| Okkultist a întrebat:

Iisus. Sunt khemetist (Religia antica egipteana). NU, NU neg ca Iisus ar fi existat. Si religia asta nu neaga existenta lui, chiar sunt multi, foarte multi khemetisti care il iubesc pe Iisus, ca mine.
Ce au oamenii cu aceest personaj?
Raul din viata lor este lipsa lui Dumnezeu.
De ce uni se razbuna, devenind atei?
Trebue doar sa stim sa cerem si sa primim, personal am orice mi-as putea dori incepand de la material (bani samd) si terminandu-se la spiritual. Ce au uni cu crestinismul? Credeti-ma ca iubesc crestinismul.
Iisus Hristos a iertat, a fost primul guru adevarat al omenirii, terminanu-se la Paramahansa Yogananda. A facilitat deschiderea chakrei ajna care se blocheaza la neeiertare. Anahata chakra iubirii. El a iertat, a dat un exemplu pentru umanitate. Personal cred ca crestinismul este o religie simplificata si buna pentru timpuriile de astazi. Intrebarea: Ce au oameni cu aceest personaj, se leaga si il ijura doar din cauza bibliei, dc aleg oamenii sa fie anti Iisus? :(
http://www.youtube.com/watch?v=H7c0beF-4zw

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, acesti oameni sunt instrainati de Dumnezeu, nu-l accepta in viata lor, nici pe Dumnezeu, care a facut cel mai mare act de iubire, ne-a creat, si nu ne-a lasat pentru totdeauna in marsaviile lui Satan, astfel prin iubire l-a trimis pe Fiul sau intai nascut din toata creatia, sa plateasca pretul de rascumparare, pentru omenirea cazuta in pacat (Ioan 3:16). Constiinta, credinta, si iubirea ar trebui sa-i indemne pe toti sa raspunda pozitiv, actului de iubire a lui Dumnezeu, si sa se lase invatati de El, si sa-l accepte in viata lor, pentru ai coordona. Desigur, cel care nu vrea acest lucru, este Satan, cel care i s-a impotrivit lui Dumnezeu, si si-a dorit sa fie el mai mare si independent, fata de Dumnezeu Atotputernic, la fel este si omul, isi doreste sa fie independent fata de Dumnezeu, si iata ce rezultat are omenirea instrainata de Dumnezeu. Asa zisii crestini, spun, ca, cred in Dumnezeu si in ISUS, dar, numai cred, insa,, credinta fara fapte, este moarta ", daca nu asculti, si nu cauti sa cunosti care este vointa lui Dumnezeu, si ce pretinde El de la tine, nu - ai nici un rost. Nu?

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

A trebuit sa citesc primul rand si sa stiu cui ii dau fundita happy Atata voiam sa aud. Iti multumesc pentru raspuns, daca esti crestin fi in continuare. Uni am inteles ca au crezut ca am amestecat religiile. Divinitatea este imensa, si fiecare religie are ca scop evoluarea spirituala. Eu am facut doar sa accept fiecare religie. Iisus a fost adoptat de toti. Cu satanismul, da. am studiat, doar am studiat, crede-ma ca se simtea minciuna din el. Ca satanismul traditional, spiritual, luciferianismul astea sunt niste aiureli. Le-am studiat cam 3 luni de zile, STAI doar studiat, nu am avut treaba cu asa ceva. Am facut asta pentru cultura generala. E clar ca SATAN este rau, sau Seth. Dar mentine echilibrul teoretic, teoretic laughing Iti multumesc pentru raspuns, esti intr-adevar un om echilibrat psihic happy APRECIEZ ceea ce ai scris, este EXACT 100% ce voiam sa aud. Oricum egiptenii aveau intr-un text spre Amun (D-zeul suprem) un rand in papirus asa:,, Imaginea lui nu se desfasoara in rolele scrise, este prea plin de taine pentru ai cunoaste cu adevarat esenta". Este foarte greu pentru noi oamenii, dar nimic un e imposibil nu? happy Ma bucur ca ai pus in vedere abandonarea tuturor grijilor si sa-l lasi pe D-zeu sa se ocupe. Este si o carte care vorbesc pentru tine Te-ai nascut bogat de Bob Proctor. Te va ajuta, o gasesti pdf gratis happy Divinitatewa se ia dupa ganduriile tale cele mai intime nu cuintele rostite din buze, de aceea oamenii se detaseaza de D-zeu. Doamne ajuta, sper sa mai vorbim! happy Iti multumesc. Si poate se mai uita lumea si pe ce ai scris tu, sa invete ceva happy

