| NoKidding a întrebat:

Ieri la ora de logica a venit vorba de religie...si profesorul ne spune ca ateii au facut cel mai mult rau in lume. Eu nu sunt de acord cu aceasta afirmatie, voi?

28 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Paulla a răspuns:

Cred că dacă se străduia putea să facă o afirmaţie chiar mai stupidă ca asta.

| monstrulet a răspuns:

Probabil ca profu tau voia sa fim tot in evul mediu si acum.

| Wehrmacht a răspuns:

Majoritatea oamenilor care au fost inteligenti si fara care nu am avea tot ce avem azi au fost atei.

| Rapplex a răspuns:

Trebuia sa ii amintesti de matematicienii arsi pe rug din cauza ca au contestat ideile bisericesti, cruciade etc.Sau trebuia sa ii spui simplu sa nu va mai invete logica gandirii ilogicewinking

| KodrutZ a răspuns:

E un rahat invelit in staniol afirmatia asta. De ce nu l-ai intrebat cum ramine cu inchizitia, vinatorile de vrajitoare si cruciadele?

| NoKidding explică (pentru KodrutZ):

Nu a trebuit sa'l intreb pentru ca inainte de afirmatia asta a vorbit si de inchizitie. Eu nu stiu cum a putut sa spuna asa ceva pentru ca e un om destul de rational, cu toate ca e crestin, mereu gandeste bine, dar cu afirmatia aia m'a lasat masca.

| AragorN88 a răspuns:

Eu cred ca mustaciosii sunt oameni rai, am si dovezi : Hitler si Stalin.
Oamenii vor face rau fie ca sunt atei, fie ca sunt religiosi. Daca el vrea sa creada asa ceva spune-i sa nu vrei sa mai participi la ora lui si ca esti ateu/e (in cazul in care esti).

| NoKidding explică (pentru AragorN88):

I'am spus ca sunt ateu...n-are nimic impotriva cu asta, de participat trebuie sa particip pentru ca eu sunt la seral, si trebuie sa am prezenta la ora lui.

| ForJesus a răspuns:

Normal si logic!

| iEmonel a răspuns:

Cel mai mult rau l-au facut oamenii si nu ma astept sa inteleaga cineva raspunsul...

| iFollowRivers a răspuns:

Eu una sunt de acord

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac pariu ca habar nu avea cei aia ateu / alta proasta care isi renega stramosi asa suntem noi oamenii ipocriti ne renegam trecutul/ spune-i ca crestini au facut 2 razboaie mondiale atei nu au facut nimic din contra stinta ajuta oamenii dar uni crestini o folosec ca se omoare intre ei ca prosti / cruciadele/sclavia/razboaie = crestini

| stweety10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prost esti tu care jignesti, pentru ca alta replica nu poti sa dai. Tu nu esti ateu mai, esti pur si simplu un om incult. Sunt mai mult ca sigura ca sarbatoresti si tu Pastele si Craciunul, sunt sigura ca ai fost botezat si ca te`ai dus de buna voie la biserica macar o singura data, si indraznesti sa te numesti ateu? Eu nu imi reneg stramosii, reneg oamenii ca tine care nu sunt in stare sa recunoasca ceva, esti un om fara scrupule din moment ce indraznesti sa afirmi ca eu as fi proasta. Cel putin eu sunt cu sufletul impacat. Tu nu esti decat un coinac, influentat de anturaje, ai vazut si tu ce s`a scris pana acum si te`ai dat de partea majoritatii. Si in plus nu vreau sa ma complic pentru un analfabet ca tine, du`te si invata sa scrii corect si poate atunci o sa discut cu tine. Lasa-i pe atei sa se numeasca atei, pentru ca tu nu te inscrii la categoria asta, tu faci parte din categoria oamenilor inepti. Daca te pun sa imi dai un nume de un ateu convins, habar`n`ai. Sterge`ti mucii de la nas ca nu vorbesc cu muciosi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru stweety10):

