| AvalohAlyn a întrebat:

Iisus Hristos este cel mai celebru din lume.
Când a fost complimentat de un susținător al său cum că el ar fi cel mai celebru om, Donald Trump președintele Americii a zis că există cineva care este mai celebru decât el.Anume Iisus Hristos.
Cum a ajuns Iisus Hristos cel mai celebru om (știu că era și Fiu de Dumnezeu)de pe Terra și cum vă explicați succesul sau răsunător?
Daca este sa ne uitam mai bine,Donald Trump are dreptate. Iisus este Cel mai celebru.
Pentru atei,cum vă explicați asta? Că a ajuns un simbol al Occidentului,Europei și al Americii și un "brand" că sa zic așa al tuturor timpurilor?
Putea face asta daca nu avea nimic special sau mai bine zis putea el de rostit și cunoscut de buzele a miliarde de oameni și citit sau cunoscut prin lectura,prin viu grai,prin filme, prin Biblie de miliarde de oameni daca El Iisus nu ar fi Fiul lui Dumnezeu și parte din Dumnezeu? Puteau atâția oameni să Îl aprecieze și să se roage la El și să devină Iisus cea mai importanta figura a atâtor secolr daca nu avea ceva divin? Special? Și mai ales că nu era televizor și masa media pe timpuri că sa ziceți că și Vulpița e celebra.El a reușit și știți ceva? Continua sa reuseasca in continuare sa fie așa, chiar daca numărul ateilor a mai crescut ceea ce este și o împlinire a profeției biblice...Chiar daca sa zicem el în realitate e doar un simplu om ceea ce dati-mi voie sa nu prea cred,e ilogic a reușit să fie cel mai de succes și cea mai cunoscuta personalitate,a fost și este un simbol al Europei și al Americii.dar el nu putea să obțină succesul asta fara că sa fie Fiul lui Dumnezeu și sa aiba ceva special,divin în el,cu el etc.
Daca era un simplu om ar fi cel mai mare succes al tuturor timpurilor sa ajungi atât de cunoscut și iubit,daca e Dumnezeu atunci chiar merita succesul.dar întreb aici. daca nu ar fi l-ar merita?
Un om care vindecă atât de mulți oameni fără să ia bani și nimic în schimb cred că tot l-ar merita.
Acum voi, ce credeți, de ce și cum a ajuns Iisus Hristos cea mai importanta personalitate a istoriei omenirii?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Când citim Evangheliile conștința noastră ne spune că avem în față cea mai bună, mai frumoasă viață umană posibilă.

| StrongHeart a răspuns:

Pai in primul rand, El a creat lumea, deci cred ca ar cam trebui sa stie cam orice misca despre El.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Iată, Eu sunt cu voi pana la sfârșitul veacului". Deci Isus este viu, El bate la ușă inimii fiecăruia. Cine deschide ușă il va avea ca oaspete la cina si nu numai si in viață de zi cu zi. Experientele avute cu El, sunt un motiv atât pentru cel in cauza cat si pentru cei din jurul lui ca Isus Hristos lucrează după cum a promis.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu exista alta explicatie decat ca relatarile din evanghelii despre Iisus sunt adevarate.

| Irinel15123532 a răspuns:

Pentru ca Iisus nu este mort, este viu. Este viu si intervine in vietile noastre si ne mangaie si indruma din cer, este prezent, nu absent.

| marinaru777 a răspuns:

Pt ca reprezinta Adevarul, a facut trecerea dintre cele doua ere îdH si dH etc

| Titan123 a răspuns:

A fost Dzeu intrupat, și a făcut trecerea de la vechiul la noul testament

| Face0ff a răspuns:

Așa cum s-a inventat și Moș Crăciun/Unicornii/Vrăjitorii/Vampirii etc. așa s-a creat și Iisus și Dumnezeu și fiecare dintre ei sunt la fel de cunoscuțirolling on the floor