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Okkultist):

Da, multumesc. Stii ca MARIA si IOSIF impreuna cu ISUS (bebelus fiind ) au fugit in Egipt. De fapt Egiptul face parte din scrierile biblice, ca argument.NU? Desigur, Dumnezeu nu face deosebire intre neamuri, ci alege popor pentru Numele Sau, dintre toate neamurile, potrivit Bibliei, oamenii care infaptuiesc vointa lui Dumnezeu, vor fi poporul sau. Romani 10:10-12- 16.

| Okkultist explică (pentru PorumbRodica1965):

Esti un om, care trece granitele bolii a normalitatii de duzina. Ma uimesti cate sti. Dumnezeu sa te aiba in palma!

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Încă un lunatic care nu are loc de cei fără credinţe iraţionale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mie-mi plac astia care combina ideile din cat mai multe religii. In ignoranta lor, sunt amuzanti. E clar ca habar n-au de religie. Nu stiu chestiile de baza si cu toate astea, sunt unii care mai nou o ard cu "da noi toti avem acelasi zeu doar ca are alt nume". Cel mai tare ma amuza aia care iau elemente din religiile politeiste, le combina cu elemente din religiile care au reincarnarea, mai iau si din buddhism cate ceva dupa care se baga in crestinism. Oare astia chiar nu stiu ca religiile nu sunt compatibile intre ele? Nici macar ramurile unei religii nu sunt compatibile intre ele. Sau poate ca stiu dar ignora si aleg doar ce le convine (concluzionand desigur cu "crestinismul ie miezul din fanta" sau ceva asemanator).

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Uneori as vrea sa mananc adevarul...sa imi ofer carnea si oasele si mai mult decat atat, mama, jumate savant jumate cretin. mi-am aruncat pe geam toata mancarea de maine.
nu am loc de tine, sunt homo homini lupus

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eşti poetic şi simpatic. Nu-ţi iau credinţele în serios, mai ales că nici tu nu cred că le ai betonate şi le ai mai mult de romantic - eşti prea mult pentru a fi închis într-o cutie şi-mi pare bine.

| danay72 a răspuns:

Proabil pentru ca nu il cunosc cu adevarat si nu il considera o persoana reala.Dar daca l-ar cunoaste cu sinceritate si-ar schimba parerea.

| danay72 a răspuns:

Oamenii nu sunt toti dispusi sa asculte de normele biblice spus de Isus si li se par invechite, dar acest lucru pentru ca au prejudecati si nu vad cat bine a facut Isus pentru omenire.

| Okkultist explică (pentru danay72):

Intr-adevar happy. Pf.fff daca crestinismul e vechi ce sa mai vb de a mea rolling on the floor Da, asa este happy

| Kaℓi a răspuns:

Pfff... complicat!
Mai ales pentru mine, care cred cu tarie ca ne este mult mai benefic ceea ce ne este si specific... cred ca pentru noi e mai sanatos un mar decat un mango, ca suna mai bine Enescu decat Dvorak si ca te relaxezi mai bine la un picnic decat intr-o sedinta de yoga. Ca trebuie sa ne hranim trupul cu roadele pamantului din care ne-am nascut si sufletul cu spiritualitatea neamului din care ne tragem.
Si mie mi se pare interesanta istoria Egiptului, am citit ce am gasit despre subiect... dar nu am "aderat" big grin
Asta nu inseamna ca am ceva impotriva! e frumos sa fii pasionat de ceva, sa pui suflet, sa dedici timp. Succes!

