| Parakeets a întrebat:

Https://www.bible.com/ro/bible/126/MAT.7.15.NTR

Știe cineva dacă versetul acesta este și în Biblia Ortodoxă sau e doar în cea Catolică?

Și dacă să zicem asta s-ar aplica în orice religie și în orice formă de religie creștină? Atunci noi cum să facem să ne dăm seama care e profeția reală și cea fățarnică, goală?
Pentru că fiecare formă de Creștinism, se luptă pentru supremație sau se crede cea mai tare.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Nu stiu cum ma tii tu minte dar eu am fost mereu autentic, nu am fost prefacut niciodata! Mereu am raspuns si la intrebarile de tip Religie daca eram activ si le vedeam... Si raspund la astfel de intrebari nu ca as vrea sa ma dau mare sau altceva ci din obligatie fata de Dumnezeu care spune ca trebuie sa vorbim de EL celor care se intereseaza ca nu cumva la judecata de apoi sa zica: Doamne eu as fi crezut in Tine dar nu am auzit niciodata de Tine! Iar cei care nu vorbesc de Dumnezeu vor avea pacatul lor si vor raspunde pentru asta!
Iar cei care raspund la astfel de intrebari doar sa se dea isteti si nu sunt activi religios, adica nu practica credinta si nu stiu exact legile lui Dumnezeu, vorbesc doar din auzite sau isi fac pareri proprii apoi le spun altora, acestia se pot numi PROFETI FALSI! Iar Dumnezeu spune: Oricine va schimba si un cuvant mic din poruncile mele, nu va scapa nepedepsit!
Deci ca sa stii despre mine sunt crestin activ dar nu pot spune despre mine din pacate ca as fi vreun sfant...
Incerc sa pazesc legile lui Dumnezeu dar incerc sa ma bucur si de viata, asta mai pe scurt zis laughing deci asta e userul: Eu! laughing

21 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"La Lege şi la mărturie!" Căci dacă nu vor vorbi aşa, nu vor mai răsări zorile pentru poporul acesta." (Isaia.8:20)
Profetul trebuie să fie de acord și să trăiască în conformitate cu toată Legea lui Dumnezeu; să păzească toate cele 10 porunci.
Și obligatoriu trebuie să se împlinească ceea ce va spune.
Adevărul că și Balaam a fost un profet al lui Dumnezeu -profeția lui s-aîmplinit; dar a pierit împreună cu cei nelegiuiți din pricină că s-a lăsat atras se bogățiile lumii acesteia.
Fără Duhul Sfânt al lui Dumnezeu vom spune că profețiile lui Dumnezeu sunt ale diavolului, și că profeții diavolului sunt ai lui Dumnezeu. Noi trebuie să cercetăm duhurile; să avem un discernământ sfințit ca să putem deosebi minciuna de adevăr. Pentru că este o greșeală fatală să spunem ca iudeii din vechime că Mântuitorul scotea dracii folosindu-Se de puterea Satanei.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru DracuIa):

