| mentholinks a întrebat:

Iacov a muncit 7 ani pentru o femeie si inca 7 ani pentru inca una, asa ca ce valoare mare avea femeia pe timpuri?! In ziua de azi cu un suc o lasi si gravida.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Azi trăim în epoca "instant". Vrem ca tot ce primim sa fie instant. Adică rapid. Nu contează că psihologia relațiilor spune că, înainte de căsătorie, e necesar între un an și jumătate și doi ani că cei doi sa se cunoască și să nu aibe surprize mai apoi, căci mulți se iau și la doar două-trei luni de cînd se cunosc, ori, după trei luni nu poți vorbi de relație adevărată, dar noi credem că e posibil datorita superficialității de care dam dovada. Citi din noi ar avea răbdare sa aștepte doi ani ca sa poată vedea beneficiile unei adevărate relații? Dar șapte, ca Iacov? Dragostea adevărată așteaptă.

| danut a răspuns:

Iacov a muncit 14 ani pentru nevestele lui DAR AU FOST nevestele LUI, nu ca acum cand nevasta ta este si nevasta "noastra", un suc dai, un suc face si nu sti cine e tatal copilului. Ca deh, testul genetic mai da rateuri in functie de interese.

| doctorandus a răspuns:

Din Cele Zece Porunci e clar ca proprietatile imobiliare sunt mai valoroase decat femeile. Intai vine sa nu ravnesti la casa lui, pe urma sa nu ravnesti la femeia lui, dupa aceea e mentionat sa nu ravnesti la vita lui.

| Celcestietot a răspuns:

Altfel era tradiția și altfel mentalitatea. Valoarea este ca a celor din ziua de astăzi, doar că mintea guverna altfel.

| minrest a răspuns:

Avram a plecat din Ur, impreuna cu mai multi membri ai familiei care impartaseau toti aceeasi revelatie: Dumnezeu este unul singur, un singur zeu. O parte din familie a ramas in Patan Aram, nu mai tin minte cine, parca si tatal lu Avram, Terah. Iar Iacov s-a dus in Patan Aram, ca sa isi ia nevasta din familia aceea, pentru ca sotia lui sa fi mostenit o parte din revelatia initiala din familie. Asa ca, Laban, tatal Rahelei si Leei, avea o situatie de monopol fata de Iacov; acesta nu voia sa se insoare decat cu o fata a lui. Deci, putea sa ii ceara lui Iacov un pret oricat de mare, asa ca i-a cerut 14 ani de munca ca administrator si om de incredere. Pe cand, daca lua o canaanita sau o aramee, fara sa plece de acasa, nu il costa decat un pret simbolic; tine cont ca era de fapt mostenitorul unui mic trib, format din oamenii lui Isaak, poata primea el o zestre frumoasa, daca isi lua femeie din zona lui.

| Holiday a răspuns:

Stai calm, mai exista si azi fraieri.