| mODIN a răspuns:

"De ce uni se razbuna, devenind atei?"
Pe cine sa ne razbunam daca NU EXISTA nici un dumnezeu?

| RAY a răspuns:

Bine ok dar poti dovedi ca exista vreun personaj de asta in realitate?

| Okkultist explică (pentru RAY):

Daca legi un om de stiinta la ochi il opresti din cercetare. De ce mai iubim? Este ceva inrational, eu propun asa daca tot suntem niste maimute tampite putin mai evoluate sa ne folosim creierul, sa nu mai avem nici mila, sentimentele aceestea sunt oricum niste prosti. Hai frate sa demolam templele, sa omoram ocultistii, si sa facem centre de cercetare, sa nu ne ajutam unii pe altii ca pana la urma tot murim si ne imputim, sa invatam cat invatam. Zic sa nu ne mai chinuim prin a face bine, si a fi ieratori, pana la urma razboiul este ceva care daca mor cateva milioane de oameni oricum este ca si cum ar muri niste gandaci. Hai sa ne credem deasupra oricarui animal sa ne credem oameni de stiinta (ego) si sa nu ne consideram egali. Zic ca este mai frumoasa viata pe care o propun atei nu? Pana la urma cum am zis, daca am fi toti orbi nu am mai avea ce studia si ce vedea, un preot daca-l legai la ochi tot putea sa-si faca rugaciuniile si ritualurile chiar si in templul astral. Nu am nici o problema nu o sa mai rapsund. De dovedit iti dovedesti singur, te duci undeva si practici stiintele oculte, mai mult normal ca nu am ce zice. Inainte de a intelege lumea nevazuta trebuie mai intai sa intelegi lumea vazuta. In realitate, in materie?
Cum sa-ti zic...
Materia nu este decat o aparenta, un cuvant. Intr-adevar, nu exista decat diferente de stare si nu de natura intre toate corpuriile organice sau anorganice. Materia (substanta) poate dispare complet(se poate topi sa zic asa ) Ceea ce rezista insa, este energia, Un miligram de radiu contine milioane de atomi, iar fiecare este un sistem de forte. Materia si forta confunda Pitagora afirmand-o deja. Universul vizibil este un compus de elemente invizibile.
Acum fiecare traieste cum vrea, nu stiu daca este pura coincidenta sau ceva gen iti da incredere deoarece mie personal nu-mi plispese nimic, si ai sa observi si al altor yoghini. Fiecare are dreptul de a avea orice. Omului i-se ofera din gandurile lui cele mai profunde nu din vorbe borborosite.
Nu am de gand sa vb. in contradictoriu, este logic ca intrebarea am pus-o doar pentru persoane religioase, indiferent de religie.
Doar iti pot jura ca lucruriile care le-am vazut si simtit, si chiar anumite groasnice nu pot fi explicate in cuvinte.
Sunt foarte multi oameni care din diverse motive au ajuns in moarte clinica.
Si sunt anumite explicatii care zic ca este imposibil sa visezi sau sa ti-se para ceva in momentul aceela.
Fiecare alege in ce sa creada, in forte propri, in zei sau in ceva ce inseplicabil inspira.
Cu bine!

| Okkultist explică (pentru RAY):

Ai un profil destul de ok.
Cu bine!

| Mădă0611 a răspuns:

Ce sa spun? Mie mi se pare ca esti crestin, dar vrei sa fii "cul" si vai, "sunt khemetist". oh go on Cum sa te razbuni pe ceva ce nu exista?

| Okkultist explică (pentru Mădă0611):

