| mentholinks a întrebat:

„Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Îşi găseşte plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata. El nu va striga, nu-Şi va ridica glasul şi nu-l va face să se audă pe uliţe. Trestia frântă n-o va zdrobi şi mucul care mai arde încă nu-l va stinge. Va vesti judecata după adevăr. El nu va slăbi, nici nu se va lăsa, până va aşeza dreptatea pe pământ, şi ostroavele vor nădăjdui în Legea Lui." Isaia 42:1-4. Crestinii sustin ca aici este vorba despre Isus. Dar cand si cum a facut el aceste lucruri, mai ales partea cu dreptatea?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Lucrarea aceasta nu a incheiat-o inca.
Daca va exista un apogeu al dreptatii, atunci acesta va fi la ceea ce numim noi crestinii "judecata de apoi", atunci cand fiecare va fi judecat dupa faptele lui.
Atunci se va face dreptate; si aceasta va fi recunoscuta de toti -si de cei mantuiti si de cei nemantuiti -
"Pe Mine insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea, si cuvantul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi se va pleca inaintea Mea si orice limba va jura pe Mine.
"Numai in Domnul", Mi se va zice, "locuieste dreptatea si puterea."" (Isaia.45:23,24)

Atunci se va impli ce este scris:
"..Lucreaza si judeca pe robii Tai: osandeste pe cel vinovat si fa ca purtarea lui sa cada asupra capului lui; fa dreptate celui nevinovat si rasplateste-i dupa nevinovatia lui!" (2Cronici.6:23)

Este adevarat ca acum multi oameni sunt nedreptatiti. Dar El va invia si pe unii si pe altii, si cei rai tot nu vor scapa de judecata. Numai ca omul atunci nu va mai putea fi iertat, deoarece harul este deja inchis. Omul gasit vinovat se va uita cu parere de rau la ceea ce a pierdut -la viata vesnica alaturi de oamenii mantuiti; pentru ca omul nu va mai putea fi mantuit, nu va mai putea fi iertat.
Atunci se va aseza dreptatea.
Pana atunci putem spera inca in mila divina.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonimg):

Nu exista dreptate in crestinism.

| alina2k18 a răspuns:

Curiozitatea asta ma macina si pe mine sad

| Beniamin0108 a răspuns:

Dragul meu, Lucrurile acestea au sa se intample. Dacă ai citit Pilda judecătorului nedrept, ai vedea că la urmă scrie"și nu va face El dreptate aleșilor Lui care striga zi și noapte" deci cam aici s-ar încadra versetul acesta. Se referă la judecata viitoare când va judeca pe fiecare după faptele pui. Mai bine zis, va judeca cu dreptate.