Nu este nicio poveste în astfel de lucruri.
Cum fiecare dintre noi avem un duh al nostru, propriu, prin care ne manifestăm bucuria, tristețea, convingerea, și toate trăirile noastre, tot așa și Dumnezeu are un Duh al Său -care este Ce-a de-a treia Persoană a Dumnezeirii.
Satana și îngerii lui sunt și ei numiți "duhuri" în Scriptură, prin faptul că au o personalitate a lor, că au putere de convingere.
Este o luptă, un război ideologic care se dă în mintea noastră la toate nivelurile ei: la cel al sentimentelor, ar rațiunii și chiar al conștiinței. Până și conștiința omului poate să fie pervertită, deoarece Mântuitorul i-a avertizat pe ucenici că "va veni vremea când cei ce vă vor omorî să creadă că prin aceasta vor aduce o slujbă lui Dumnezeu".
Noi oamenii putem să fim înșelați în fel și chip. Satana și îngerii lui sunt mai puternici decât ființele umane; iar natura păcătoasă, degradată, slabă, străină de Dumnezeu -în care ne-am născut- sunt în defavoarea noastră. După ce că ne-am născut în această natură plină de îndoieli cu privire la caracterul lui Dumnezeu, ba încă o natură care este în dușmănie față de natura divină, mai există și arhivrajmașul cu îngerii lui care fac ca să nu avem nicio șansă să fim salvați din această stare. Iar cei care caută să lupte, să cunoască adevărul, vrăjmașul le insuflă prooroci mincinoși -pe toți aceia care se lasă amăgiți de cel rău- ca să țină departe de Dumnezeu pe câți mai mulți dintre oameni.
Dar puterea vrăjmașului este limitată de Dumnezeu, și prin Duhul Sfânt dorește să ne convingă de starea în care ne aflăm, de acest război, dar și de libertatea de a trece de partea lui Dumnezeu prin Fiul Său pentru ca să fim salvați, mântuiți pentru veșnicie încă din viața aceasta.
Dumnezeu ne-a creat pentru că natura Lui este dragoste. Și am fost creați ca să avem o viață cât viața Lui; adică o viață veșnică. Dacă nu am fi fost creați ca ființe libere, noi nu am mai fi putut să fim înstrăinați de Dumnezeu pentru că nu am mai fi putut alege.
Dar dragostea lui Dumnezeu pentru noi s-a mărit și mai mult, cu cât suferința noastră este mai mare. Dorința Sa este să ne convingă să ne venim în fire, să căutăm să cunoaștem adevărul și să trecem de partea acestuia.
Viața aceasta este doar un timp de probă ca să decidem destinul nostru. După moarte nu se va mai putea schimba nimic. Singurul lucru care ne va convinge să trecem de partea lui Dumnezeu este dragostea Lui pentru noi, manifestată în mod personal. Chiar dacă noi Îl urâm, Dumnezeu ne iubește. Ura noastră nu poate schimba caracterul lui Dumnezeu. Prin Fiul Său ne-a oferit posibilitatea de a fi salvați. Datoria noastră este să cercetăm lucrurile, să căutăm să cunoaștem adevărul. Duhul Sfânt ne atrage către Sine, și noi trebuie să ne lăsăm atrași de Dumnezeu, și nu de cel rău. Natura noastră este și ea în dezavantajul nostru, și de aceea există această luptă ideologică în mintea noastră. Tot din cauza naturii noastre slabe, avem tendința de a sta deoparte de Dumnezeu, de a ne compătimi, sau chiar de a nu crede pe Dumnezeu pe cuvânt, până la ură față de Dumnezeu.
Totuși, avem rațiunea și trebuie să mergem după rațiune, nu după sentimentele naturii noastre.
Chiar dacă eu am trecut astfel se partea lui Dumnezeu, încă am de luptat cu defectele de caracter ale acestei naturi, defecte atât moștenite, iar altele dobândite pe parcursul vieții. Noi toți trebuie să luptăm pentru această cea mai înaltă țintă care înnobilează omul: cunoașterea personală a lui Dumnezeu. Pentru că mântuirea este personală. Dumnezeu este întotdeauna de partea noastră. Întotdeauna.

| lpavel a răspuns:

Binenteles ca exista si in biblia ortodoxa pentru ca sunt la fel numai aplicarea religiei difera, dar asta e o alta poveste...
Cum sa ne dam seama? Pai pentru cei care asculta cuvantul lui Dumnezeu cel putin o data pe saptamana (participa la o liturghie) e foarte usor sa ne dam seama, ca stim ce vrea Dumnezeu, nu putem fi pacaliti, toti ceilalti vor cadea in capcana!

| Parakeets explică (pentru lpavel):