Eu nu sunt crestin domnule. Sunt pagan, pagan de la 6 ani de cand am inceput cu ramuriile yoga, facand practica si teorie ducandu-ma pe kemetic yoga, asemanatoare cu hatha yoga. Posturi corporale etc. Am studiat mantre, si texte de adorare a zeiilor. Sunt 100% khemetist.winking Dc sa par cool? Asa ziceam ca-s satanist ca mai nou se considera ceva cool. Iti dau in privat si fb-ul sa vezi ca sunt declarat ceea ce oameni numesc pagan happywinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Okkultist):

Pagan venea de fapt de la ignorant, cei care ignorau biserica fiind de la sat in trecut. dar stii asta.
e eroic sa fii satanist

| Mădă0611 a răspuns (pentru Okkultist):

Numai pentru crestini exista "pagan", e un termen inventat de ei, e ciudat ca nefiind unul din gasca te consideri pagan. Anyway, mai sunt persoane care azi sunt crestine, maine sataniste, poimaine atee, raspoimaine crestine, mi-e greu sa cred ca cineva care crede in Iisus e altceva decat crestin, oricat ar nega sau argumenta noua "credinta".

| Okkultist explică (pentru Mădă0611):

De ce? A fi maat, inseamna a acepta orice practica religioasa. Dc sa nu-l accept? Nu ma rog la Iisus. Pur si simplu il accept ca guru spiritual care nu trebuie lepadat.

| Okkultist explică (pentru Mădă0611):

Am folosit cuvantul,, pagan". Deoarece este o denumire care o folosesc multi. Ma declar ca sunt mai credincios in religia mea decat un om de alta religie. Depinde de la om la om, asa cum un crestin poate fi mai ca mine. Oricum ma rog zilnic si imi indeplinesc ritualuriile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce uni se razbuna, devenind atei?"... O_O. Pana si un triplu facepalm e putin.

"Trebue doar sa stim sa cerem si sa primim"... ia cere-le tu zeilor tai sa primesc eu 10 pizza gratis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ne gandim ca Moise a fost fiul faraonului SETI I si a intemeiat iudaismul, din care se trage si crestinismul nu suntem rude prea indepartate.
Atat ateii cat si credinciosii se comporta in functie de nivelul lor spiritual.
Exista si credinciosi care sunt impotriva altor religii si care nu pot sa inteleaga ca divinitatea este aceeasi pentru toti.
Ego-ul face ravagii cand se simte amenintat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah nu cu yogananda: ))
e greu sa separi litera de cuvant si orice mod de aborda divinitatea e josnic

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit "Vietile maestrilor" de Spalding?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

N-am fost la nimic eruditlaughingdar e interesanta. ai citit eckhart?big grin

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu pot citi carti care incearca sa ma invete cum sa traiesc. I'm too old for personal development, si nici n-am incredere in concept happy dar pare interesant, poate o sa incerc. M-am impotmolit la Sal Rachele, asa ca slabe sanse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kaℓi):

Caut cartea care sa imi dicteze cum sa traiesc. sunt cea mai certitudica si lasa fiinta. imi place ca il detii inainte sa il pierzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit, nu te intrece nimeni in cazul asta.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Este campion mondial. Ei na... nu vreau sa par a fi rautacios, dar este a n-a oara cand i se raspunde cu aceeasi moneda. Stii este la fel precum acei bufoni ( nu vreau sa-l jignesc, ci ofer un caz concret) din Evul Mediu care luau totul in serios, dar in acelasi timp aveau un comportament haios ceea ce-ti oferea ocazia de- a deveni ironizat. Ehh. vremurile laughing!

Ar trebui sa inceteze in a fi serioshee hee!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Ar trebui sa inceteze in a fi... altceva.

~~~~ vezi admino? sunt cuminte, stiu ca stai cu ochii pe mine.

| Ben00 a răspuns:

N-au aer daca nu neaga.