| IoanieCriminalul a întrebat:

Imi explica si mie un crestin ce inseamna hula impotriva duhului sfant? Am auzit ca e pacatul care nu se iarta niciodata, e adevarat?

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stim ca trupul nostru este templul Duhului Sfant. Voi lua eu acest trup si voi face din el madular a unei curve?

| IoanieCriminalul explică (pentru EmaS):

Mai detaliat te rog!

| Raniia a răspuns:

Fariseii echivalau lucrarile lui Isus cu lucrari ale Satanei, facute prin puterea diavolului si raspunsul lui Isus din textul-Matei12-31-32-''de aceea va spun orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor, dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertat nici in veacul acesta, nici in veacul viitor''-este la aceasta acuzatie a fariseilor.Sau invers, atribuirea unei lucrari demonice ca fiind de la Duhul Sfant este de asemenea pacat impotriva Duhului Sfant.La fel cum impotrivirea neincetata la mesajul Evangheliei nu va fi iertata niciodata.

| danut a răspuns:

Hula impotriva Duhului Sfant nu este un pacat facut si gata ci este un pacat repetat. Faci pacatul si constiinta te mustra DAR tu treci peste si repeti pacatul, iar constiinta te mustra dar treci mai usor peste deoarece prin repetare apare obisnuinta. Si asa o data si inca o data si inca o data si la un moment dat nu-ti mai auzi constiinta, ATUNCI S-A INFAPTUIT PACATUL CONTRA DUHULUI SFANT. Explicatie, constiinta care te mustra, era sub influenta Duhului Sfant, cand constiinta nu te mai mustra in privinta pacatului respectiv inseamna ca ai fost PARASIT de Duhul Sfant. Din nefericire Duhul Sfant nu mai poate fi "adus" inapoi deoarece EL este mijlocul de comunicare cu Dumnezeu si astfel nu mai exista IERTARE din lipsa de comunicare cu Dumnezeirea.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

E adevarat, atunci cand in mod constient, cand cunosti bine Biblia si faci un pacat intentionat este hula impotriva spiritului sfant.

| AliGab a răspuns:

Orice pacat se iarta, mai putin cele pentru care nu te pocaiesti. Unul din aceste pacate este ura impotriva propriei vieti, care se soldeaza in mod deliberat cu sinuciderea. Acesta este singurul pacat care nu se poate ierta, caci nu mai exista timp de pocainta. Spor in toate cele bune