God! laughing)
Tu știi de Sfânta Liturghie? laughing)
Din ce mi mai răspundeai pe vechiul cont și ce am apucat să-mi fac o primă impresie despre userul tu laughing) credeam că ești un lup în blană de lup. laughing)
Recunosc că ăsta o fost feelingul. Dar parcă pari în altă lumină și cu altă blană acum. laughing)
Mna, am rămas șocată că cineva de pe TPU știe și de Sfânta Liturghie.
La mine în familie când vreau să aduc un argument antireligie, aduc un argument TPUistic și deja pentru familia mea (adică mama și mătușa) oamenii de pe TPU sunt nebuni. Și de fapt, oricine e împotriva religiei și nu știe să venereze fără semn de întrebare pe Dumnezeu, e catalogat drept nebun și rătăcit de către ele.
Dar na, m-am obișnuit deja. Cu lupta dintre TPU și familia mea. laughing)

Dar o să țin cont de acest sfat.
Și nu știam că de fapt Biblia Catolică e fix la fel cu Biblia Ortodoxă. Ar fi un șoc prea mare pentru ai mei, dacă le-aș mai spune și asta.

| Drake21 a răspuns (pentru Parakeets):

Aia din Israel alti tigani o chemat ungurii cu ei la stadion sa sustine Israel v Romania, am postat in Iran sa sustie Romania in Ungaria

| lpavel a răspuns (pentru Parakeets):

Nu stiu cum ma tii tu minte dar eu am fost mereu autentic, nu am fost prefacut niciodata! Mereu am raspuns si la intrebarile de tip Religie daca eram activ si le vedeam... Si raspund la astfel de intrebari nu ca as vrea sa ma dau mare sau altceva ci din obligatie fata de Dumnezeu care spune ca trebuie sa vorbim de EL celor care se intereseaza ca nu cumva la judecata de apoi sa zica: Doamne eu as fi crezut in Tine dar nu am auzit niciodata de Tine! Iar cei care nu vorbesc de Dumnezeu vor avea pacatul lor si vor raspunde pentru asta!
Iar cei care raspund la astfel de intrebari doar sa se dea isteti si nu sunt activi religios, adica nu practica credinta si nu stiu exact legile lui Dumnezeu, vorbesc doar din auzite sau isi fac pareri proprii apoi le spun altora, acestia se pot numi PROFETI FALSI! Iar Dumnezeu spune: Oricine va schimba si un cuvant mic din poruncile mele, nu va scapa nepedepsit!
Deci ca sa stii despre mine sunt crestin activ dar nu pot spune despre mine din pacate ca as fi vreun sfant...
Incerc sa pazesc legile lui Dumnezeu dar incerc sa ma bucur si de viata, asta mai pe scurt zis laughing deci asta e userul: Eu! laughing

| blackann a răspuns:

Exista.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Versetul ăsta e unul simplu și menit pentru crezătorul creștin, inseamnă următorul lucru. Crede-ne doar pe noi și donează doar bisericii

| Parakeets explică (pentru DeMicUnCălător):

Of, domnule Călător, sper să nu fiu apostrofată de God pentru asta, dar nu mă pot abține să nu râd totuși la ce ați spus.

Dar, mna, ca să iau apărarea Bisericii acum happy ca o bună samariteană ce sunt, vă dați seama că Biserica aia trebuie și ea întreținută cu ceva. Și cum Statul e degeaba, preoții mai mult dau și ei la rândul lor pentru o Parohie care o au sub tutelă laughing) trebuie să se chivernisească cumva și să ceară de la enoriași evlavioși.
Și nu că le-aș lua lor apărarea musai, dar acum ca om ce a lucrat câțiva ani la stat și a văzut cât de mincinos îi statul, m-am convins că Statul este menținut tot cu banul omului de rând.
Ca o analogie, învățământul de la Ștefan cel Mare s-o zis că e gratuit. Ca elev în anii 2000, apoi profesor, am văzut că învățământul e orice vreți, numa gratuit nu. Părinții scot bani grei pentru n rahaturi care se cer azi în învățământ, iar profesorii nu sunt mai prejos. happy Deci nu m-ar mira ca și preoții care chipurile, sunt tot niște funcționari ai statului să se lovească de același rahat. happy

