| Filip23 a întrebat:

Iisus a spus: Fericiti cei ce flamanzesc! Ati postit vreodata?

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Am postit si inca o fac conform calendarului Ortodox dar de fapt eu mai mult pseudopostesc deoarece postul nu implica doar abtinerea intinctului de hranire ci si perioada in care sa pacatuim mai putin. O perioada de rugaciune indelungata. O cerere de iertare.

22 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Nu are nici o legatura fericirea aceasta cu postul!

| Filip23 explică (pentru Esperança):

Daca spui matale...

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Inainte sa ma nasc!

| MMihai a răspuns:

De mai multe ori, când am stat prost cu banii și nu mi-am putut permite să îmi cumpăr carne de porc, brânză, cașcaval, că la țigări este greu să renunți.

| sandra2012 a răspuns:

Da, am tinut odata tot postul Craciunului.

Răspuns utilizator avertizat
| Shinto a răspuns:

Afirmatia e scoasa dintr-un context mai lung:"cei ce flamanzesc si insetoseaza de dreptate", si nu are aici legatura cu postul.Iar notiunea de post inseamna mult mai mult decat a flamanzi pur si simplu.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Da din pacate cand eram mica, am fost prostita cu Isusu si alte prostii religioase. Acuma am crescut nu imi mai pasa de rahaturile astea!

| Filip23 explică:

Intrebarea se adresa, evident, ortodocsilor. E cumva si retorica, pentru ca nici eu n-am tinut nici o zi de post negru pana acum; nu-mi amintesc daca prin armata oi fi facut vreodata foame.

| DorelSudoru a răspuns:

Pariu ca iisus nu traia doar cu guma?

| Omulrational a răspuns:

Cand or ''posti'' politicienii de la furat bani atunci o sa postesc si eu.

| Filip23 explică (pentru Omulrational):

Daca vrei matale sa legi problemele...

| Eღilia62 a răspuns:

Da,maxim o saptamana.

| Filip23 explică (pentru Eღilia62):

E bine si atat!

| anutza a răspuns:

Da am tinut in unii ani toate posturile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sigur ca si populatia africana se bucura de post si flamanzit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sigur ca se referea la mancare? fiindca Iisus a mai zis; veniti cei insetati, ca va voi da apa vietii vesnice.care apa filip? care paine? caci la cina cea de taina tot Iisus a spus; acesta e trupul meu care se frange pentru cei multi.deasemeni a mai spus Iisus Hristos mantuitorul nostru, ca omul; Nu traieste numai cu paine si apa ci cu orice cuvant ce vine de la Dumnezeu.cum crezi ca a trait in pustiu 40 de zile?

| Filip23 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca apa de care scrii este Duhul Sfant. Cred ca se referea si la mancare, insa nu doar la mancare.

| PinkySilvia a răspuns:

Nuuulaughing este o prostie! si nici nu cred ca o sa postesc vreodata!big grin

| Florin123456789 a răspuns:

Nu pentru ca nu pot.