univers imens si incredibil de vechi si de complex, sunt sigur ca sta toata ziua si se gandeste la sclavia sexuala de pe o planeta oarecare, unde niste maimute s-au ridicat in doua picioare.