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Parakeets):

Exact.
Că noi vrem sau nu, Majoritatea lucrurilor in viață se invărte in jurul bailor și a puteri.
Căt despre bisetrica și biblia ei. Nu ignora meritul ei in unirii țărilor europene și importanța acestui lucru, Pacea și prosperitatea care a urmat după aparița creștinismului. Iar odată cu asta, Si o groază de escroci care profită de omul simplu.

| Parakeets explică (pentru DeMicUnCălător):

Acum, mna, domnule Călător, orice pădure are uscăturile ei. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este. Sunt creștin-ortodoxa și îți pot confirma că se află și în Biblia ortodoxa.

| Drake21 a răspuns:

Intimitate cu Dumnezau da este si la noi ortodoxi si la catolici, Da caci in alt verset spune Dumnezau este ascuns

| Parakeets explică (pentru Drake21):

Spui că intimitatea cu Dumnezeu ne ajută de fapt să distingem răul de bine și falșii profeți de adevărații profeții? happy

| Drake21 a răspuns (pentru Parakeets):

Nu m ai spun nimic bag the dick in familia lor de la TPU nici poza de profil cu dragonul nu o accepta de tigani imputati bucuresteni

| Drake21 a răspuns (pentru Parakeets):

Dupa lupta dintre noi din w2 si a 2 a lupta dintre noi din 90 cu ceausescu va fi si a 3a lupta intre noi, n ai cum sa lupti impreuna cu tiganimea de la Bucuresti care nu accepta dragonul la profil

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

" Și nu știam că de fapt Biblia Catolică e fix la fel cu Biblia Ortodoxă. "
Răspuns : nu este la fel, el dezinformează ca de obicei, sau probabil s-a referit strict la versetul menționat. Există diferențe atât în Vechiul cât și în Noul Testament ( mă refer la Biblii ortodokse, catolice și Creștine).

| lpavel a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Ia spune-mi tu atunci cu ce difera biblia ortoXa (invata sa scrii) de cea catolica? Cresstina nu se pune pentru ca a fi ortodox sau catolic este a fi si crestin! Dar na asa stii tu ca-i altceva... laughing si eu dezinformez? Cand ai fost ultima oara la o liturghie, ca sa stiu ca chiar esti crestin activ si nu doar vorbesti din auzite de la prietenii de pahar laughing

| Darius50boss a răspuns:

După biblie trebuie să ne luăm nu după tradiție

| LoSfidante a răspuns:

Link-ul pe care tu l-ai adaugat nici măcar nu e Biblia Catolică. Dacă e de interes pentru tine o găseşti aici: https://bibliacatolica.ro

Cum deosebeşti un profet real de unul fals? "După roadele lor îi veţi cunoaşte" (Mt 7, 16). Dacă găseşti chiar şi un singur lucru în viziunile / profeţiile lor care se contrazice cu măcar una dintre învăţăturile creştine să ştii că s-ar putea să ai de-a face cu un profet / vizionar fals.

Totuşi există şi profeţi / vizionari falşi care (în aparenţă) nu se contrazic cu nicio învăţătură, ci pur şi simplu inventează viziuni / profeţii crezând că aşa se vor apropia mai mult de Dumnezeu. Ce ar trebui făcut în cazul lor? Ei bine, dacă nu găseşti niciun red flag, poţi cere darul discernământului de la Duhul Sfânt. La unii este într-adevăr foarte greu să îţi dai seama dacă sunt adevăraţi sau falşi. Nu uita că timpul le rezolvă pe toate.

Cam atât am avut de zis. Mult succes îţi doresc!