La botez aveam 6 saptamanii da sigur ca am vrut / fac pastele cailor si craciunul prostilor mi te alaturi? vai da cata rautate da cei cu jignirile aste de cand am vb eu cu tine? tu esti chiar dusa cu pluta cei ai fata esti distrusa mintal

| stweety10 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Ma bucur ca acum ai puterea sa recunosti ca esti prost. La 6 saptamani habar`n`aveai ca te`au botezat, cum si acum habar`n`ai ce vorbesti. Sunt sigura ca n`ai mai mult de 10 ani. Nici nu sti sa scrii corect, off, vai de capul tau. Tu numai ateu nu te numesti. Ai trecut si tu printr`un moment mai greu si vrei sa te numesti ateu. Mai bine vorbeste cu un ateu adevarat, mai documenteaza`te ca sa vezi si tu ce inseamna ateu. Tu nu vezi ca te faci de ras? Lasa ateismul ca nu e de tine. E numai pentru oameni cu personalitate, tie iti lipseste cu desavarsire.

| stweety10 a răspuns:

Nu stiu daca e chiar adevarat, dar ar fi posibil, pentru ca un om care nu crede in Dumnezeu, nu are suflet si incalca automat anumite legi. De exemplu Hitler, a fost catolic si din punctul meu de vedere el este omul care a facut cel mai mare rau omenirii. si in plus de asta, eu nu cred ca exista vre`un ateu convins, pentru ca in sinea lor si in sufletul lor, au simtit si ei macar o singura data ca Dumnezeu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| AragorN88 a răspuns (pentru SaintOcea):

Nu vezi ca se contrazice singur? Zice ca ateii au facut cel mai mult rau, pe urma da exemplu pe Hitler, pe care el singur recunoaste ca e catolic...

Răspuns utilizator avertizat
| stweety10 a răspuns (pentru SaintOcea):

Poate e incorecta din punctul tau de vedere, din punct de vedere logic nu prea cred. Mai sunt oameni care sigur gandesc ca mine. Parerile sunt impartite, deci nu ai cum sa ma faci sa cred ca ce spui tu e logic.

Răspuns utilizator avertizat
| AragorN88 a răspuns (pentru stweety10):

Ce argument, cica "mai sunt oameni care gandesc ca mine", de parca acest lucru face ce spui tu logic. Asta pot sa o aplici la orice si sa spui ca e logic. Argumentum ad populum

| stweety10 a răspuns (pentru AragorN88):

Logica ta lasa de dorit. Ca sa fiu explicita si pentru tine. Am spus ca nu cred ca ateii au facut cel mai mare rau si tocmai de asta l`am si dat exemplu pe Hitler care era catolic, am facut asta ca sa evidentiez, dar se pare ca pentru tine nu e tocmai clar.

| stweety10 a răspuns (pentru AragorN88):

In primul rand ca ala nu e un argument, pentru ca nu am nevoie sa ma argumentez in fata nimanui. E pur si simplu parerea mea. Dar tu cum gandesti numai cu jumatate de creier, pentru ca cealalta jumatate ti-ai pierdut`o incercand sa imi dai mie o replica, normal ca nu intelegi, asa ca mai bine ia o carte, citeste, poate asa o sa ai si tu mai multa putere de intelegere.

| AragorN88 a răspuns (pentru stweety10):

Te-ai exprimat intr-un mod care dadea sa inteleaga exact opusul, daca vroiai sa zici ca nu crezi ca ateii nu au facut cel mai mare rau, zi asa de la inceput, nu incepe cu "Nu stiu daca e chiar adevarat, dar ar fi posibil" si pe urma da "explicatii" ca nu avem suflet si terminand cu "noi de fapt nu suntem atei adevarati, ca am crezut inainte in dumnezeu", fara o concluzie exacta.

| stweety10 a răspuns (pentru AragorN88):

Tu ai impresia ca eu am ceva cu tine? Dragul meu putin imi pasa mie daca tu crezi sau nu in Dumnezeu, nu ma cunosti, nu te cunosc, n`am treaba cu tine. E viata ta, e treaba ta cum gandesti, toti gandim diferit. Deci inca o data iti spun eu n`am de ce sa ma justific in fata nimanui, e pur si simplu parerea mea pe care altii poate mi`o impartasesc, altii nu. Nu am afirmat niciunde ca ateii ar fi facut cel mai mare rau, tocmai de aceea am spus si despre Hitler.

| AragorN88 a răspuns (pentru stweety10):

Pai zi ca e parerea ta, nu ca este ceva logic, tu ce faci aici folosesti logica subiectiva?