| Octavian199 a întrebat:

Ia sa imi dovedeasca cineva ca Iisus s-a nascut pe 25 Decembrie. Puteti?

23 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

De ce pui intrebari stupide?

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Stupide? Daca sunt stupide, dovediti ca ma insel.

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Nici unde in biblie nu scrie asa ceva, ce sa isi dovedeasca

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Tocmai.Ei cred orice le-ai zice.

| SG1995 a răspuns:

Datele indică luna semptebrie sau martie între anii 4 -2 î.e.n.

| Panamax a răspuns:

Chiar si cel mai natang crestin ar trebui sa stie ca eroul lor evreu nu s-a nascut pe 25 decembrie.
Dar prostia nu are limite.

| Octavian199 explică (pentru Panamax):

Corect rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru Panamax):

Si pastele s-a sarbatorit mai inainte de de a se naste Iisus.

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Nu stiu daca e adevarat http://www.ziare.com/......ui-1160744

| iurii75 a răspuns:

Ce să-ți dovedesc dacă Isus nu s-a născut la 25 decembrie?

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Ca s-a nascut pe 25 Decembrie

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Citești rău! Am scris - Isus nu s-a născut pe 25 decembrie. deci ce să dovedesc?

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Stai calm, credeam ca e virgila rolling on the floor

| gratargratar a răspuns:

Numerele sunt relative. Nasterea lui Hristos este din vesnicie, nu sub timp. Data exacta a Intruparii Sale poate fi subiect de dezbateri filologice, astronomice si istorice destul de interesante. Faptul este insa ca nu stim exact. Dar, de vreme ce traditia nasterii lui Hristos exista de la inceputul Bisericii, si de vreme ce sfintii parinti s-au inteles la unison sa o sarbatoreasca pe 25 decembrie, atunci inseamna ca aceasta este ziua in care s-a nascut Hristos.

Din punct de vedere istoric, acum 2000 de ani nu existau condici ale nasterilor cum exista astazi. Mai mult, si daca ar fi existat, Hristos nu ar fi fost inscris pentru ca ar fi fost gasit si ucis de Irod.
Pana tarziu in sec. XIX existau numeroase persoane in Romania care nu-si stiau cu exactitate ziua de nastere, sau erau trecute gresit in certificatele de nastere. Pana in zilele noastre, in Africa, exista multe tari unde nu se pastreaza astfel de statistici.

Hristos se naste in Biserica Sa, si este sarbatorit de Biserica Sa. Deci daca Biserica Il sarbatoreste la 25 Decembrie, apoi atunci se naste si Hristos pentru Biserica Sa. Mai mult, sarbatorim nasterea lui Hristos la fiecare Sf. Liturghie.

Pana si nasterea ta se bazeaza pe marturii. Peste 100 de ani de aici inainte, cand vei fi mort si certificatul tau de botez se va fi pierdut, asemenea si bazelor de date civile, va putea demonstra cineva ca te-ai nascut intr-o anumita zi?

Si atunci ramane intrebarea: de ce Hristos nu a spus exact ucenicilor sai cand S-a nascut? La o adica, daca Hristos ar fi fost un personaj inventat, atunci ce scriitor incompetent n-ar fi pus o data de nastere pentru a face totul sa para real?
Raspunsul este ca drumul Sau scurt a fost un drum spre rastignire, pe care o astepta. In legatura cu restul, stia ca Duhul Sfant va lucra prin slujitorii Sai pentru aranjarea tuturor celorlalte (asta aflam, mai ales, in Evanghelia dupa Sf. Ioan).

In sfarsit, mai ramane o intrebare: de ce Maica Sa nu a spus evanghelistului Luca data exact a nasterii Sale?

Raspunsul este ca Nasterea Sa nu a fost ca orice alta nastere. Fecioara a ramas fecioara si dupa nastere. Deci Fecioara Maria stia ca datarea ar fi fost nepotrivita cu taina pe care nici ea nu a inteles-o.
Sf. Ap. Luca dateaza totusi nasterea destul de precis. Problema este ca nu exista dovezi istorice care sa ateste ceea ce spune Sf. Luca. A gresit evanghelistul? Eu sunt sigur ca nu. Cred ca pe viitor o sa aflam mai multe.

| Octavian199 explică (pentru gratargratar):

Ma ia somnul rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru gratargratar):

Ai umplut un text cu tautologii si nonsensuri.
"Nasterea lui Hristos este din vesnicie" wtf? ce inseamna asta? e limbaj de lemn duhovnicesc-calugaresc-preotesc? Este o alta ineptie pentru ca nu exista raspuns la asemenea fantasmagorii cronice.

"Hristos se naste in Biserica Sa" - idem.

Istoricii nu au nicio dovada ca Hristos a existat fizic. Sunt 4-5 concurenti pentru acest titlu. Fizic.
Simbolic si mitologic - sunt vreo cativa zeci de zei peste care s-a suprapus acest cult: Sol Invictus, Mithra, Tammuz etc. Plus alte sarbatori romane si pagane pe care Biserica le-a adoptat si imprumutat. Asta este deja istorie.

In Luca nu apare nicio referire la vreo nastere miraculoasa. Este intodusa dupa. Ca si cea a lui Noe, Avraam si toti ceilalti, dupa un scenariu mitic bine stabilit - Hercule, Paris, Ghilgames etc - care deja exista in toate mitologiile si apoi in religiile lumii.
Bibliografie selectiva - Eliade, Culianu, Campbell cu mitul eroului, Otto Rank cu viziunea psihologica asupra mitologiei, Freud etc.

Hristos, ca si alti zei si intemeietori de religii sunt constructii psihice. Nu exista in realitate.

Atunci cand ai atatea date si domenii stiintifice imi este foarte greu sa inteleg cum unii inca mai cred in "nasteri miraculoase"! Este absurd. Omenirea ajunge pe Marte in curand. Vorbim de o noua era a civilziatiei = Supraomul, Omul Dumnezeu, Homo Deus, iar unii se cramponeaaza de miracole si Iisusi. Vor mai aparea alti cativa zeci de Iisusi!

| DoctorWh0 a răspuns:

Da nu a zis nimeni ca s-a nascut pe 25 Decembrie. Atunci majoritatea au sarbatorile de iarna, de asta se sarbatoreste atunci.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Hristos, daca a existat, s-a nascut vara. Cultul lui s-a suprapus peste cel al lui Sol, soarele care invie, peste cel persan al lui Mithra etc.
Uite un video care iti explica:
https://www.youtube.com/watch?v=ZnEn9C3B-nA&t=8s

| Kron5tadt a răspuns:

Ia sa nu mai folosesti imperativul. Daca vrei ajutor, roaga, nu impune.
In alta ordine de idei, esti total pe langa. Get a real life!

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Dupa cum am citit Iisus nici macar nu s-a nascut iarna, ci in primavara, exista dovezi pentru asta si oamenii au schimbat cu timpul data pentru a inlocui sarbatoarea pagana.

| Octavian199 explică (pentru HaneloreOlga9):

Oare cine, oare cine? Gata, stiu.Un convertit a schimbat data.